Bazı bilgisayar kullanıcılarının, en çok kullanılan torrent istemcilerinden Utorrent’ı yükledikten sonra bilgisayarında yavaşlama olduğunu belirtmesi internette dikkat çekti.

En çok kullanılan torrent istemcilerinden uTorrent, kurulduğu bilgisayarlar da performans düşüşlerinin yaşanması kullanıcıları rahatsız etti. Sorun daha ayrıntılı olarak anlaşıldığın da, programın kurulumu sırasında arka plan da bazı programların daha kurulduğu anlaşıldı. Bir çok programın kurulumu esnasın da, özel kurulum seçeneği yerine normal veya hızlı kurulum seçilirse değişik yazılımlar yüklenir, bu durumda aynı şey.

Kurulum esnasın da yüklenen yazılımın Bitcoin Miner yatırım sistemine ait bir yazılım olduğu anlaşıldı. Bu program Bitcoin kazım sistemine ait bir yazılım olduğu için bilgisayarın işlemcisini zorlayarak performans kaybına yol açıyor. Bu durumu birisi sizin bilgisayarınızı gizlice kullanarak  para kazanıyor diye düşünebilirsiniz. Söz konusu Bitcoin Miner virusü ile gelen yazılım Epic Scale. Eğer yakın zaman da uTorrent programını yüklediyseniz sisteminizi Epic Scale yazılımı yüklümü diye kontrol etmenizde fayda var.

Bu durumu engellemek için tek yapmanız gereken uTorrent programının kurulumu esnasında özel kurulum seçeneğini seçerek 3.parti yazılımların yüklenmesini engellemek.

İlgili Yazılar

Yorum Yap