Dünya’da ki blog yazarlarının büyük bir bölümünün tercih ettiği sistemlerden birisi WordPress. WordPress’in, blog sayfalarının güçlenmesini sağlamak için geliştirdiği eklentileri sizler için hazırladık.

Günlük hayatta kullandığımız ve kullanmaya da devam ettiğimiz sosyal medyanın en verimli sayfalarını üreterek, sayfalarındaki  kullanılan temalar, içerikler, görseller ile içerikler her geçen zaman içerisinde güçlenmeye devam ediyor. Blog yazarları bir nevi bilgilerin yayılmasından sorumludur. Çünkü kazandıkları bilgi, birikim ve deneyimlerini okuyucuya aktararak bilgilerin daha hızlı yaygınlaşmasını sağlarlar.

WordPress, blog sayfaları için geliştirdiği eklentiler, kişiselleştirme ve sayfanın güçlenmesi gibi pek çok seçeneğe sahip. Bu eklentilerden yararlanmak için herhangi bir bilgiye de ihtiyaç duyulmuyor yani kod vs gerektirmiyor ve bu eklentiler ışığında blog sayfalarının daha verimli hale gelmesi sağlanıyor. Blog sayfanıza yeni özellikler katarak sayfanızın çeşitliliğini arttırabileceğiniz WordPress eklentilerini sizler için sıraladık.

W3 Total Cache
Blog sayfanızda daha dinamik bir yapıya kavuşmak ve sayfanızın performansını olabildiğince arttırabilmek için kullanabileceğiniz bir eklenti. Sayfalarınızı sıkıştırarak kopyasını saklamanızı sağlayabilen eklenti, HTML/JS/CSS kodlarını da küçültebiliyor. Yani kodları küçülterek siteniz daha hızlı bir hale geliyor. Sizler de bu eklenti sayesinde sitenizde hızı ve performansın üst seviyede olduğu bir deneyimi yaşayarak kullanıcılarınıza daha iyi bir hizmetin kapılarını açabilirsiniz.

Disqus
WordPress’in kendi geliştirmiş olduğu yorum sistemini kaldırarak, yine aynı şekilde oldukça yeni olan bu eklentiyi kullanarak daha sağlıklı bir yorum sistemine kavuşabilirsiniz. Blogunuza gelen spamli mesajları tespit edip kaldırabilen uygulama, Türkçe dil desteği de sunuyor. Ayrıca bu yorum eklentisinin arayüzü de oldukça güzel bir görünüme sahip.

All in One SEO Pack
Web sitenizin google da üst sıralarda gözükmesi için yürütülen SEO çalışmaları, büyük bir önem taşıdığını belirtelim. Peki bu çalışmaları yapmasını bilmeyen kullanıcılar ne yapacak ? İşte bu sorunun yanıtı All in One SEO Pack eklentisi. SEO konusunda hiçbir bilginiz bulunmasa bile bu eklenti sayesinde sitenizi üst sıralara taşıyarak tanınabilmeniz kolaylaşacak.

Google XML Sitemaps
SEO çalışmalarında en önemli unsurlardan birisi de site haritaları. Arama motorlarının sitenizi daha rahat gezerek indeksleyebilmeleri için gerekli olan bir eklenti. Bu eklenti sayesinde site haritalarınızı kolayca oluşturabilme imkanına sahip oluyorsunuz.

Contact Form 7
Okuyucularınızın sizinle rahatça iletişime geçebilmesini sağlayan bir eklenti. Kullanıcılarınız iletişim formu aracılığıyla sizinle daha rahat iletişime geçebilir.

NextGEN Gallery
İçeriklerinize fotoğraf galerisi yüklemek için oldukça şık bir arayüze sahip olan bu eklentiyi kullanabileceğiniz bir eklenti. Galerilere toplu olarak resim yükleme, meta bilgileri ve sıralamaları ayarlama gibi işlemleri de kolaylık yapabilmenizi sağlayan eklenti ile sitenizde kolaylığı tadabilirsiniz.

Google Analytics for WordPress
Sitenizin istatistiklerini kolaylıkla ve detaylıca bir şekilde görebilmenizi sağlayan Google Analytics uygulamasını bu eklenti ile birlikte sitenize entegre edebilir ve istatistiklerinizi takip edebilirsiniz. Bu eklenti ile birlikte kullanıcılarınızın hareketlerini de takip edebilmeniz kolay hale geliyor.

WP Touch
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte Mobil telefonların kullanım oranları da artıyor. Bu kullanım oranlarından kendilerine ders çıkartan site sahipleri, sitelerinin mobil versiyonunu da oluşturmaya başladı. Sitelerinin Mobil versiyona nasıl entregre edildiğini bilmeyen site sahipleri de bu eklenti sayesinde blog sayfalarını mobil uyumlu hale getirebilerek, içeriklerinin daha düzgün bir şekilde okunmasını ve görünmesini sağlayabiliyor.

WP PageNavi
Blogunuzda ki içerikler arttıkça düzeniniz daha da bozulabiliyor bu düzensizliği  ortadan kaldırarak sitenizi düzenli bir şekle sokmak için kullanabileceğiniz bir eklenti. Ana sayfada belirli bir sayıda içerik görüntüledikten sonra bu içerikleri sayfalama yapmanızı sağlayan WP PageNavi eklentisi sayesinde blogunuz daha düzenli bir hale girerek okuyucularınızın gözlerini yormamış olursunuz.

Add This
Okuyucularınızın, sitenizde paylaştığınız içerikleri diğer platformlarda(sosyal ağ) da görebilmesi sağlayabilmeniz için (yani sosyal medya hesaplarında) o platformlardaki hesaplarınızda kolayca paylaşabilmeniz için kullanabileceğiniz bir eklenti. Bu sayede hem sosyal platformlarda sitenizin tanınabilirliğini hem de sitenize ziyaretçi girişini arttırabilirsiniz.

Sociable
Bu bir sosyal paylaşım eklentisidir. Yani içeriklerinizi sosyal ağlarda paylaşmak isteyen kullanıcılarınızın bu isteklerini yerine getirebilmek için kullanmanız gerek eklentidir.

GTranslate
Sitenizde Google’ın çeviri özelliğini kullanarak, farklı dilleri bilen ziyaretçilere yazılarınızı daha okunabilir hale sokabilirsiniz. Uygun bir alana yerleştireceğiniz Çevir butonu sayesinde farklı dillerde hizmet verebilirsiniz.

WP to Twitter
Blogunuzdaki içerikleri eklentiyi yüklerken ayarlamış olduğunuz bir twitter hesabında paylaşmanıza olan sağlayan eklenti sayesinde oldukça farklı kitlelere ulaşarak sitenizin tanınabilirliğini arttırabilirsiniz.

Buddy Press
Blog sayfanızda kullanıcılarınızın rahatça profil oluşturmasını, içerik üretmesini sağlayan bu eklenti ile, WordPress’i daha sosyal hale getirebilirsiniz.

WP-Polls
Okuyucularınıza anketler sunarak onların değerlendirmelerini alabileceğiniz  WP-Polls eklentisi ile  onlara çeşitli sorular sorabilir, onların oylamalarını rahatlıkla isteyebilirsiniz.

Broken Link Checker
İçeriklerinizde paylaştığınız bağlantıların çalışır durumda olup olmadığını kontrol eden bu eklenti ile kullanıcılarınızın boşa zamanına almayarak onlara bir iyiliğiniz dokunabilir.

Related Posts
Blogunuzda yer alan içerikleri okuduktan sonra çıkış yapmak isteyen kullanıcıları sitenizden çıkarmamak için minik oyunlar oynayarak onların sitenizde daha fazla vakit geçirmenizi sağlayabileceğiniz bir eklenti. Bunun en büyük örneklerinden biri de, benzer yazılar taktiğidir. Yazdığınız içeriğin sonunda yer verebileceğiniz benzer yazılar bölümü ile kullanıcılarınızın daha fazla yazılara ulaşarak sitenizde daha uzun süre durmasını sağlayabilirsiniz.

Ninja Popups
Web sitelerini ziyaret ettiğiniz zaman aniden karşınıza çıkabilen pop-up pencereleri oluşturmanızı sağlayan bir eklenti. Her ne kadar işe yarar gibi gözükse de kullanıcıların en rahatsız olduğu durumlardan biri olduğunu belirtelim. Kullansanız bile fazla göze batmayacak şekilde kullanmanızda yarar var.

SabaiDiscuss
Sitenizde eğer bir soru-cevap bölümüne yer vermek istiyorsanız kesinlikle SabaiDiscuss eklentisini denemelisiniz. Ziyaretçileriniz sayfanızda daha uzun süre durmasını sağlayan, ziyaretçi etkileşimi oldukça arttırmaya yarayan güzel ve eğlenceli bir eklenti. Ancak eklenti ücretli olarak sunulmaktadır.

WP-CleanFix
Veri tabanınızı temizleme ve bakım yapma imkanı sunabilen bu eklenti ile birlikte veri tabanının gereksiz bir şekilde şişmesini engelleyebilirsiniz. Yazı sürümleri, spam yorumlar, kod hataları, silinen etiketler ve çöpe atılan yazıları silebilir, sitenizin daha sağlıklı bir şekilde çalışarak sitenizde oluşabilecek herhangi bir kasmanın önüne geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap

  • onur

    teşekkür ederim