Dünya üzerinde 100 milyonu geçkin kişi tarafından oynanılan Minecraft oyunu ülkemizde yasaklanabilir.

Minecraft oyunun büyük çoğunluğunu oluşturan 6 ila 12 yaş arası çocukların oyun içinde ev, tarla, köprü gibi yapıları oluşturarak yaratıcılıklarını geliştirdikleri ve diğer tüm ülkelerde çocukların bu oyuna teşvik edildiği düşünüldüğünde ülkemizde yasağın gündeme gelmiş olması akıllara tüm dünya yanlış yolda biz mi doğru yoldayız sorusunu getirmiyor değil.

Kısaca bu teşvike bir örnek vermek gerekirse, Danimarka’ da ülkenin tamamı oyuna entegre edilerek çocukların ülkelerini tanımalarını ve öğrenmeleri sağlanmıştı. Bizde ise Minecraft için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yasak getirmek üzere.
Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü raporunda Minecraft oyunu için aşağıdaki tespitleri sundu.

  • Oyunun içeriğinde ev, tarla, köprü gibi yapılar oluşturulabildiği için yaratıcılığı geliştirdiği düşünülse de bu yapıların yıkılmaması için diğer mobların (yaratıkların) öldürülmesine gerek duyulmaktadır. Kısacası şiddete dayalı bir oyundur.
  • Oynayan çocukların yaş ve gelişim özellikleri dikkate alındığında, soyut düşünceye sahip olmayan çocukların oyunda yer alan dünyayla gerçek dünyayı ayırt edemedikleri görülmektedir.
  • Oyun yüzünden çocukların, hayvanlara eziyet edebilecekleri, hayvanların hiç acı çekmediğini düşündükleri, şiddet içeren hareketlerde bulundukları, zarar verilen mobların acı çekmeden ölmeleri nedeniyle çocukların, davranışlarının sonuçlarını düşünmeden hareket ettikleri tespit edilmiştir.
  • Çocukların diğer oyuncularla bu oyunu oynayabilmeleri, gerçek dünyada arkadaş edinebilmek için gerekli çabayı göstermemelerine ve sosyal izolasyon nedeniyle daha çok yalnızlaşmalarına neden oluyor.
  • Birden çok oyuncu tarafından oynanabilmesi, çocuğun tanımadığı kişilerle iletişim kurmasına ve sosyal risklere, istismar edilmesine yol açabilir.

Bakalım ilerleyen günlerde oyun hakkında yasaklama karara bağlanacak mı ? bekleyip hep birlikte göreceğiz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap