Hepimizi kanser eden bu duruma uzunca bir yazıyla derinlemesine açıklık getiriyoruz. (İngilizceden çeviridir. Orjinal yazı steam rehberleri arasında yerini almaktadır. Ulaşmak isteyenler Steam adresine bakabilirler.)

CS:Global Offensive Elo puanı Sistemi ve İşleyiş Şekli
Öncelikle şunu sormalıyız. Normalde 1’e karşı 1 olarak yapılan oyunlarda kullanılan hesaplamayla, 5’e karşı 5 olarak oynanan takım temelli bir oyun olan CS: Go’da bu hesaplama nasıl yapılıyor? Cevap oldukça basit aslında. Her el, dikkat edin her oyun değil her el, toplam elo yüzdesi yüksek olan tarafın kazanması beklenir. Aynı yada farklı rütbelerden oluşan bu takımları oluşturmada toplam elo puanı dikkate alınır. Bu nedenle elin verilmesi durumunda takımın içindeki en az elo puanı bulunan oyuncu kendinden daha fazla puanı olanlara göre daha az elo puanı kaybeder. Tersi durumda da el kazanıldığında düşük elosu olan oyuncu daha çok puan alır.

Şunu aklınızda tutun, her rütbenin kendi aralığı bulunan elo puanı vardır. Yani aynı seviyede olan 2 farklı oyuncunun elo puanı aynı olmayabilir. Rütbe atlamaya daha yakın olanın puanı olmayandan daha fazladır. Böyle olmasına karşın her iki oyuncuda aynı rütbeye sahiptir. Bu rütbeler daha çok elo puan aralığını temsil eden etiketlerdir denebilir.
Değinmeğe değer olan bir diğer başlık daha var. Gerçek şu ki Elo puanı alanı ile rütbesi birbiriyle bağlı değildir. bu cümlede anlatılmak isetenen şeyi şu şekilde açıklayabiliriz. Örneğin bir oyuncu Master Guardian Elite ve Elo alanıda 1000-1500 arası.1450 puanı olan bu oyuncu gelip 51 puan kazanırsa bir sonraki oyununda, Distinguished Master Guardian rütbesine yükselmeye hak kazanır. Ama bu oyuncu sıradaki oyunu kaybederse ve puanı 51 ve ya daha fazla düşerse, ancak o zaman rütbesi düşer. Bunu açıklamamın sebebi bağazı rehberlerde her rütbe atlandığında elo aralığının
sıfırlandığını söylemesindendir. Eğer rütbe atladıktan sonraki malubiyette tekrar düşmüyorsanız bunun sebebi sıfırlanması değil, düşmeye sebep olacak kadar puan kaybetmemenizdir.

Olayı biraz daha aydınlatmak için bunları bir örnekle açıklamaya çalışıcağım şimdi. Verilen sayılar örneği daha iyi açıklayabilmek içindir ve tam olarak bu şekilde değildir:

Master Guardian 2 (MG2) = 500-999 puan
Master Guardian Elite (MGE) = 1000- 1499 puan
Distinguished Master Guardian (DMG) = 1500-1999 puan
Legendary Eagle (LE) = 2000-2499 puan

4 tane MGE ve 1 tane de DMG’den oluşan birinci takımın toplam elo puanı 6900

 • Oyuncu A = MGE 1200 puan
 • Oyuncu B = MGE 1350 puan
 • Oyuncu C = MGE 1050 puan
 • Oyuncu D = DMG 1850 puan
 • Oyuncu E = MGE 1450 puan

3 tane MGE ve 2 tane de DMG’den oluşan ikinci takımın toplam elo puanı 6600

 • Oyuncu F = DMG 1600 puan
 • Oyuncu G = MGE 1100 puan
 • Oyuncu H = MGE 1050 puan
 • Oyuncu I = DMG 1650 puan
 • Oyuncu J = MGE 1200 puan

Görüldüğü üzere birinci takımın rütbeleri daha düşük olmasına karşın toplam elo puanları ikinci takımdan daha fazla. Dolayısıyla kazanması beklenen takım birinci takımdır. Kazanması beklenen takım olduklarından kazandıkları her elde ellerine geçecek olan elo puanı ikinci takımdan daha az olacaktır. Aynı şekilde ikinci takımın kazandığı her elde elde ettikleri puan daha fazla olacaktır. Sonuçta size gelen puanlar havadan değil, karşıdan eksilttiklerinizden geliyor. Biri kazanıyorsa, diğeri kaybediyor anlayacağınız.

İkinci takımın kazanıyor olması kazanılan puanın eşit bir şekilde paylaşılacağı anlamına gelmiyor tabiki. Düşük elo puanına sahip olan oyuncu pastadan büyük parçayı kapıyor. Örneğin ikinci takım bir eli aldı ve 100 puan kazandı diyelim. Oyuncu H, oyuncu I’dan daha fazla puan kazanmış oluyor. 20’şerden tüm takıma dağılmıyor.

Oyun kimin kazanacağını tahmin etmiyor. Her oyun periyodundaki her elde kazanılan yada kaybedilen elo puanlarının takım içindeki toplamına göre kimin kazanması beklenen takım olduğu değişebiliyor. Yukarıdada bahsettiğimiz gibi kazanması beklenen takım olduğunuzda kazandığınız puanda düşüyor.

Ancak elo puanını etkileyen bir diğer faktör daha var, MVP. Bu, oyun içinde takıma en çok yararı dokunan kişiye verilen bir ödüldür. Düşman takıma ait 5 oyuncunun hepsini öldürseniz bile MVP olmanız garanti değil zira C4’ü etkisiz hale getiren kişi MVP’yi sizden alır. Biliyorum kulağa saçma geliyor ama CS:GO takım oyunu tabanlı bir oyun. Tek başınıza herkesi ezsenizde pek bi anlamı yok.

El sonunda en çok puan kazınan kişi bekleneceği üzere tabiki MVP olandır. Ancak şunu unutmayın. MVP’den bile olsa kazanılan elo puanı havadan gelmiyor. El sonunda kazanılan toplam puandan en büyük payı alıyor.

Elo Puanını Etkileyen Faktörler

Burada Elo Puanını etkileyen sadece iki adet etmen vardır.

Birincisi ve en önemlisi, el kazanmak/kaybetmek
Her ne olursa olsun sen ve takımındaki diğer herkes el kaybedildiğinde puan kaybeder. Her oyuncunun kaybedeceği puan miktarı başlangıçtaki puanlarıyla doğru orantılıdır. Yani yüksek puanı olan kişi elin kaybedilmesi durumunda kendinden daha az puanı olan takım arkadaşından daha çok puan kaybedecektir. Elin kazanılması durumunda elde edilen elo puanı da başlangıçtaki eloya dayanır. Yüksek elo puanı olan, kazanılan elden gelen puandan daha düşük elosu olana göre daha az pay alacaktır.
Önemli: Bir elin kaybedilmesi durumunda hiçbir şekilde elo kazanılmaz. Aynı şekilde elin kazanılması durumunda da elo puanı kaybı yaşanmaz.

İkinci etmen ise MVP olma durumu
MVP ödülünü alan kişi diğer takım arkadaşlarına nazaran kazanılan elo puanından önemli ölçüde büyük bir pay alacaktır. Alınan MVP’lerin sayısı arttıkça daha çok pay alınmaya başlanacaktır. Ancak her ne olursa olsun yinede başlangıçta elo puanı daha düşük olan kişi yinede daha fazla pay alacaktır. Onun dışında MVP olan kişi, MVP sayısı daha az olan oyunculara göre hayli yüksek bir pay alacaktır.
Önemli: MVP sayısı arttıkça el sonunda kazanılan puanda doğrudan artmaktadır.

Biraz sonra göreceğiniz listedekilerin hiçbiri, hiçbir şekilde elo puanını yani rütbenizi etkilememektedir. MVP olma durumu hariç tabiki.

 • Öldürme, asist ve ölüm sayısı
 • Tüm düşmanı katletmek yada intihar etmek
 • Kafadan vuruş
 • Hedefi tutturma oranı
 • Bomba, bıçak, zeus gibi öldürme şekilleri
 • Elin kazanma-kaybetme süresi
 • Bomba kurarak yada kurmadan kazanmak/kaybetmek
 • Skor tahtasındaki sıralama yada skorun kendisi
 • El boyunca herhangi bir başarım açmak
 • Rehine öldürmek yada kurtarmak
 • Hasar almak/vermek
 • Kısacası hayal edebileceğiniz hiçbir durumda elonuzu etkileyen bir faktör yoktur.

Peki bunların hiçbiri etkilemiyor da neler etkiliyor?

 • Başlangıçtaki elo puanınız(rütbeniz)
 • Eli kazanmak yada kaybetmek
 • MVP olup olmamak

Rütbe-Yetenek Gurubu eşleştirme Sistemi

Her rütbe grubu kendi puan aralığına sahiptir. Yani aynı rütbeye sahip iki oyuncu aynı elo puanına sahip olmayabilir. Rütbe atlamak üzere olan oyuncu diğerlerinden daha fazla elo puanına sahiptir. Yani her iki takımın her oyuncusu MGE olsa bile kazanıp kaybetme şansı %50 olmuyor. Yada kazanma durumunda iki takımında kazanacağı puan aynı olmayacaktır. Rütbeler aynı olsada elo puanı değişebiliyor. Buda bir takımın toplam elosunun diğerinden fazla olması anlamına geleceğinden, yukarıda bahsettiğimiz kazanması beklenilen takım durumu olacaktır.

Bu bahsettiklerim insanların gözden kaçırdığı önemli bir durum. Eğer rütbe atlamak istiyorsanız sıradaki rütbenin gerektirdiği puan aralığının minimum puanına erişecek kadar elepuanına sahip olmanız gerekir. Rütbe düşmede de aynı durum geçerli.

Diyelim 985 elo puanınız var ve MGE’nin puan aralığıda 1000-1500. bu durumda sizin en az 15 puana ihtiyacınız var rütbe atlamak için. 15’in üzerinde olduğu sürece kaç puan aldığınızın bir önemi yok rütbe atlamak için. Bazen çeşitli sebeplerden dolayı rütbe atlandığı gözükmeyebiliyor. Ancak eşleştirmede size gözükmese bile o rütbede rakipler buluyor.

Anlatmaya çalıştığım şey şu. Oyun sizi rütbenize göre değil elo puanınıza göre eşleştiriyor. 5 kişi takım girmeniz durumu hariç, çünkü o zmn en yüksek eloya sahip oyuncuya göre rakip bulunuyor, sizin karşınıza rütbesiz birinin gelmesi yada daha düşüklerin gelmesi toplam elo puanları birbirine yakın olduğu sürece mümkün. Ve evet, elo puanını öğrenmenin bir yolu henüz yok.

Oyun Kaybedilse Bile Rütbe Atlama Durumu

Çok nadiren olan bir durumdur. Bu konu üzerine pek çok iddia bulunmakta ve çeşitli ekran görüntüleri ve videolarla desteklenmekte. Matematiksel olarak aslında mümkün olan bir durum. Sürekli olarak her el sonunda paylaşılan elolar bir düzensizlik oluşturuyor. Özellikle MVP olan oyuncu diğerlerinden daha çok puan alsada MVP olması kaybettiği puanı arttırmıyor. Ve rütbe atlamasına çok az kaldıysa bu ekstra puan sayesinde oyunu kaybetse bile sonuç olarak gerekli puan aralığına girdiğinden rütbe atlaması mümkün hale geliyor. Çok nadir gerçekleşen bu durumun son güncellemeler ve düzeltmelerden sonra mümkün olduğunu pek sanmıyorum doğrusu.

Beraberlik Durumu

Herhangi bir şekilde berabere kalmanın elo puanı üzerinde özel bir etkisi bulunmamaktadır. Sadece kazanılan yada kaybedilen ellerin puanları ona göre olacağından size özel birşey olmuş gibi gelebilir. Oyunun değilde elin berabere bitmesi durumu ise biraz farklı. Şu anki sisteme göre her elin sonunda bir takım elo puanı kazanırken diğer takım kaybetmek zorunda. Elin berabere bitmesi için ise ancak 10 oyuncunun birden oyunun başında aynı anda oyundan çıkması gerekir ki bu durumda hiç bir puan transferi olmadan oyun sonlanacaktır.

Teslim Olma ve Erken Ayrılma Durumu

Bir başka çok tartışılan konu ise teslim olma durumudur. Teslim olmanın tek yolu bir oyuncunun takımdan eksilmesidir. Bunun sebebi oyuncudan kaynaklanabilir yada oy birliğiyle oyundan atılması olabilir. Ve sanıldığının aksine bir kişi eksik olduğunda verdiğiniz teslim olma kararı size elo puanı kaybettirecektir.

Oyun bitmeden ayrılmanında elo puanını etkileyen özel bir yanı yoktur. Örneğin bir oyuncu ilk 3 eli kaybedip sinirden oyundan ayrıldı. O oyuncu kaybettiği o 3 elin puanı kadar elo kaybetmiş olur. Diğer şekilde kazanması halinde de puanları kazandığı el kadar olur. Yine de bu oyun istatistiklerinize kaybedilmiş olarak geçer.

Her oyuncu sadece oynadıpı ellerde elo puanı kazanır yada kaybeder. Oyundan ayrıldığı durumlarda takım kazansada kaybetsede kendisini etkileyen hiç bir durum yoktur.

Konuyu biraz daha açarsak eğer, 4 kişi kalan takım teslim olmak yerine oynamaya devam etmelidir. Çünkü 4 kişilik takımın 5 kişilik takımı yenmesi hiç beklenmeyeceğinden, karşı takımdan sökülecek elo puanı normalden daha fazla olacaktır. Aynı zamanda kazanılan elo puanıda normalden fazla olacak ve o 4 kişiye bölüştürüleceğinden normalde çok daha fazla puan elde etmek mümkün. Bot ise bu durumda hiç bir etkiye sahip değil. Elo puanı hep sıfır olarak kalıyor ve botun MVP olması bile hiç bir değişiklik oluşturmuyor. Onu kontrol eden birinin olup olmaması önemli değil.

Oyundan Atılma Durumu

Oyundan atılmak oyundan çıkmakla aynı etkiye sahip. Attığınız kişi kısa süreli banlanma dışında bir ceza almıyor. Aksine, eğer hali hazırda kazanıyorsanız, aldığı elo puanı yanına kar kalacaktır. Eğer kaybediyorsanız, daha fazla puan kaybetmeden ayrılmış olacaktır. Burda attığınız kişinin tek kaybı, o maçın yenilgi olarak gözükmesi. Ancak bunun elo puanı üzerinde bir etkisi olmadığını söylemiştik. Yani çok gerekmiyorsa, kimseyi atmamaya çalışın.

Düşük Rütbeye Sahip Oyuncularla Oyuna Girmek

Bunu bir örnekle anlatmak daha etkili olur.

Maç bulma sistemi, ortalama değil, toplam elo puanı ile çalışıyor. Bu sayede daha adil bir maç bulunması sağlanıyor. Şimdi Silver4 birinin yüksek rütbeyle girdiği bir maçtaki elo puanlarını tahmini olarak hesaplayıp sonucu görelim:

Birinci Takım, 2 tane MGE, 2 tane MG2, 1 tane GümüşIV, toplam 3800 puan:

 • Oyuncu A = MGE 1150puan
 • Oyuncu B = MGE 1200puan
 • Oyuncu C = MG2 700puan
 • Oyuncu D = MG2 650puan
 • Oyuncu E = GümüşIV 100puan

İkinci Takım, 1 adet MGE, 3 adet MG2, 1 adet MG, toplam 3900 puan:

 • Oyuncu F = MGE 1150puan
 • Oyuncu G = MG2 800puan
 • Oyuncu H = MG2 850puan
 • Oyuncu I = MG2 650puan
 • Oyuncu J = MG 450puan

Görüldüğü üzere, elo puanı açısından oyun dengede. Ayrıca düşük rütbeli olan takımın toplam puanı ikinci takımdan daha az. Yani kazanması beklenen takım olmadıklarından, el sonunda daha az puan kaybederler.
Düşük rütbeyle yüksek rütbelerin arasına karışmak, her el sonunda alınan puandan en büyük payı kapacağınız için, daha hızlı rütbe atlamanıza yarar. Eloboost denen şeyde bu şekilde yapılmaktadır.
Şunu da unutmayın. Düşük rütbeli oyuncularla oyuna girmek, size normalden fazla elo kaybettirmez. Çünkü toplam elo puanları eşlit. Pek tabi yüksek ile düşük rütbe arasında uçurum varsa, MGE ve Gümüş 4 gibi, aradaki puan farkı fazlalığından dolayı düşük rütbesi düşük olandan çok daha güçlü rakiplerle eşleşilecek. Bu sebeple düşük rütbeli arkadaşın çok fazla bir şey yapma şansı kalmıyor. Özetle, çok abartmadan beraber oynamakta bir sakınca yok.

Süresi Dolmuş Rütbeler yada Rütbesiz Olma Durumu

Her yeni hesap, rütbesini kazanabilmek için 10 maç kazanmak(oynamak değil, 10 maçın 10’unuda kazanmak) zorundadır. Standart elo puanından başlayıp, oyundaki performansına göre, 10 zaferin ardından belirli bir rütbeye ulaşır. Aktif olmayan oyuncuların süresi dolmuş rütbeleri de, 1 zafer(tekrar, 1 oyun değil 1 zafer) kazanmanın ardından eski rütbesine geri döner yada farklı bir rütbeyle geçilir.

Aklınızdan çıkarmamanız gereken bir diğer şey rütbesi olmayan hesaplar ile düşük rütbeli hesapların aynı kefeye konamayacağı. Rütbesiz olsa da bir oyuncu LE bile olabilir.

Daha Hızlı Nasıl Rütbe Atlanır?

En merak edilen nokta ve konunun yarısının özeti. Yapmanız gereken, kendinizden yüksek seviyede olan 4 oyuncuyla aynı sıraya girmek ve olabildiğince yıldız toplamaya çalışmak. Yani rehine kurtarmak ve bomba imha etmek gibi görevleri imkan buldukça size yaptırmak.

Neden Resmi Bir Açıklama Yok?

Cevabı basit. Hileciler…

Bildiğiniz gibi valvenin başı hilecilerle her zaman dertte oldu. Bu sebepten dolayı bir açıklama yapılmadığını düşünüyorum. Nasıl elo-boost yapılıcağını yada smurf hesaplarla banlanmamak için nasıl oynanması gerektiğini pek tabi açıklamazlar.

Peki son olarak, herşey neden zafer kazanmak üzerine dizili? Neden oyun bazlı değil? Kısaca açıklarsak, iyi bir takımda çok kötü oynayıpta sürekli win alan kimseler tek başlarına girdiklerinde işe yaramaz biri haline dönüşecekler. Bunu engellemek için her el kazanılan elo puanları hesaplanıyor. Yani valve iyi bir sistem oturtmuş kendine.

İlgili Yazılar

Hüseyin Ekrem Yazıcı
Hüseyin Ekrem Yazıcı

Aşırı gereksiz betimlemelerden uzak, saf, temiz bilgi. Ben böyle yazıyorum. Bazen ayarı kaçırıp biraz fazla samimi olabiliyorum. Hep sizi düşündüğüm için. Valla :)

Diğer yazılarıma göz at

Yorum Yap

 • feraye

  Ele ne ya? Edomu yoksa elo baska birseymi

  • sanane

   Elo satranctaki puanlama sistemi . Bir tür puan sistemi.Örnegin level 1 ile 2 arası 0-1000 puan 2-3 arası 1000-2500 falan gibi

  • Hüseyin Ekrem YAZICI

   Bu tarz seviye sistemlerindeki puana böyle hitap ediyorlar. İngilizceden çevirdiğim için fazla bozmak istemedim.

  • Can

   Beyler Ben Rekabetci maci bittiminde cok az puan aliryorum nedenini bilen varmi

 • Kayrab Cebll

  kendimizden yüksek 4 oynucuyla nası oynicaz? Şansa gelmiomu müttefikler?

 • Alpertunga Karaman

  valve sxe injected gibi bir program yapıp oyunun içine entegre etse sorun kalmayacak zaten. ah gabe ah sen ne zekisin milleti banla millet yine oyun alsın dimi!

  • Hüseyin Ekrem YAZICI

   Var da güncellemiyolar. Bilerek yapıyor seninde dediğin gibi. Yoksa koskoca valveye zor gelmez bir kaç hileci veletten kurtulmak.

 • Oğuzhan Temiz

  Açıkcası şu söylediğiniz durum artık olmuyor. Bombayı kuruyorum ama başkası MVP olabiliyor. Bu durum güncelleme ile değiştirildi. “Düşman takıma ait 5 oyuncunun hepsini öldürseniz bile MVP olmanız garanti değil zira C4’ü etkisiz hale getiren kişi MVP’yi sizden alır. Biliyorum kulağa saçma geliyor ama CS:GO takım oyunu tabanlı bir oyun. Tek başınıza herkesi ezsenizde pek bi anlamı yok.”

 • Ali Arıcıoğlu

  elo sistemi değilmiş

 • Halil Emre Tarım

  benim merak ettiğim şey şu: ilk 10 maçta kaçta kaç yaptığına göre mi rütbe geliyor? yani mesela daha ilk 10 maç bitmedi 3 oyun attın 3 ünü de aldınız. orada rütbeniz garanti belli bi yere geliyor mu? yoksa oynarken yanına gelen oyuncuların rütbelerine göre 10 maçtan sonra olacak rütbeni tahmin edebilir misin? cevap yazarsanız çok mutlu olurum

  • Hüseyin Ekrem YAZICI

   ilk 10 maçta bol keseden veriyor puanı. Yani bir maç kazanmanız ve ya kaybetmeniz, tabiki oyunda aldığınız yıldızlar dahilinde, bir kaç rütbe birden aşağı yada yukarı atabiliyor. 10 maçın 10’unda da çok iyi oynarsan Globalde başlama ihtimalin yok değil. Ama zor o iş.

 • deniz

  şuan 8de 2 galibiyet oranım var karşıma legendary eagle 2ler geliyor ama beni sizce hangi lige atar 10 win olunca

  • deniz

   10 8 galibiyet oranım var yanlış yazmışım 😀

  • Hüseyin Ekrem YAZICI

   Karşınıza gelenle doğru orantılı olur attığı lig. Ancak normalden daha hızlı rütbe düşersiniz. Aynı durum yükselirkende geçerli tabi.

 • Reco

  31de31 win aldım en az 30 vurdum mvp lerde hep birinciydim arkadaş bi global hesabım var diğerini yapamıyorum kaldı mg2 atlamıor delircem 20 winde global olan var hala daha çıkıcaz mal sistem bir yenilgiö yok vac hatası verdi boşu boşuna 2 3 kere ban yedi günlük onun yüzünden oldu milletin hakkına giriolar her oyun hile denilirmi bir insana anlamıyorum arkadaş.

  • Hüseyin Ekrem YAZICI

   Geçen sistemde bir hata oldu, 10 win alanlar, ard arda, atlayamadılar, ama hemen ardından kaybettikleri bir maç ile rank düştüler. Ya bu arıza ya denk geldiniz ya da oyununuzda şüpheli oyuncular vardı.

   Ya da valve bu sefer batırdı…

 • Reko

  Kafayı ya yicem yada smurf hesap açacam keleş1 e kadar çıktım sonra yeni sistem gelince düşmeyeb aşladım şu anda silver4 üm hergün 1 2 saat mapler topluluk giriyorum günde 4 5 saat cs oynuyorum globallerle ws atıyorum arada sırada alıyorum 1 günde üst üste 3 4 win alıyorum ama yinede atlayamıyorum bomba kuruyorum çözüyorum hep 1. 2. oluyorum en çok edoyu ben alıyorum ama bıktım dediklerinizin 1 i bile işe yaramıyor…

  • Hüseyin Ekrem YAZICI

   Silver cehenneminden çıkmak için günde 10 win alsan yine yetmez. Oynamaya devam etmen lazım. İstatistiğin iyi olduğu sürece bir noktadan sonra yükselmeye başlıyorsun. Valve bilerek ve isteyerek rütbelere bir ayar çekti ve yoğunluğu keleşlere çekti. Üstten bir sürü kişi keleşlere kadar düşünce haliyle sizide aşağılara çekti. Dediğin gibi gerçekten keleş1’diysen, rahat nova 3’e çıkarsın. bir-iki hafta içinde. Sonrası sana kalmış.

 • Pekiii 10 galibiyet alınca yetenek grubuna göre seni bi lige yerleştiriyor o neye göre oluyor

 • emre

  Arkadaşlar CS GO Ya yeni başladım nasıl seviye kasılıyor yani nereye girmeliyiz oyun içinde tarşf edersenşz sevinirim.

  • Hüseyin Ekrem YAZICI

   Rekabetçi modunda oynayacaksın.

 • Orcun

  beyler 10 gb 7 mb olunca tahminen kaça atar bide bazen takıma nooblar geliyo veya karşıya güçlü kişiler geliyo sizce rütbem kaç olur ?

  • Orcun

   LÜTFEN CEVAP VERİN İÇİME DERT OLDU !!!

   • asdf

    silver 4 felan

    • orçun

     nova 2 oldum 😀

     • Hüseyin Ekrem YAZICI

      Direk nova 2 başladıysan daha hızlı rütbe atlama imkanın var demektir. Yanına iyi oynayan birilerini almaya bak. 🙂

     • orçun

      Bide mesela rekabetçidesin oynadın bıraz sonra oyundan koptun, o oynadıgın zamanda yaptıkların senı etkılermı ?

     • Hüseyin Ekrem YAZICI

      Şimdi,
      Oyundan atılma durumunda, oynadığın ellerdeki puanın geçerli sayılıyor. tam emin olamamakla birlikte muhtemelen kopma durumunda da aynı koşullar geçerlidir. Yani evet.

     • Orcun

      Büyük ihtimalle sayılıyodur çünkü genelde oyundan kpuyodum bi zamandan sonra nova 2 oldum

     • Orcun

      Tam emin deilmişşin ya sence yüzde kaç ?
      Puan gelme ihtimali ?

     • Orcun

      Peki , beraber kalınca noluyo ? (Yüzdeli soruyada cevap pls )

     • Hüseyin Ekrem YAZICI

      Yazıda da yazdığı gibi, her el başı bir puan geliyor. 15-15 kalması durumunda puan alma durumun tamamen yıldızlarına bakıyor. Yıldızlar arttıkça el başına verilen puan arttığı için berabere kalınması durumunda bile eğer Yüksek yıldız sayısına sahipseniz puan alırsınız. Üstüne basarak söylüyorum, birinci olmanız önemli değil. O yıldızların sayısı önemli.

     • Orcun

      Beraberede zarara girmiyomusun yanii ?

     • Hüseyin Ekrem YAZICI

      Hayır, sadece kötü oynamışsan bir şey kazanamıyosun, vaktin boşa gitmiş oluyor. 🙂

     • Orcun

      Bütün bunları nerden biliyosunuz açıklama yok ?

     • Hüseyin Ekrem YAZICI

      4 yıldır oynamanın verdiği tecrübe ve yukarıdaki okumanız gereken yazı sayesinde yakın tahminler yapabiliyoruz 🙂
      edit: Ayrıca deneyince gerçekten böyle olduğunu gördük.

     • Orcun

      Rütbeniz ? Global dimi 🙂

     • Hüseyin Ekrem YAZICI

      Global’e hiç çıkamadımda bir ara supreme’ydim. Sonra pc bozuldu, taşınmamız gerekti fln oynayamadım pek. Şuan Efsanevi Kartal’ım. Gerçi öyleydim, onunda uzun süredir girmediğim için rütbesi silindi.

     • Orcun

      Bende ban yiyip duruyorum hep net kopuyo 1 hafta yedim 🙁 bife ne kadar zaman oynamayınca rütbe siliniyo

     • Hüseyin Ekrem YAZICI

      3 hafta kadar oynamazsan silinir.

     • Orcun

      He pardon adama cevap yazmıssınız , hangi rütbelerden sonra atlamak zorlaşıyor ?

     • Hüseyin Ekrem YAZICI

      Sana bağlı. Genel olarak Gümüşten novaya geçiş, novadan Mg’ye geçiş zordur. Çünkü buralarda bir yığılma var. Birde DMG’den daha yukarıya çıkması hayli zorlaştı.

 • ahmet

  1 HAFTA REKBETÇİYE GİRMESSEK RÜTBEMİZ DÜŞERMİ ?

  • Hüseyin Ekrem YAZICI

   Rütbe siliniyor ancak bir ay akdar oynamazsanız geçerli. Silindiği zamansa 1 oyun atmanız halinde tekrar gelir. Ancak bir alt rütbenin gelme ihtimali çok daha yüksek.

 • Murat208

  Bahsettiğiniz elo puanımızı öğrenme ihtimalimiz var mıdır acaba?

  • Hüseyin Ekrem YAZICI

   Malesef bunun bir yolu yok. Yazının sonunda da belirttiğimiz gibi, olası hile, hesap takası vb durumların önüne geçmek için yapılıyor. League of Legends oyununda da aynı durum söz konusu.

   • Murat208

    Bilgi için teşekkürler.Emeğinize sağlık

 • Hüseyin Ekrem YAZICI

  Buyrun?