Lambda Wars Nedir?

Half Life 2: Wars olarak da bilinen Lambda Wars, Source ve Alien Swarm motoru ile yapılmış bir Half Life 2 modudur. Şu anda Steam platformunda bedava olarak oynayabileceğiniz Lambda Wars, diğer Half Life 2 modlarından biraz farklı, çünkü Lambda Wars bir Real Time Strategy yani gerçek zamanlı bir strateji oyunu.  Hem birinci şahıs hem de strateji tarzı oynanılabilen bu oyun geçtiğimiz günlerde beta sürümüne girdi ve birçok oyuncu tarafından beğenildi. Hem tek kişilik oyun modu hem de çok kişilik oyun modu şeklinde oynayabileceğiniz Lambda Wars size farklı bir strateji tecrübesi kazandıracaktır.

 

Grafik ve Ses

Lambda Wars, Half Life 2 için geliştirilen bir mod olduğu için grafik ve sesler de Half Life 2’den alınmış. Ancak grafiklerin tam olarak aynı olduğunu söyleyemeyiz. RTS yani gerçek zamanlı bir strateji oyun olduğundan dolayı yapımcı ekip grafikleri de bu tarz strateji oyunu için değiştirmiş. Yani oyun motoru Half Life 2 oyunu ile aynı olsa da grafik üzerinde birkaç değişiklik yapılmış durumda. İnşaatlar, karakterler, ciltler ve taret gibi küçük detayları da düşünen yapımcı ekip çok güzel bir iş çıkartmış. Ancak oyun şu anda beta aşamasında olduğu için bazı optimizasyon sorunları ile karşılaşabiliyoruz. Yani oyunun yapımcıları grafikleri değiştirirken optimizasyon sorununu göz önünde bulundurmamışlar. Bu sorunun yakın zamanda gelecek olan bazı güncellemeler ile düzeleceğini ve oyunun daha iyi bir şekil alacağını umuyoruz. Oyundaki seslere gelince, fazla bir değişiklik olmadığını söyleyebiliriz. Seslerin tamamı Half Life 2 oyunundan alınıp Lambda Wars oyununa aktarılmış, sadece Half Life 2’de bulunmayan ya da Lambda Wars’a uymayan bazı sesler değiştirilmiş.

Oynanış

Lambda Wars, alıştığımız strateji oyunları ile büyük benzerlikler gösteriyor. Oyundaki amaç, diğer çoğu strateji oyunlarında olduğu gibi, inşaatlar yapıp, üssümüzü geliştirip diğer oyunculara karşı zafer kazanmaktır. Bu oyunun diğer strateji oyunlarından farkı da sadece kumandan gözüyle değil, savaşçı gözü ile de oynayabilmemizdir. Yani oyunu sadece bir strateji oyunu olarak değil ayrıca bir FPS yani birinci şahıs savaş oyunu olarak oynayabiliyoruz. Oyunun hala beta aşamasında olduğundan dolayı bazı hatalar ve buglar ile karşılaşabiliyoruz. Oyunda ayrıca tamamlanmamış bazı sistemler var. Mesela bir binayı kurduğumuz zaman bu binayı menüden yıkamıyoruz, binayı yıkmak için kısa tuş kullanmak gerekiyor ki bu strateji oyunlarında alışmadığımız bir olay. Ancak dediğimiz gibi, ilerde gelecek olan güncellemeler ile bu sorunların da ortadan kalkacağını umuyoruz.

Oyun Modları ve Haritalar

Half Life 2 Wars oyununda 3 türlü oyun modu var. Bu oyun modlarını hem tek kişilik hem de çok kişilik oyun modu olarak oynayabilirsiniz. Ayrıca oyunu öğrenmek isteyenler için de sadece tek kişilik oyun modunda oynanılabilen öğretici oyun modu da var. Diğer oyun modlarını da teker teker anlatalım:

-Annihilation: 2v2, 3v3, 4v4 ve FFA olarak oynanılabilen bu oyun modu Lambda Wars oynayan oyuncu kitlesinin en çok oynadığı oyun modudur. Annihilation oyun modunda takımlar birbirlerini yok etmek için uğraşıyorlar. Bunu strateji oyunlarının klasik oynanış moduna benzerlikler gösterdiğini söyleyebiliriz. Oyun modundaki temel amaç, diğer takımları yenerek ve kendi üssünü koruyarak galip gelmektir.

-Overrun: FFA olarak oynanılan oyun modudur. Bu oyun modunun Annihilation oyun modundan tek farkı diğer oyunculara karşı değil de NPC yani bilgisayara karşı oynamaktır. Bu oyun modunu Co-op olarak düşünebilirsiniz. Oyuncuların internet üzerinden birlikte bilgisayara karşı savaştığı bu oyun modu Lambda Wars’ta oynanılan ikinci en popüler oyun modudur.

-Sandbox: Yine FFA şeklinde oynanılan bu oyun modunda oyuncular oyunun kurallarını istedikleri şekilde belirleyebiliyorlar. Oyundaki NPC sayısını ve haritadaki base yerlerini değiştirmek istiyorsanız bu oyun modunu oynamanız gerekmektedir.

Haritalara gelince, Lambda Wars’ta tek kişilik oyun modunda 3, çok oyunculu oyun modunda ise toplam 7 oynanılabilir harita  bulunmakta. Çok oyunculu oyun modunda daha çok harita bulunmasının sebebi ise çok oyunculu oyun modunda oynanılabilen farklı oyun modlarıdır. Yapımcı ekip yeni haritaların ve oyun modlarının yakında geleceğini de belirtti.

Sonuç olarak değerlendirmek istiyorsak, bir bedava oyun için, Lambda Wars’ın gerçekten de çok gelişmiş bir strateji oyunu olduğunu söyleyebiliriz. Oyunun beta sürümünde olduğundan dolayı bazı oyun içi hatalar ve optimizasyon sorunlarıyla karşılaşsak da şu anda oynayabileceğiniz en iyi Half Life 2 modlarından biri olduğunu ekleyelim. Oyun şu anda geliştirilmeye devam ediyor ve yapımcı ekip bu tür sorunların gelecek olan güncellemeler ile tamir edileceğini ve ayrıca oyuna birçok yeni eklentinin de bu güncellemeler ile geleceğini resmi bir şekilde belirtti. Eğer RTS strateji oyunlarını seviyorsanız bu oyunu oynamanızı tavsiye ederim. Oyunu başta dediğimiz gibi Steam platformundan Half Life 2 modu olarak bedava bir şekilde indirip oynayabilirsiniz, Half Life 2 oyununuz olmasa bile. Umarız ilerde Lambda Wars’ın sorunları giderilir. Bizimle kalın.

İlgili Yazılar

Yorum Yap

  • Emrecan

    İncelemenizi detaylı ve açıklayıcı buldum şahsen bir half life hayranı olarak bu tarz modları oynamaktan zevk alıyorum, bu oyunu ilk defa burada gördüm indirip oynamayı düşünüyorum inceleme için teşekkürler

  • H.E.C.U Solider

    aynen bu oyun gelısdıgı zaman horokopder barney gordon freman alex felan eklenecek horokopder apc combınelere eklenecek rebellerde bazuka var nedemek araclar ekelenecek demmek ıyı oyunlar oynayın gelısıyooor oyun