Bilkent Cyberpark bünyesinde müzik ve teknoloji arasındaki bağları kurmak için kurulan Do Major şirketi, enstruman çalmaya meraklı insanlar için çok güzel ürünler geliştiriyor. Şirketin websitesi myChordBook (www.mychordbook.com) bir şarkı akor ve söz sitesi. Site YouTube üzerinden bir şarkı dinlerken şarkının sözlerini ve farklı enstrümanlarla nasıl çalınacağını eş zamanlı olarak gösteriyor. Aynı zamanda şirketin ürettiği Easy Guitar adlı akıllı klasik gitar da siteye direk bağlanabiliyor. Easy Guitar klavyesi üzerine ışıklar gömülü olan ve bir USB bağlantısına sahip dünyanın ilk internet tarafından kontrol edilebilen gitarı. Kullanıcı hiçbir uygulama yüklemeden gitarını USB ile bilgisayarına takıyor ve websitesini açıyor. Sadece tek tuşla gitar siteye bağlanıyor ve kullanıcı YouTube üzerinde favori parçasını dinlerken Easy Guitar kullanıcıya parmaklarını gitar klavyesi üzerinde nereye koyması gerektiğini ışıklar yardımıyla gösteriyor. Bu yöntem klasik enstruman öğrenme yöntemlerine nazaran hem daha kolay hem de daha eğlenceli. Üstelik herkes kendi istediği parçalarla gitar çalmayı öğrenebiliyor.

Giray Songül

Giray Songül

Do Major’ün kurucusu Giray Songül, ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği’nden mezun ve Londra’da işletme üzerinde yüksek lisans yapmış. Giray aynı zamanda 2011 yılında Star TV’de yayınlanan ve jüriliğini Ajda Pekkan ve Sertab Erener’in yaptığı Star Akademi yarışmasının birincisi.

Do Major

Do Major

“Müzik insanların günlük streslerini unutmaları ve hayatlarına bir renk katmaları için mükemmel bir araç. İnsanları, müzik yapmanın ne kadar zor ve emek harcayan bir uğraş olduğunu göstererek korkutmaktansa, ne kadar kolay ve eğlenceli olduğunu göstermeli ve onları bu yolda desteklemeyiz”

İlgili Yazılar

Yorum Yap