Sony hatırlayacağınız üzere VAIO bilgisayar bölümünü Japonya merkezli Japan Industrial Partners‘ a (JIP) satmıştı. Satın alımın üzerinden kısa bir süre sonra ise JIP ortaklığı akıllı telefon pazarına gireceğini duyurmuştu. Bugün beklenen akıllı telefon VAIO nihayet Japonya’ da resmi olarak duyuruldu.

Çoğu kesim VAIO’ dan bilgisayarlarında olduğu gibi kendine has ve şık bir tasarıma sahip akıllı telefon beklerken hayal kırıklığına uğradı. Çünkü telefon tasarım ve özellikleri bakımından Panasonic Eluga U2 modeli ile oldukça benzer. Bazı kaynaklara göre bu benzerliğin sebebi JIP ile Panasonic firmasının üretimde ortak çalışması olarak nitelendiriliyor.

Kısaca VAIO markalı akıllı telefonun özelliklerinden bahsetmek gerekirse ilk olarak orta seviyeye hitap edilen bir model olduğunu söyleyebiliriz. 5 inç boyutunda 720p çözünürlükte (1280 x 720) LCD IPS ekrana sahip olan model Qualcomm’un Snapdragon 410 yonga setini kullanıyor. 2GB RAM ve 16GB depolama alanına sahip olan telefonun kapasitesi MicroSD kart ile 64GB’ a kadar genişletilebiliyor. 13MP arka ve 5MP ön kameraya yer verilen model gücünü ise 2500mAh bataryadan alıyor. Android 5.0 Lollipop ön yüklü gelen VAIO, 4G LTE bağlantısını da destekliyor.

141.5 x 71.3 x 7.95mm boyutlarında ve yaklaşık 130 gram ağırlığında olan cihaz 20 Mart tarihinde 420 dolar fiyat etiketi ile raflarda yerini alacak. Cihaz Avrupa’ da ise gelecek aylarda satışa sunulacak.

Yorum Yap