Canon, geçtiğimiz günlerde tanıttığı dünyanın en yüksek çözünürlüklü tam kare sensörlü olma özelliği taşıyan DSLR makineleri EOS 5DS R ve EOS 5DS’le gücünü göstermişti. Şimdide önceki yazımızda bahsettiğimiz, Japonya’da düzenlenen CP+ Fuarı’nda  120 MegaPiksel çözünürlük sunan yeni sensörünü kullanıcılarının beğenisine sundu.

Canon’un 2.2 Mikron Piksel Aralık değeri sunan sensörü, insan gözündeki fotoreseptörle eş değer bir performans sergiliyor. 9.5 Fps saniyelik kare hızı ile Full HD çözünürlüğünün 60 kat üzerine çıkabilen sensörün video çekim ağırlıklı olacağı biliniyor. 13280 x 9184 piksel çözünürlüğü destekleyen sensörün 29.2 x 20.2 mm boyutunda olduğu belirtiliyor. 120MegaPiksel değerine sahip sensörün video, uzay, prodüksiyon ve havacılık gibi alanlarda kullanılması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde Nikon’un astronimi alanında kullanılması için tanıttığı DSLR makinesini düşünürsek bu tahminin yerinde olduğunu söyleyebiliriz. Henüz geliştirilme aşamasında bir prototip olan sensör hakkında daha detaylı bilgiler geldiğinde sizinle paylaşmaya devam edicez.

İlgili Yazılar

Yorum Yap

  • brky

    kardeşim megapiksel yazılımla 240-500 bile yapılabilriki 🙂

    • Ali ÖKTEN

      Donanımların, yazılımlar olmadan tam işleviyle kullanılamadığı bir gerçek. Ancak yazılımın da tam anlamıyla kullanılabilmesi için belli bir donanım desteği gerekiyor.