Özellikle amiral gemisi akıllı telefonlarda kullanılan Gorilla Glass ekranlarıyla tanınan Corning, maliyeti düşük kırılmaz ekranların hazırlığında.

Akıllı telefon kullanıcıları olarak hepimizin en çok sorun yaşadığı konulardan birisi ekran sağlamlıkları.  2000 tl verdiğimiz telefona ekran koruyucu, temperle cam vb. takıp dokunma hassasiyetini kaybetmek istemediğimiz gibi küçük kılcalda olsa çiziklerde görmek istemiyoruz. Bu ikilemin sonucunda kullanıcıların bir kısmı ekran koruyucu jelatin kullanmadıkları için darbe teması halinde ekranlarını feda edebilirken bir kısmıda ucuz yada pahalı ekran koruyucularla riski düşürmeye çalışıyorlar. Akıllı telefon üreten firmalarda çalıştıkları firmalarla birlikte bu soruna çözüm arıyorlar. En yakın çözümde İphone 6 sızıntılarında görmüş olduğumuz safir cam. Ancak maliyeti normal camın neredeyse 5 katı olduğu için Apple yeni cihazlarında bu sağlam ama bir o kadarda pahalı ekranı kullanmaktan vazgeçti.

Corning firmasıda safir ekranlara göre çok daha düşük maliyetli ve dayanıklı bir ekran projesi üzerinde çalışmaya başladı. Corning Cam teknolojilerinin Başkanı olan James Clappin’in söylediğene göre Project Phire adını taşıyan yeni ekran teknolojisi düşme, çarpma ve çizilmelere karşı oldukça dayanıklı olacak. Dünyanın en sağlam cam maddesi olan safire görede oldukça dayanıklı ve düşük maliyetli olacağı söyleniyor. Corning’in en dayanıklı cam teknolojisi olan Glass 4’ü kısa zaman önce çıkan Galaxy Alpha ve Galaxy Note 4 cihazlarında görmüştük. Corning Project Phire teknolojisinin 2016 yılında piyasaya sürülecek olan Amiral Gemisi niteliğindeki cihazlarda karşımıza çıkması bekleniyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yap