Son zamanlarda Apple ve Google otomobil firmaları ile kendi araç içi yazılımlarını kullanmaları yönünde anlaşma imzalamak için kıyasıya rekabete girişmiş durumda. Bu rekabetin yaşandığı son firma iki şirket açısından da büyük önem farz ediyordu. Zira dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan Toyota, rekabetin kızıştığı firmanın ta kendisi.

Apple veya Google şirketlerinden birinin Toyota’ ya kendi yazılımlarını kullanmaları için anlaşması durumunda sektördeki en büyük karı elde edecekti. Fakat Toyota şirketinin yöneticilerinden John Hanson, The New York Times’ a verdiği demeçte Toyota’ nın kendi ürettiği araç içi yazılımları kullanmaya hali hazırda devam edeceklerini açıkladı.

Bu açıklamanın ardından, Toyota’ nın güvenlik açısından kendi yazılımlarını kullanmaya devam edeceği ve ilerleyen zamanlarda yeni projelerinin olacağı yönünde yorumlar yapıldı.

Pek çok otomobil üreticisi ile araç içi yazılım anlaşmaları sağlayan Apple ve Google bu seferki girişimlerinden sonuç alamadılar. Bakalım ilerleyen yıllarda Toyota kendi yazılımlarını kullanmaktan vazgeçip bu iki teknoloji devinden birisi ile anlaşma sağlamaya yanaşacak mı ?

İlgili Yazılar

Yorum Yap