Sık sık ismini duyduğunuz fon projelerine, bu sefer Jani adı verilen Türk yapımı bir Akıllı Kilit sistemi katılıyor.

jani-1426505831

Teknoloji geliştikçe aynı zaman da hayatımızı da kolaylaştırmaya devam ediyor. Her geçen gün biraz daha aşina olduğumuz şeyleri modern bir şekilde bizim karşımıza çıkarıyor. Kilit sistemleri de bunlardan birisi.

Bunca yıldır kilit denince en güvenli yol olarak her zaman fiziksel anahtarlar akla geldi ve büyük ölçüde kullanıldı. Fiziksel anahtarlar dediysem her türlü anahtar yerine geçebilecek materyel gelsin aklınıza, yüzükler, kolyeler ve anahtarlar vb. gibi. Aşina olduğumuz hemen herşey teknoloji sayesinde nasıl karşımıza yeni ve modern halleriyle çıkıyorlarsa, kilit sistemleri de bu kervana dahil oluyorlar.

Jani adında ki kilit sistemi projesi tamamen bir sanal kilit-anahtar mantığıyla çalışıyor. Daha önceden belirlenmiş Ios ve Android platformuna sahip akıllı cihaz kullanıcıları kilitlerine bu sistem vasıtasıyla erişebiliyor. 2015 Yılında seri üretime geçilebilmesi için Jani Projesi, 40.000$ fon bekliyor. Elbetteki tüm hayatımızı sanal dünya ya kaydırdığımız şu yıllarda Siber Dünya’nın ne kadar güvenilir olduğu yada gelecek tehlikelere karşı ne kadar hazırlıklı olduğumuzsa her zaman için büyük bir soru işareti.

Jani’nin tanıtım videosunu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap