Merkez binası Konya’da olan Akınsoft yazılım firmasının geliştirmiş olduğu robot garsonlar Konya’da bir cafede çalışmaya başladı. Ada ismi verilen bu garson robotlar bir insan gibi hareket edip çalışıyorlar.

Akınsoft’un Yönetim Kurulu Başkanı olan Özgür Akın, “Kısa süre içinde Türkiye’de robotik teknolojilerinin arttığı görebilir” diyerek açıklamada bulundu. Restoranların garson açıkları yüzünden çok sıkıntı yaşadıklarını ve bu sıkıntıları Akınsoft’un geliştirdiği bu garson robotlarla aşılabileceği görünüyor.

Ada isimli insansı robotlar, Cadde Meram Kafe ve Robotik Uygulama Merkezinde tanıtıma çıkarıldı. Robotlar üzerinde yapılan teknolojik çalışmaları bu kafede her zaman görülebilecek olduğunu belirten Özgür Akın, kafeye gelen müşterilerin istedikleri zaman yemek yiyebilir ve kahvelerini içebileceklerini belirtti. Tabi ki servisi de robot garsonlar tarafından yapılmaktadır.

Robotların teknik özellikleri arasında konum, mesafe ve zıtlık sensörleri yer alıyor. Bu sensörler sayesinde hareket ediyor ve görevlerini yerine getiriyorlar. Yönetim kurulu başkanı Özgür Akın; İlgilenen kurumlara bayilik verildikten sonra robot garsonların seri üretime geçerek 2015 yılı içerisinde robot fabrikasının açılacağı bilgileri verildi.

İlgili Yazılar

Yorum Yap