Facebook Sayfamızı Beğen!

[Kapat]

Kullandığımız cihaza uzun süre gözümüzü kırpmadan baktığımız için gözlerimizde yanma, kızarma, baş ağrısı gibi çeşitli sorunlar ortaya çıkmaktadır. Genelde gençlerde yaşanan bu sorunlardan kurtulmak için başlıca yöntemler;

  1. Doktorlarında önerdiği gibi her saat başına gözlerinizi en az 10 dakika dinlendirmeli ve çevrenizde doğal nesnelere bakmanız gerekir. Bu yöntem gözleriniz için bir nevi masaj yöntemi uygulamış olursunuz. Yani gözünüzü rahatlatırsınız.
  2. Kullandığınız cihazın ekran çözünürlüğü yüksek yani iyi olmalı ve düzgün bir oturma şekliniz olmalıdır. Yani dik bir pozisyonda kullandığınız cihazın tam karşısında olmanız gerekir. Bunun sayesinde ileride oluşabilecek bel, sırt gibi ağrılardan kurtulmuş olursunuz.
  3. Kullandığınız cihazın filtreli cam olması sizin için daha iyi olur çünkü sizi zararlı Uv ışınlarından korumuş oluyor. Filtreli camlar özellikle zararlı ışınları yok edebildiği için sizlerin bu ışınlara maruz kalarak ileride görülebilecek hafıza sorunlarının da önüne geçmiş olabilirsiniz.
  4. Eğer kontak lens kullanıyorsanız bu sizin gözünüzü daha çabuk kurutmaya yarayacaktır. Bundan etkilenmemeniz için ise doktora gidilmeli ve gözünüze uygun bir göz damlası kullanılmalıdır.
  5. A,B,C gibi vitaminler gözler için yararlıdır. Bu vitaminleri bulunduran besinler bolca tüketilmesi tavsiye ediliyor. Bu vitaminleri özellikle elektronik bir cihazla vakit geçirmeden önce kullanmanızda fayda var. Çünkü kullandığınız elektronik cihazın vücudunuza yaydığı radyasyonu emerek size zarar vermesini önleme gibi bir özellik teşkil ediyor.
  6. Gözlerinizi sık sık kırpın çünkü cihaza uzun sure kırpmadan baktığınız için gözlerinizi kurumaya başlayabilir. Gözlerinizin kuruması vücudun erken yorulmasına ve sabah kalktığınızdaki dinçliği hissedemeyebilirsiniz.
  7. Kullandığınız cihazda yazıları büyülterek okuyunuz. Bu sayede gözleriniz yorulmamış olur. Yazıları büyültmek yazının okunulabilirliğini arttığı gibi gözlerinizin de yazıyı okumak için fazladan efor sarf etmesine gerek kalmayacaktır.
  8. Kulağa saçma gelecek başta ama yararlı bir şey bu da sizler için. Kullandığınız cihazın yanına beyaz bir kağıt koyun, bu kağıda bakarak gözlerinizi dinlendirmiş olursunuz. Ara sıra bunu tekrarlayarak cihazınızı kullanmaya devam edin. Bu yöntem sayesinde daha önce de bahsettiğim gibi gözlerinize masaj yapmış olursunuz.

Evet bu söylediğimiz yöntemleri kullanarak elektronik cihazların bizlere ve gözlerimize verdiği zararlardan korunarak ileride oluşabilecek kronik hastalıkların önüne geçmiş oluruz. Ayrıca aşağıdaki grafikte

 

Yorum Yap