Sosyal ağlar gün geçtikçe daha da popülarite kazanan sitelerin başında gelmektedir. Sosyal ağ sitelerine üye olanlarda, nasıl sosyal ağ siteleri birbirleri arasında rekabet içerisindelerse onlarda kendi aralarında rekabet içerisindedir. Ayrıca sosyal ağ platformlarında ünlü olmak isteyen ve olanların sayısı da oldukça fazla. Bazıları sadece paylaşım yapmak ve kendini göstermek için üye olurken bazıları ise kendini göstermenin çok üstünde ünlü olma yolunda ilerlemek için üye olmayı tercih ederler. Fakat bir çoğu gerçekleştirmek istedikleri amaçlarına ulaşamazlar ve kolay yolunu bulup diğerlerinin önüne geçme çabası içerisine girerler. İşte bu devre de araya hileler giriyor. Yani sosyal ağ hileleri olarak adlandırdığımız bir nevi yatarak diğer üyelerin önüne geçme ve tanınmanın kolaylığını tatma.

Facebook Hileleri
faceee-700x300
Facebook’ta yapılan beğeni ve takipçi hilesi gibi hileleri yapan sitelerde kullanılan sistem token yoludur. Fakat facebook bunları sakıncalı bulduğunu ve bu tür uygulamalara girişenlerin hesaplarının çalınabileceği şeklinde uyarılarda bulunuyor. Haklı da aslında. Çünkü bu tür hileleri yapan uygulamalar ve siteler sizlerin birçok bilginizi elinde bulundurmak için izin isteyerek yapıyor yapmak ve uygulamaya sokmak istediğiniz hileyi. Örneğin hızlıca tanınmak için takipçi hilesi yaptınız. Bu hileyi yapmak isterken birçok bilginizi size bu hileyi yapmanızı sağlayan siteye veya uygulamaya vermiş oluyor ve hesabınızın çalınabilmesine yol açtığınız gibi özel bilgilerinizin de bu kaynağı belirsiz yerlerin eline geçmesine sebebiyet vermiş oluyorsunuz.

Twitter Hileleri
indir
Twitter milyonlarca üyeye sahip en büyük 2. sosyal ağ sitesi olarak adlandırılıyor. Bu sosyal ağ sitesinin üyeleri yine tanınabilme uğruna favorite, takipçi arttırma gibi yolları tercih ediyor. Bunu gerçekleştirebilmek için üyeler, hileleri gerçekleştiren sitelere giriyorlar ve twitter hesabıyla giriş yapıp takipçilerinin artmasını sağlıyorlar. Fakat bunu yaptıktan sonra hesaplarında uygulamalar bölümünde kimliği belirsiz bir uygulama beliriyor. Eğer bunu kaldırırsanız hesabınıza el koyarız gibisinden de tehdit etmekten de kaçınmıyor siteler. Hileyi yapan siteler bu uygulamalar sayesinde üye olan kişilerin kendi aralarında takipleşmesini, favorite yapmasını sağlamayı amaçlamasının yanında uygulamayı uygulan kişilerin özel bilgilerini de almaktan kaçınmıyorlar. Tabi ki de o uygulamayı gönül rahatlığıyla kaldırabiliyorsunuz. Tehditler sadece göz korkutmak için uygulanan bir yöntem. Ancak uygulamayı kaldırana kadar zaten o uygulama sizin bütün bilgilerinizi ele geçirmiş bulunuyor. Yani bu tür hilelerden kesinlikle uzak durun ve hakkınız ile kendi kendinizin tanınmasını sağlamak için daha çok paylaşım ve ilginç şeyler yapın.

Diğer Sosyal Ağ Hileleri (Instagram, Orkut vb.)
blue-hill-social-media-training-header-700x300
Diğer sosyal sitelerinde de mevcut sistem yine aynı üyeleri kandırmak ve bilgilerini sisteme kaydederek onlar sistemi kapatsalar da bilgilerinin kaydedilmesini sağlamak. Her ne kadar üyeler istedikleri amaçlarına ulaşsalar da bir süre sonra bunun zaman kaybı olduğunun da farkına varacaklardır. Tabi ki işin tehlike boyutunu anlayınca bu sistemlerden uzak durmaya çalışacaklar fakat çalınan bilgilerini geri alamayacaklardır.
Kısacası siz siz olun. Kendinizi tanıtacaklar yine kendiniz olacaksınız. Başkalarının sizin hesabınıza erişerek bu tür hileler uygulamasına izin vermeyin.

İlgili Yazılar

Yorum Yap