Kısa zaman önce Utah’ta düzenlenen Sundance Film Festivali Dell’in yeni canavarınada ev sahipliği yaptı. Macbook Pro’nun en büyük rakiplerinden biri olarak görülen Dell’in yeni mobil canavarı Precision M3800 15 inclik en ince ve en hafif mobil iş istasyonu olma özelliğini taşıyor.

Apple firmasının Macbook serisi sıradan kullanıcılardan tasarımcılara kadar çoğu kesime hitap ediyor. En dikkat çekici özellikleride bazı modellerinde bulunan yüksek çözünürlüklü retina ekran, ısınmama ve boyutlarına göre yüksek işlem gücü olmuştur. Dell’in yeni mobil iş istanyonu yenilenen özellikleriyle Macbook serisinin önemli bir rakibi oluyor.

Yeni mobil canavarın en dikkat çekici özellikleriyse retina ekrana göre 3 milyon fazla piksek sunan, 8 milyondan fazla pikselli çizilmelere karşı (akıllı telefon ekranlarından tanıdığımız) Corning Gorilla Glass NBT tarafından korunan 4K çözünürlüklü IGZO2 teknolojisinin desteklediği 3200 x 1800 piksek çözünürlüğüne sahip 15,6 inc dokunmatik ekran, verilerin daha hızlı aktarımını sağlayan Thunderbolt 2.0 teknolojisi, 10 parmakla dokunmatik özelliği bulunuyor. Yeni nesil grafik tasarım programlarında bu özelliğin vazgeçilemez olacağına hiç şüphe yok. Bu mobil canavar gücünü ise 16 gb’a kadar arttırılabilen DDR3 RAMin desteklediği i7 4712HQ gücündeki işlemciden alıyor. Ekran kartı tarafından ise 2gb’lık Quadro K110M bulunuyor. Ayrıca cihazın Ubuntu 14.04 LTS, Windows 7 Professional ve Windows 8.1 Pro desteği bulunduğu belirtildi. Ülkemizde ne zaman satışa sunulacağı henüz bilinmesede yurtdışında başlangıç satış fiyatının 1699$ olacağı söylendi.

 

İlgili Yazılar

Yorum Yap