Son zamanlarda oyuncular, kendilerini zorlayacak, hayatta kalma oyunlarını oynamayı tercih ediyorlar. Bu tür yapımların popüler olması ile birlikte, özellikle bağımsız oyun yapımcııları bu tür oyunlar geliştirmeye başladılar. Bu tip yapımlar genelde ıssız bir adada veya bir doğal afet sonucunda insan yaşamının azaldığı bir dünyada gerçekleşiyor. Stranded Deep oyunu da bahsettiğimiz en ünlü hayatta kalma oyunlarından biri. Stranded Deep bir grup bağımsız oyun yapım ekibi tarafından hazırlanan bir oyundur. Stranded Deep yeni çıkmış bir oyun olmasına rağmen kısa sürede büyük bir oyuncu kitlesine ulaştı. Tabi ki, her erken erişim oyununda olduğu gibi bu oyunda da hatalar ve eksiklikler yer alıyor. Şimdi de bu oyunu daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Oyun hikayesi ve haritası:

Bu tür oyunların genelde uzun ve derin bir hikayesi yoktur. Bu tür yapımlarda genelde karakterimizin nasıl kaybolduğunu ya da karakterimizin yaşadığı bölgenin nasıl yok edildğini anlatan kısa giriş hikayeleri vardır. Bu giriş hikayelerinde oyuncuya ayrıca oyunu nasıl oynayacağı, karakterimizin nasıl kontrol edilebileceği anlatılır, yani bu kısa hikayeyi ayrıca bir öğretici görev olarak düşünebilirsiniz. Stranded Deep oyununda da bu tür öğretici bölüm vardır. Oyunda, zengin karakterimizin uçağı arıza görür ve düşmeye başlar. Uçak düşmeden önce karakterimizin nasıl kontrol edilebileceği, eşyaları nasıl alınacağı ve birleştirileceği anlatılır. Uçak düştükten sonra karakterimiz ile uçaktan çıkmaya çalışırız. Sudan başımızı çıkardığımız anda da hayatta kalma savaşımız başlamış oluyor.

Oyunun haritasına baktığımızda, diğer tüm hayatta kalma oyun haritalarından farklı bir harita görüyoruz. Bu tür oyunlarda olaylar ya büyük bir adada ya da anlattığımız gibi tek bir kişinin bile yaşamadığı, ıssız bir bölgede geçer. Stranded Deep oyununun haritası ise bu tip haritalardan biraz farklıdır. Oyundaki olaylar okyanusun ortasında geçiyor. Okyanusta düştüğümüz yer çok sayıda küçük adalardan oluşuyor. Bu adalara gitmek için de uçaktan çıktığımızda kaçmak için kullandığımız küçük sarı botumuzu kullanmamız gerekmektedir. Oyuna her başladığınızda harita değişmektedir, yani oyunda belli bir harita bulunmamaktadır.

Grafik ve ses:

Grafik ve ses, henüz geliştirme aşamasında olan bir oyunun korkulu rüyasıdır. Bu tip oyunlarda genelde grafik optimizasyon ve ses sorunları ortaya çıkar. Stranded Deep oyununda ise böyle bir sorun ile hala karşılaşmadım ve eğer oyuncuların kısa incelemelerini okursak bu tür problemlerin oyunda çok ender görüldüğünü anlayabiliyoruz. Oyun şu anda optimize olmuş bir şekilde, ayrıca oyundaki sesler gecikmeden ve yankılanmadan çıkıyor. Henüz erken erişim aşamasında olan bir oyun için bu çok büyük bir başarı. Ancak tabi ki, oyunda bazı grafik detay sorunları ile karşılaşabiliyoruz ancak bu hatalar fark edilmeyecek kadar küçük hatalar.

Bu oyun çok gelişmiş bir grafik motoru ile yapılmış. Grafikleri o kadar inandırıcı ki, sanki orda yaşıyormuşuz gibi bir his veriyor. Oyunda dikkatinizi çekecek olan en gelişmiş grafik olayı da su detayları olacak. Stranded Deep suya odaklanmış bir oyun ve suyun grafikleri çok iyi bir şekilde hazırlanmış durumda. Yani grafik motoru okyanusu canlandıracak bir şekilde profesyonelce kullanılmış.

Oynanış:

Stranded Deep oynayabileceğiniz en ilginç ve eğlenceli, bir o kadar da zorlayıcı bir oyun. Ancak, oyun erken erişimde olduğundan ve yeni çıkmış bir oyun olduğundan dolayı oyunda yapabileceğiniz pek bir şey yok. Ayrıca oyundaki eşya birleştirmenin (craftingin) de çok az olduğunu da ekleyelim. Bunun yanında ayrıca oyundaki karakterimizi hareket ettiğimizde buga girebiliyoruz. Bu oyunun en büyük hatalarından biri. Yapımcı firma bu sorunların ortadan kalkacağını ve oyuna yeni eşyalar geleceğini belirtiyor. Bize bu özellikleri getiren bir güncelleme yayımlanana kadar oynanışı zor ve hatalı olan bir oyun ile karşı karşıyayız.

Menü ve hayatta kalma:

Şimdi de oyun hakkında bir kaç ioucu vermek istiyorum. Oyunu açtığınızda karşınıza grafikleri, sesleri ve oyun kontrollerini ayarlayabileceğiniz bir pencere karşınıza çıkacak. Bu ayarları hallettikten sonra da oyuna başlamak için sağ alttaki ”Play” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Oyunun ana ekranında karşımıza üç menü çıkıyor. Birincisi yani ”New Game” menüsü ile oyuna başlayabilir, ikinci buton yani ”Load Game” ile daha önceden kayıtlı oyunlarınıza devam edebilirsiniz. ”Options” menüsünde oyunun ayarlarını değiştirebilir ve son olarak ”Quit” ile oyundan çıkabilirsiniz.

Oyunda hayatta kalmak için oyuncunun bir adaya bağlı kalmaması gerekmektedir. Oyunun haritasını açıklarken bu oyunun küçük adalardan oluştuğunu söylemiştik. Bu adalar o kadar küçük ki, çok kısa zamanda eşyaların ve yiyeceklerin tamamını bitirebilirsiniz. Bu yüzden diğer adalara yakın ve diğerlerinden daha büyük bir ada bulana kadar bot ile okyanusu dolaşmanızı öneririm. Böyle bir ada bulduğunuzda yapacağınız ilk şey yemek ve içecek toplamak olacak. Oyunda şu anda yengeç, adada bulunan patates ve balıklar yiyecek, ağaçların üzerinde bulunan hindistan cevizlerini de içecek olarak kullanabilirsiniz. Yengeçler genelde sahil kenarlarında bulunur, hindistan cevizlerini toplamak için de ağacı devirmeli ya da ağacın üstüne çıkıp onları yere düşürmeniz gerekmektedir. Yemek ve içeceklerinizi ayarladıktan sonra adada ateş yakabilir ve eğer isterseniz de bir ev yapabilirsiniz.

Oyunda ayrıca adada bulamayacağınız ancak adaların yanında bulunan kırık gemilerden motor, balta ve ya gelişmiş bıçak gibi eşyalar da bulmaya çalışabilirsiniz. Sahil kenarlarında ayrıca suyun içine dalarsanız sandık bulabilirsiniz. Bu sandıkların içinden sahilde kullanabileceğiniz çok kullanışlı aletler çıkabilir. Bu şekilde ev yapımını ya da eşya toplamayı hızlandırabilirsiniz. Ayrıca motor bulmuşsanız, bunu bir tahtaya takıp adalar arasında daha hızlı bir şekilde gidip gelebileceksiniz.

Sonuç:

Oyuna son kez baktığımızda grafikleri ve sesleri iyi ancak tam olarak tamamlanmamış, eksik bir oyun görüyoruz. Bu oyunu şimdi almak yanlış bir düşünce olabilir. Stranded Deep’in tamamlanmasını beklemek, ya da en azından daha çok eşya eklenmesini ve hataların düzeltilmesini beklemek daha mantıklı gibi geliyor, çünkü dediğimiz gibi oyunda anlatılanlardan başka yapabileceğiniz bir aktivite yok. Oyuna gelecek olan gerekli güncellemelerden sonra karşımıza çok iyi bir oyunun çıkacağını düşünüyorum. Bizimle kalın.

Yorum Yap

  • TC Göktuğ Biçer

    gemini alt katında kaldım ne yapmalıyım