Telif ihlali nedeniyle küçük çapta bir Amerikan şirketinin açtığı dava sonucunda verilen karara göre Apple yüklü bir tazminat ödeyecek.

Bir dönem uzun süre gündemi meşgul eden Samsung ve Apple arasındaki patent davalarını hatırlarsınız. Adete sırayla skor yapılan bir maçı andıran bu davaların birini Apple birini Samsung kazanıyordu. Hatta bozuk parayla tazminatı falan ödeme gibi haberleri hatırlarsınız. Şimdi ise Apple ile Samsung tatlı bir rekabetle yerine göre ortak işler bile yaparak işlerini sürdürebiliyorlar, ancak şimdide yeni patent ihlali davalarıyla farklı firmalar ortaya çıkmaya başladı. Bu durum birazda ismi çıkmış birisine her olayda o yapmıştır demeye benziyor.

SmartFlash LLC isimli küçük çaplı Amerikan şirketide Apple’ın, kendilerine ait olan  üç ayrı patentini izinsiz kulladığı için toplam 852 milyon dolar tazminat istedi. Daha önce patent ihlalleri yüzünden Samsung’a ve Google’ada dava açtığı bilenen şirket, dava sürecinde yüklü bir tazminat talep ederken Apple’da bu patentlerin şuan hali hazırda herhangi bir cihazlarında aktif bir teknoloji olarak kullanılmadıkları için makul küçük bir tazminat ödemeleri gerektiğini savundu. Apple böyle bir savunmada bulunsada Teksas mahkemesi tarafından verilen karara göre Apple 532.9 milyon dolar ödemeye mahkum edildi.

 

İlgili Yazılar

Yorum Yap