LG G3 Genel Özellikleri

Uzun zamandır beklenen LG’nin yeni tasarım harikası G3, resmi olarak Londra’da aylar önce tanıtılmıştı. Bu sunum sırasında G3’ün en çok öne çıkan özelliği tabi ki 2560×1440 piksel çözünürlüklü ekranı olmuştu. Tam olarak 538 ppi piksel yoğunluğuna sahip ekranı olan G3, günümüzdeki gözde telefonların full HD ekranlarına fark atacak türden bir çözünürlükte piyasaya çıkmış fakat beklenen ilgiyi yeteri kadar görmemişti. Elbette ki telefonun özellikleri bunlarla sınırlı değil.

G2’yle rakip firmalar arasında kendine saygın bir yer edinen LG, görünüşe bakılırsa G3 ile bu tırmanışa devam edecek. G3 ‘ün 5,5 inç ekranı, Quard HD çözünürlüğe sahip olması ve özellikle ekranının 538 ppi piksel yoğunluğunda olması görüntü anlamında büyük fark yarattı.

LG G3 Özellikleri

LG G3 Özellikleri

LG G3 Tasarımı

İlk olarak G3’ün ana özellikleriyle, G2 ‘ye kıyasla getirdiği yeniliklerden bahsederek başlayalım. G2’nin 5.2 inçlik ekranının yerine G3 tam 5.5 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. Ekranın boyutu büyüyünce tabi ki telefon da büyüyor. Yaklaşık 10 cm uzayan cep, inceliğiyle ise yine 8.9 mm seviyesinde. Cebin ağırlığı ise sadece 6 gram artarak 149 grama ulaşmıştır.

G3’ün paneli Corning Gorilla Glass 3 ile korunuyor. Böylece telefonun ekranı, eskisine oranla daha sağlam. Elbette cep teknik özellik bakımından da daha güçlü, ancak buna incelememizin ilerleyen adımlarında değineceğiz.

G3’ün tasarımı, G2’ye göre çok daha şık görünüyor. Her ne kadar kasa yine plastik yapıda olsa da, daha kaliteli bir malzeme kullanıldığı kesin. İncelediğimiz modeliyle gri renkte olan cep, alternatif olarak altın ve beyaz renkleriyle de satışa sunuldu.

Elbette yine arka yüzde G2’de gidilen değişiklik yerini koruyor. Arka yüzdeki düğmeler G3’te de mevcut, ancak biraz daha yuvarlak hatlara sahip. İlk etapta bu tuşların kullanımı güç olabiliyor, fakat kısa sürede alışıyorsunuz.

G3’ün selefine göre bir diğer farkı ise artık arka kapağın çıkartılabiliyor olması. Kapağını kolay bir şekilde çıkartabildiğiniz cebin bataryası da sökülebiliyor. İç kısımda microSD ve SIM kart yuvaları yer alıyor.

G3, her ne kadar büyük bir boyuta sahip olsa da, ince ekran çerçevesiyle dikkat çekici görünüyor. Diğer yandan cebin üzerinde, iPhone 5s ve Galaxy S5 ‘le son dönemin modası olan herhangi bir parmak izi okuyucusu yok. Öte yandan hoparlör konusunda da HTC’nin üzerine titrediği gibi bir gelişim kaydedilmemiş. Cebin üzerinde alt kısımda yalnızca tek bir hoparlör bulunuyor ki bu da açıkçası beklediğimiz performansı vermiyor.

G3’ün ön üst tarafında ahize, ikinci kamera ve farklı renklerdeki bildirim ışığı dikkat çekiyor. Telefonun alt kısmında kulaklık girişi ve micro USB bağlantı noktası yer alırken, fiziksel tuşları yalnızca arka, üst tarafta görüyorsunuz. LG’nin Sihirli Tuş akımı bu üründe de sürüyor. Tuşlar, kullanımın daha kolaylaşması açısından tırtıklı ve içeri doğru oval tasarımla karşımızda. Ortada yer alan ve çıkık olarak tasarlanan daire tuş sayesinde de istersek telefonu buradan uyandırabiliyoruz.

LG G3’ün Ekranı

Öte yandan çözünürlüğün gelişimi piksel yoğunluğunu da destekliyor. 538 ppi piksel yoğunluğu ile G3’ün ekranı doğrusu şahane görünüyor. Bu da daha parlak renkler ve keskin görüntüler anlamına geliyor. Ancak şunu da söylemek gerekiyor ki, böylesi bir ekran tam performans için ciddi bir batarya gücü gerektiriyor. Belki de firmalar önce batarya teknolojisine el atıp, ardından ekranları geliştirmeyi düşünmeliler. G3’ün pil ömrüne ilerleyen adımlarda değineceğiz. Şimdi G3’ün teknik detaylarını ele alalım.

LG G3 İşletim Sitemi ve Arayüzü

Geldik G3’ün işletim sistemine. Android 4.4.2 işletim sistemiyle çalışan G3, arayüzüyle de Optimus’un son sürümünü sunuyor. Yenilenmiş arayüz, “Smart Notifications“, yani “Akıllı Bildirimler” gibi yeni ve kullanışlı özellikler sunuyor. Bu özellik ile mesela, reddettiğiniz çağrıları hatırlamak ve enerji tasarrufu bildirimleri almak gibi işlemleri daha kolay ve pratik şekilde yapabiliyorsunuz. Kısacası bu özellikle her tür bildirim artık gözünüzün önünde olacak.

Ara birimde tüm uygulamaları uygulama listesinde bir arada görebiliyorsunuz. Ana ekran ve uygulama listesi arasında yapılan geçişler ise son derece akıcı. Özellikle G2’yle kıyaslandığında arabirimin gayet basitleştirildiğini, daha yalın bir hal aldığını görmek mümkün. Bildirim merkezinde Wi-Fi, NFC, veri, parlaklık ve diğer hızlı ulaşmak istediğiniz ayarlar hazır bekliyor. Öte yandan Samsung ceplerde olduğu gibi G3’ün ayarları da birkaç sekmeye bölünmüş. Kafa karıştırıcı olmaması açısından ayarların bu şekilde kategorize edilmesi, telefonu yönetimi kolaylaştırmış.

Ekran kapalı olduğunda, ekranın doğru yerlerine yapılan dokunuşlarla sizi tanıyarak açılmasını sağlayan Knock Code isimli bir işlevin de yer aldığı G3’te, ekrana iki kez tıkladığınızda ekranın açılmasını sağlayan KnockOn özelliği de bulunuyor. Tüm bunların yanında fitness meraklıları için telefonda LG Health uygulaması da egzersiz kayıtlarını tutabiliyor. Ayrıca, telefonda çift pencere de açabiliyorsunuz. Ekranı ikiye bölebiliyor ve her pencereye farklı uygulama atayabiliyorsunuz.

LG G3’ün Batarya ve Pil Ömrü

LG G3, elbette ekranın getirdiği yükü taşımak için büyük bir bataryayla gelmek durumundaydı. Tam 3000 mAh‘lik bir bataryanın sahibi olan amiral, Xperia Z2’nin 3200 mAh’lik bataryasından sonra en büyük ikinci pile sahip cep unvanını kazanıyor. Peki, cep bataryasını nasıl kullanıyor? Sistem çok fazla enerji tükettiği için cihazın pili her ne kadar yüksek olsa da 2500 mAh’lık pillerle aynı seviyede yarışıyor diyebiliriz.

LG G3 Ön ve Arka Kamera

Amiral devleri, artık cep telefonlarındaki kameralarla neredeyse kompakt fotoğraf makinelerini piyasadan silme noktasına geldiler. Megapiksellerin havada uçuştuğu rekabette, özellikle son zamanlarda daha pek çok teknoloji konuşulur oldu. Bunlardan biri de elbette LG G2 ile ortaya çıkan optik imaj sabitleme, yani OIS. G3’te bu özellik de geliştirilmiş ve OIS+ olarak karşımıza çıkıyor. Diğer yandan Lazer Otomatik Odaklama özelliğinin de ilave edildiği G3, böylece 13 megapiksellik kamerasıyla yeterli ölçüde özellikle donalı.

Elbette telefonda bir ön kamera da mevcut. 2.1 megapiksel çözünürlüğünde olan bu kamera, selfie için özel modlar da içeriyor. Örneğin “Çiiz” veya “Smayl” diyerek sesli komut yoluyla selfie çekebiliyor veya jest yoluyla çekimi halledebiliyorsunuz. Böylece selfie çekmek için bir yandan telefonu tutup, diğer yandan deklanşöre basmak ve aynı anda poz vermeye çalışırken dışarıdan komik görünmeye son vermek mümkün.

LG G3 ve LG G2 Karşılaştırması

İki telefonda da arka tarafında ses açıp kapama vb özelliklere sahip tuşlar bulunuyor.  Ancak G3’teki düğmeler tekrar tasarlanarak daha şık bir hale getirilmiş.

LG G3 ile LG G2 arasındaki en önemli fark görsellik, G2’nin plastik olduğunu fazlasıyla belli etmesi. G3, metal bir gövdeye sahip olmasa da görünüşü ve hissiyatı metale daha yakın (ancak yine tamamen plastik). G3’ün arka kapağı ise G2’nin aksine çıkartılabiliyor.

LG G2 microSD kartları desteklemezken, LG G3, 128GB’a kadar microSD kartları destekliyor.

Sonuç

Sonuç itibariyle LG G3’ün bizde bıraktığı izlenimin çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar plastik bir gövdeye sahip olsa da, malzeme kalitesiyle iyi duran G3, en büyük farkı ise elbette Quad HD ekranı ve Lazer Otomatik Odaklama özelliğiyle yaratıyor.
G3, LG’nin şu ana kadarki en iyi telefonu. G2’ye kıyasla daha iyi bir tasarım, gelişmiş bileşenler, microSD kart desteği, değiştirilebilir batarya ve fazlasıyla iyi bir amiral olduğu açık. Performansıyla da beğendiğimiz G3, fiyatıyla da uçarı değil. Tıpkı selefi gibi fiyat/performans anlamında da dengeyi bulan G3, pil ömrü daha iyi olsa kusursuzlaşabilirdi. LG G3’ün fiyatı ise şu an itibari ile 1.749 TL civarında.

Aşağıdaki video ise, LG G3’ün tanıtım videosu.

İlgili Yazılar

Yorum Yap

  • hüsnü değirmenci

    İthal delta garantili 504K serisi LG G3 32 GB ‘a Z2 den geçiş yaptım bu sene g4 bekledim amma gerek ekran/kasa oranını yükseltmeleri gerekse köşelere doğru yuvarlaklığın azaltılmış olması görünüşünü sıradanlaştırmış hazır ithal fiyatları 1.250 TL ye düşmüşken aldım android 5 ile geldi antutu 42.405 puanladı cihaz z2 ye göre harika gerek incelik gerek şıklı ve performans olarak yeterli real racing 3 akıcı şekilde oynanıyor.Her türlü bağlantı desteklenmiş kablosuz şarj mevcut. Tv nize dahi kumanda imkanı var.Yazılım akıcı, oyun ve uygulamalardan çıkıldıktan sonra sapıtmıyor, oyunlarda ve internette kendinizi kaybedince z2 ve 4s kadar ısınıyor ısınmayı sadece arka düğmeye yoğunlaştırmışlar Bunu da pekçok kullanıcı yadırgıyor Halbuki diğer cihazlarda bu kadar ısınıyor ama ısı dağıtılıyor bence önemli değil.Verdiğiniz parayı sonuna kadar hakediyor.

  • dostum

    fiyatı ithalde 1.300 lere indi.