Android işletim sistemcisi olan Google’un bize sunduğu bir çok hizmetin yanı sıra kullanamadığımız servislerini de tek bir uygulama ile kapatabilmek mümkün. Son dönemlerde Cyanogen’in başlattığı ve herkesin merakla beklediği “Google’suz Android” kampanyası büyük ses getireceğe benziyor. Google işletim sistemi içerisinde bir arada topladığı tüm uygulamaları bir bütün olarak kullanıcılarına sunuyor ve kullanıcıları da bunları kullanmak zorunda bırakıyordu. Bu durumu fırsat bilen Yandex arama motoru geçtiğimiz günlerde Google dava açtığınız hepimiz biliyoruz.

Google kullanıcılarına ön yüklü olarak gelen bu servisleri kullanılmasa da cihaza yükleniyor ve cihazınızda fazladan RAM hafıza doluluğuna neden oluyor. Şimdi sizlere önyüklü olarak gelen Google Play Movis, Newsstand, Cloud Print ve Android Live Wallpaper gibi uygulamalardan nasıl kapatılacağını anlatacağız.

Bu işlemi yapabilmeniz için cihazınızın Root yetkisinin olması gerekiyor. Root’lu cihazımızdan öncelikle Play Storu açıyoruz ve buradan Discaple Service adlı uygulamayı yüklüyoruz. Uygulamanın kurulumunu yaptıktan sonra Super User yetkisini vermenizi isteyecektir ve bu yetkiye izin vermelisiniz. Yetkisi verilmiş bu uygulamada iki ayrı bölüm yer alıyor ve siz ikinci bölümde yer alan ve ön yüklü olarak gelen uygulamaların yer aldığını göreceksiniz.

Son olarak da yapmanız gereken şey “System” bölümünde yer alan Google’un veya cihazınızın üretim firmasına ait olan ve kullanmadığınız uygulamaların üzerine gelerek açılan bölümde aktif uygulamaları kapatarak pasif hale getirmektir.

İlgili Yazılar

Yorum Yap