Akıllı telefon pazarındaki satışların yükselişe geçtiği bir dönem içerisinde yer almaktayız. Yeni çıkarılan ve tanıtılan akıllı telefonlar da cabası. Piyasa oldukça hızlı büyüyor. Her gün yeni bir akıllı telefon tanıtımı yapılıyor. Fiyat-performans odaklı akıllı telefonlar diğer alt ve üst seviye akıllı telefonlara göre daha çok tutuyor. Firmalarda bunu göz önünde bulundurarak cihazları fiyat-performans düzeyinde üretmeye başladı.

Hayatımızın vazgeçilmezi olan akıllı telefonlar sektörde büyüyor, büyüyor ve büyüyor. Hızına yetişemiyoruz. Yeni telefon almaktan da bazı zamanlar bıkar duruma geliyoruz. Fakat firmalar bu durumu göz ardı ederek yeni üst seviye akıllı telefonlarını tanıtmaya devam ediyor. Şimdi sizlere tanıtılacak olan üst seviye akıllı telefonların incelemelerini sunacağız

Sony

Öncelikle Sony markasının Xperia serisini tanıtalım sizlere. Sony markasının en güvendiği seri kuşkusuz XPERİA serisidir. Fakat Z1 ve Z2 de bulunan su geçirmezlik özelliğinin etkisiz kaldığı durumlar oldu. Örnek olarak kapakları açık unutulan z1 ve z2 ya da yanlışlıkla suya sokan veya su testi yapan kullanıcılarının telefonlarının su geçirmesi üzerine telefonlarını servise göndermesi ve servisten gelen yanıtla şok olmaları. Servisin yanıtı %90 denen şey kullanıcı hatasından dolayı bozulduğu için neredeyse aldığınız telefon değerinde bir ücret ödemekle karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu durum kullanıcıların kafasında Sony’e karşı bir önyargı oluşturmadı değil.  Bu önyargıları yıkmak için Sony, Xperia Z3 ve Xperia Z3 Compact’ı tanıtarak kullanıcıların gönlünü almayı da başarmış görünüyor. Çünkü Z3 ve Z3 Compact adlı telefonlarında yer alan ek özelliklerde kapak açık olsa da su geçirmemezlik özelliğini yitirmeme ayrıca ısı borusu gibi(Z3’te) özellikler ekleyerek kullanıcıların bir nevi gönlünü almayı başardı. Peki firmanın tanıtmak için hazırlıklarına başladı Sony Xperia Z4 telefonunun özellikleri neler olacak?

Sony Xperia Z4

Sony, Xperia Z4’te gelişmiş özelliklere yer vererek son zamanda moda haline gelmeye başlanan 4GB ram gibi özellikler kullanacak görünüyor.

Sony Xperia Z4 Özellikleri
Cihazda, Qualcomm Snapdragon 805 ve Quad-core 2.8 GHz çalışan Krait 450 Adreno 420 gibi  grafik birimlerini kullanması bekleniyor. Ekranda ise 5.5 inç, 2560×1440 piksel çözünürlüğüne sahip ekran kullanılması bekleniyor.

Ram başta da söylediğimiz üzere büyük bir düzeyde olacak yani 4GB olması bekleniyor. Fakat cihazda 4GB ram olması fiyatının da bir o kadar artması anlamına da geliyor. O yüzden piyasaya çıkacak cihazın fiyatına şaşmamak gerekiyor.

Kamera
Arkada her zaman ki gibi Xperia serisine özgü olan 20,7 megapiksel bu kameraya yeni eklenenler ise 4K 60 kare/saniye, FullHD 120 kare/saniye,  video kayıt Exmor CMOS sensor kullanmış.

Önde ise 4,8 megapiksel Full HD 30 kare/saniye Kayıt yapabilen kameraya yer veren Sony, cihazda oldukça önde ve arkada oldukça üstün özelliklere sahip kameralara yer verdiğini söyleyebiliriz.

Pil ve Hafıza
Pili her zaman ki gibi önceki Xperia telefonlarında olduğu gibi bir üst seviye yani 3420 Mah. Hafıza konusunda ise cihazda 32/64 GB’lık hafıza bulunması ve 128 GB’a kadar destekleyen micro SD kart yuvasına yer vermesi bekleniyor.

İşletim Sistemi ve Ekstra Özellikler
Android 5.0 Lolipop kullanması beklenen cihaz, suya ve toza dayanıklılık konusunda ise IP68 Sertifikası alması bekleniyor.

Fiyat
Satışa çıkacağı fiyat tahminlere göre 2399 Lira.


LG

LG markası ürettikleri alt, orta, üst seviye fark etmeksizin plastik kasa kullanmasıyla dikkatleri üzerine çekmişti. Üst seviye telefonlar LG G2, LG G3, kavisli ekranlı LG G Flex her telefonu bir olay oluyor diyebiliriz. Her ne kadar sert plastikten üretse de telefonlarını bu yeterli olmuyor. Cihazları elinize aldığınızda bükmeye çalıştığınızda duyduğunuz sesle birlikte sizlerde plastik kasanın dandikliğini görebilirsiniz. LG G2 ile ünlenen marka satış rakamlarını da yine bu üst seviye akıllı telefonuyla yükseltmişti. Halen daha çok satılan akıllı telefonlar arasında yer alan LG G2’den sonra da LG G3’ü geçen sene tanıtmış ve yine yüksek fiyattan satışa çıkartmasına rağmen cihaz beklenenden daha çok satarak markanın yüzünü güldürmüştü. Bu başarılardan sonra LG seriye devam ederek yakın zamanda LG G4’ü de tanıtmayı planlıyor.

LG G4

LG çıkardığı akıllı telefonlarla başarılara imza atan bir marka olarak tüm dünya da adını duyurmuş. Cihazlarındaki kalitesizliği ise yavaş yavaş çözmeye başlamış görünüyor tanıtmaya başlayacağı akıllı telefonu olan LG G4 ile beraber. Şimdi sizlere LG’nin önümüzdeki aylarda tanıtmak üzere olduğu üst seviye akıllı telefonu LG G4’ün özelliklerinden bahsedeceğiz.

LG G4 Özellikleri
Cihazda 5.5 inç 1280×720 piksel IPS LCD ekrana yer verecek olan marka şikayetleri göz önünde almış ki çözünürlüğü fazla yüksek tutmama kararı almış görünüyor. Bu durum cihazın pil seviyesine de yansıyacaktır diye düşünüyoruz.

İşlemci
Cihazın işlemci tarafında ise her zaman ki gibi Qualcomm yer alıyor. Snapdragon 810 sürümünü kullanacak olan cihaz. Bu sürümü, adının ısınma problemleriyle tanınmasına karşın kullanmak istemesi ileride sorunlara yol açacak mı acaba. LG, cihazda Quad-core 2.7 GHz hızında çalışan işlemcinin devamı niteliğindeki oldukça iyi sonuçlar veren sisteme yer veriyor. Cihazın grafik biriminde ise  GPU Adreno 420 kullanılmış.

Kamera
LG, cihazda arka bölümde oldukça 20.7 megapiksel, 4K görüntü kalitesine 60 kare/saniye çekim hızına sahip oldukça geliştirilmiş bir kameraya yer veriyor diyebiliriz. Ön taraf da ise 5 megapiksellik bir görüntü kalitesine sahip kameraya yer veriyor. Kamera bölümünde daha fazla bir bilgi bulunmuyor ki bu bilgilerinde kesin bilgiler olmadığını söyleyelim.

Ram ve Hafıza
Cihazın rami hakkında bir bilgi bulunmuyor. Hafıza olarak ise 64/32 GB kullanması bekleniyor.

Pil Kapasitesi
Cihazın pili konusunda bir bilgi bulunmasa 3500 mAh ve üzeri olabileceği tahminler arasında yer almakta. Ekran çözünürlüğünün de düşük olması pilin uzun süre dayanmasına da yol açacağına inanıyoruz.

İşletim Sistemi ve Diğer Özellikler
Android  5.0 Lolipop kullanılması bekleniyor. Ekstra özellikler olarak ise hızlı şarj ve özelleştirilmiş bir kamera donanımı da beklenenler arasında.

Fiyat
LG G4’ün tahminlere göre satışa çıkacağı fiyatı 2299 ile 2399 lira gibi olması bekleniyor.


HTC

HTC markası oldukça üst düzey bir marka havası veren ismiyle kendisinden söz ettiren bir marka ve çıkardığı One M serisi ile birlikte de kullanıcıların gönlünde taht kurmuşa benziyor. One M7 ve One M8 ile birlikte piyasayı sallayan marka Desire serisi ile de adından oldukça söz ettirdi. Fakat Türkiye’de ki satış fiyatının yüksek olması sebebiyle Desire serisi pek tutmadı diyebiliriz bizim ülkemizde. One M serisi ise hem kasa hem de kalite bakımından oldukça çok sattı. Kullanıcıların memnun kaldığı markalar arasında yer alan HTC’nin yeni tanıtacağı ONE M9 adlı üst seviye akıllı telefonunda yer alabilecek özellikleri inceliyoruz.

HTC ONE M9

Ekran Özellikleri
Cihazda 5.2 inç 1920×1080 piksel ekran kullanılması bekleniyor. HD bir görüntü kalitesi sunacak olan ekranın pile de artıları ve eksileri olacağını düşünüyoruz.

İşlemci
İşlemci tarafında beklenen ise Qualcomm Snapdragon 805  Quad-core 2.7 GHz hızında çalışan bir sürüm. Grafik tarafında ise cihazın GPU Adreno 420 kullanması yine beklenilenler arasında.

Ram ve Hafıza
Cihazın Ram bölümünde 3GB’lık bir alana yer vermesi bekleniyor. Hafıza olarak se 32 ve 64 GB’lık sürümleri yer alacak.

Kamera
Arkada 20.7 megapiksel 4K 60 kare/saniye çekim hızına sahip oldukça geliştirilmiş bir kameraya yer vermesi beklenen markanın ONE M8’deki kamera kalitesini oldukça yükselteceği bekleniyor. Önde ise 13 megapiksel gibi yüksek çözünürlüğe sahip kamera ile piyasaya çıkması yine beklenilenler arasında.

Pil Kapasitesi
Pil olarak cihaz 2840 mAh gibi ne yüksek ne de düşük bir pil kullanacağı düşünülüyor.

İşletim Sistemi ve Ekstra Özellikleri
İşletim sistemi olarak Android 5.0 Lolipop kullanılacak olan cihazda ekstra özellik olarak ise alüminyum arka yüzey ve hızlı şarj özelliğinin bulunması bekleniyor.

Fiyat
Satışa çıkacağı fiyat yine HTC ONE M8’de olduğu gibi 2500 lira üstü olarak tahmin ediliyor.

Samsung

Samsung markası gün geçtikçe birçok akıllı telefon tanıtıyor. Neredeyse her ay bir çok akıllı telefon tanıtımı gerçekleştiren markanın hiç şüphesiz en çok tutan serileri S ve Note. Bu üst seviye akıllı telefon serileri ile piyasada kendini üst konumda tutan marka bu seriler dışında j serisi a serisi gibi birçok seriyi de tanıttı ve tanıtmaya da devam ediyor. Gelelim Samsung kullanıcılarının şikayetlerine, Samsung akıllı telefon kullanıcıların genel olarak şikayet ettiği nokta arayüz ve plastik kasa note 4 ile birlikte bu kasayı kaldıran Samsung kullanıcılarını dinliyor gibi görünüyor. Arayüz de ise bir değişime gitmeyen marka halen daha TouchWiz de ısrar ediyor diyebiliriz. Şimdi sizlere bu markanın tüm dünya da merakla beklenen S serisinin devamı niteliğindeki akıllı telefonu Samsung Galaxy S6’da olabilecek özellikleri tanıtacağız. Hemen belirtelim son gelen gelişmelerle birlikte Samsun Galaxy S6 üst seviye akıllı telefon 1 Mart akşamı tanıtılacak ve akıllı telefon kullanıcılarının beğenisine sunulacak.

Samsung Galaxy S6

Ekran Özellikleri
Samsung cihazda 5.5 inç boyutunda 2560×1440 piksel çözünürlüğe sahip yeni nesil Super AMOLED bir ekrana yer verecek. AMOLED ekranları, telefonlarında oldukça sık yer veren marka S serisinin devamında da bunu sürdürüyor.

İşlemci
Samsung kendi üretmiş olduğu işlemcisi olan Exynos 7420 64 bit işlemciyi cihazda kullanacağa benziyor.

Ram ve Hafıza
Ram kapasitesi olarak 4 GB kullanacak olan marka hafıza seçeneklerini ise 32/64 GB olarak belirleyeceği benziyor.

Kamera
Arkada 20 megapiksel 4K çözünürlüğe ve 60 kare/saniye çekim hızına yer veriyor. Önde ise 5 megapiksellik bir kamera ile satışa sunulması planlanıyor.

Pil Kapasitesi
Cihazın pili hakkında bir bilgi bulunmuyor ancak Samsung kullanıcıların en çok şikayet ettiği durumlardan biri olan pil sorununa da markanın bir çözüm bulacağına da kesin gözle bakılıyor.

İşletim Sistemi ve Ekstra Özellikleri
İşletim sistemi olarak Android 5.0 Lolipop kullanılması beklenen cihazda ekstra yer alan özellikler ise son gelen bilgilere göre su ve toza karşı dayanıklılık olarak söyleyebiliriz.

Fiyat
AndroidPIT İspanya sitesinde verilen bilgilere göre Galaxy S6’nın Avrupa fiyatları şu şekilde olacak;

  • Samsung Galaxy S6 32 GB: 749 € (2.059 lira)
  • Samsung Galaxy S6 64 GB: 849 € (2.334 lira)
  • Samsung Galaxy S6 128 GB: 949 € (2.609 lira)

İlgili Yazılar

Yorum Yap