İncelediğimiz Arcene Legends bir zamanlar bir çoğumuzun oynadığı “Knight Online ve Silkroad Online “ mantığını kavramış bir oyundur, İçerik konusunda bizi asla üzmeyeceğini düşündüğümüz bu oyun tam tamına bir efsane diyebiliriz. Oyunu biraz anlatmak gerekirse;

3 ana karakter seçme hakkımız buluyor bunlar; benzer bir çok oyunda bulunan..   Warrior(Savaşçı), Rogue(Suikastçı) ve Sorcerer(Büyücü). dür

Warrior:İsminden belli olduğu gibi savaşçı, yüksek can ve defansa sahip olan karakterdir,
kolay kolay ölmek istemiyorsanız seçmeniz gereken karakter warrior’dur. Kullanabildiği savaş eşyalarına gelirsek 3 adet tür bulunmaktadır bunlar clup, kılıç ve kılıç kalkandır. Rakibinize yüksek hasar vermek istiyorsanız seçmeniz gereken savaş malzemeniz kılıç olmadır tabi her işte olduğu gibi yüksek hasar vermenin de bir sıkıntılı durumu vardır,(mana) olarak bilinen enerjimiz yüksek hasar için kullandığımız vuruş tarzları(skill) kullandıkça bitmeye başlıyor, yapımcılar bunun için Clup sınıfını ortaya çıkarmışlardır, mana sıkıntısı çektiğiniz zaman Clup silahını kullandığınızda az hasar vererek enerji(mana) tasarrufu yapıyorsunuz oyun içerisinde enerji, yaşam kaynağı sayılabildiğinden onu mantıklı ve düzenli kullanmak bizi diğer oyunculardan daha hızlı ileriye taşıyor.

Rogue: Rakibi olmak istemediğiniz bir karakterle karşı karşıyayız Warrior’a göre canı ve defansı az olmasının nedeni seriliği hızlılığı ve yüksek atağa sahip olmasıdır. Kullandığı 2 çeşit silahı bulunmaktadır bunlar ok ve bıçaktır herkesin bildiği gibi okçu olarak düşmanını yanına gitmeden uzaktan saldırı yapabiliyor, ancak Rugue’nin size zevk veren kısmın bıçakçı olmasıdır kullandığı 2 farklı skill sizi bu karaktere aşık edebilir. Bunlar Critical ve Dodge‘sidir. Bu iki efsane skili açıklamak gerekirse critical atağınızı belirli bir süre 2 katına çıkarak rakibinize tahmin edemeyeceği kadar hasar verebilirsiniz bunun üzerine Dodge skilini kullanırsanız rakibinizin size yaptığı saldırı kendine dönecektir. Kısacası hız ve serilik seven arkadaşların seçmesini önerdiğimiz bir karakterdir.

Sırada sonuncu karakterimiz Sorcerer:

Kısaca bu karaktere büyücü diyebiliriz canı ve defansı en az olan bu karakter yüksek atağı ile bizi şaşkına uğratıyor. Takımınız için olmazsa olmazlar arasına giren bu karakterin 2 çeşit silah kullanabiliyor bunlar staff ve gun(tabancadır) bu iki silah aynı warrior da olduğu gibidir, staff düz vuruşlarında iyidir,  gun ise skileri içintasarlanmıştır,bu oyuna benzer bir çok oyunda “mage” olarak adlandırılan bu karakterin bir çok özelliği vardır düşmanınızı dondurabilir yavaşlatabilir hatta zehirleyebilirsiniz bunu bir düşmana veya toplu bir alana atabilir birden fazla düşmana hasar verebilirsiniz.

Oyun içerisinde bir çok mod bulunmakta normal bir haritaya girdiğinizde canavarları öldürerek içinde kendine malzeme düşürebilir kendinizi geliştirebilir veya oyun içerisinde satabilirsiniz ek olarak PWP olarak bilinen bir harita daha vardır bu harita içerisinde, gruplar halinde başka karakterlere saldırabilirsiniz oyunun en can alıcı bölümü burasıdır üstelik bu savaşlar için yüksel lv olmanıza gerek yoktur 10 lv olduğunuz zaman pwp haritasında sizi kendi seviyenizdeki rakiplerinizle eşleştiriyor. Bu tarz oyunlarda olmazsa olmazlar arasında Pazar sistemi yer almaktadır. Seviyemize göre düşük kalan işimize yaramayan ama başkası için  lazım olan malzemeleri Pazar sistemi ile satıp ticaret yapabilirsiniz.

 

                                                                                                                                                                 Burak AKDERİ

Yorum Yap