Tümüyle Türk’lere ait olan INTELRAD Siber Güvenlik firması, son yıllarda çoğu sektörün internete geçmesiyle birlikte artan web dolandırıcılığını önlemek için özel bir eklenti geliştirdi.

Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte birçok sektör internete taşındı. Öyleki market alışverişimizden tutunda daha önceki yıllarda otomobil için sanayiden temin ettiğimiz parçaları bile internetten alabiliyoruz. Tabi ki her güzel şeyin dikkat edilmesi gereken önemli bir noktası olduğu gibi internet alışverişlerinde de kimlik avı dolandırıcılığına çok dikkat etmek gerekiyor. Özellikle fazla bilinmeyen firmaların internet sitelerinden alışveriş yapmak oldukça riskli. Çünkü herhangi bir internet sitesinde dolaşırken denk geldiğiniz tam o zamanda ihtiyacınız olan bir ürünün reklamıyla karşılancı sanki birisi size burasını önermiş gibi mutlu olup hemen tıklayıp biran önce alışveriş yapmak istiyorsunuz. Ancak sorun şu ki o reklamın sizi yönlendirdiği site daha önceden kimlik avı dolandırıcıları tarafından hazırlanmış bir site olabilir ve tüm kişisel kimlik bilgilerinizi ele geçirebilir.

Bu tip olayların son zamanlarda artması üzerine tamamiyle bir Türk firması olan İntelRad’de, böyle olayları önlemek amacıyla (USTA)Ulusal Siber Tehdit Ağına bağlı olarak çalışacak olan USTA Dolandırıcılık Engelleme Eklentisi’ni geliştirdi. Bulut yazılım mantığıyla çalışan bu eklenti bilgisayarınızdaki gezdiğiniz siteleri yada kişisel bilgilerinizi kendi bünyesinde depolayarak gizliliğinizi ihlal etmek yerine, sadece en son tehditlere karşı eklentiyi sürekli güncelleyerek sizi internetteki tehlikelerden koruyor. Eklentinin kullandığınız tarayıcıya uygun olanını aşağıdaki bağlantılardan ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ulusal Siber Savunma Teknolojilerimizle ilgili sizlerde düşüncelerinizi lütfen bizimle paylaşın.

Mozilla Firefox Kullanıcıları Eklentiyi İndirmek için Burayı Tıklayın

Google Chrome Kullanıcıları Eklentiyi Buradan İndirebilirler

İlgili Yazılar

Yorum Yap