Tıp dünyasında rastlanan bir ayrıntı sonucu geliştirilmeye başlanan yeni bir proje doğrultusunda bu hayalimiz önümüzdeki yıllarda gerçekleşebilir.

Elektriğin günümüzde öneminin çok fazla artmasıyla birlikte haliyle bataryalarda hayatımızın merkezine yerleşti. Özellikle dünya akıllı telefonlarla tanıştığı günden beri kullanıcılar prizlerden fazla uzak kalamadı. Bu duruma bir çözüm bulmak için birçok üniversite ve araştırma kuruluşu bu konu hakkında sürekli araştırmalar yaparak yeni teknolojiler deniyor. StarDot adında ki girişimde son yaptığı araştırmalarla bunların başında yer alıyor.

Tel Aviv Üniversite’sinde, Alzheimer hastaları üzerinde yapılan araştırmalar sırasında kullanılan moleküllerin elektriği tutabildiğinin fark edilmesi sonucunda yeni bir araştırma projesi başladı. Bu teknolojiyi küçük boyutlu bataryalar haline getirerek kullanılabilmesi için StarDot isimli girişim sürekli olarak üzerinde çalışıyor.

Akıllı telefonların şarj problemini çözebileceği düşünülen bu bataryalar küçük kapasiteli olmalarına rağmen 1 dakika gibi kısa bir sürede şarj olabildikleri için kullanıcıların taleplerini karşılayabilecekleri düşünülüyor. Şimdiden 15 akıllı telefon üreticisiyle anlaşma imzalayan girişim, bu pillerin akıllı telefonların maliyetini 50$ arttıracağını ancak (PowerBankler ve batarya kılıflara verilen ücretler ortada) kullanıcıların bunu olumlu karşılayacağını söylüyor. Bu yeni teknolojinin Otomobillerde de kullanılabileceği(5 dakika şarj ile 240 KM yol gidilebileceği söyleniyor) ve 2016 sonuna kadar bir çok telefonda kullanılacağı söyleniyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yap