Kısa bir süre önce Apple hakkında sızdırılan farklı bir haber dikkatimizi çekmişti. Önce Apple’ın online müzik servisi kurma projesi olduğu söylenirken daha sonra Beats’in, müzik servisini yenileyerek geliştirmeye başlayacağı bilgisi gelmişti. Yeni gelen bilgiler ise Apple’ın yeni müzik servisini kurma projesine resmen başladığı yönünde.

Yeni proje kısaca iTunes ve Beats müzik kütüphanelerinin birleşmesinden oluşan bir bulut teknolojisinden ibaret. 9to5Mac’e göre tüm cihaz ve platformlardan erişilebilecek, bulut teknolojisiyle desteklenen, aramalara çok daha kapsamlı bir şekilde cevap verebilecek ortak bir kütüphane hazırlanıyor.

Eski Beats Music arayüzüne sahip olmayacağı, ancak tam olarakta iTunes tarzı bir programda olmaktan çok daha sade ve kullanışlı ortak bir arayüze sahip olabileceğini söyleyebiliriz. Fiyat olarakta daha önce Beats Music ve Spotify‘ın aylık 10$ olduğunu baza alarak yeni servisin en azından ilk başta teşvik amaçlıda olsa  8$ civarı olması bekleniyor.


Apple tarafından böylesine bir proje yapılması Tim Cook‘un zamanında söylediği “Gerekirse android için uygulama hazırlarız” sözünün gerçekten arkasında durduğunu kanıtlamış oldu. WWDC’de resmi olarak tanıtılması beklenen servisin bir diğer önemi ise, geçen yıl satın aldığı Beats’le ilgili Apple’ın ilk elle tutulur somut projesi olma özelliğini taşıyor.

Yorum Yap