Windows işletim sistemli bir bilgisayara format atmak, Windows 8 ile birlikte artık çok daha kolay hâle geldi. Birkaç dakikada Windows işletim sistemli masaüstü yada diz üstü makinenizi biçimlendirebilmek mümkün. Peki bu nasıl bu kadar kolay yapılıyor? Yanıtı yazımızın devamında.


Microsoft’un Windows 8’deki yeni özelliği sayesinde bir bilgisayarı biçimlendirmek çok daha kolay oldu. Windows 8’in bu özelliğinin adı ‘kurtarma’ seçeneği. Aslında bu özelliğin bir benzeri Windows 7’de de mevcuttu. Windows 7’de bir geri yükleme noktası oluşturup, bilgisayarınızı o tarihe alabiliyordunuz. Eğer bir geri yükleme noktası oluşturmadıysanız, maalesef format atmak zorundaydınız yada biçimlendirebilmek için ek yazılımlar kullanmanız gerekebiliyordu. Windows 8 ile birlikte format faslı bir nevi kapanmış oldu diyebiliriz. Kurtarma özelliği sayesinde artık çok kolay bir şekilde formatınızı atabilirsiniz.

Kurtarma seçeneğine erişebilmek için yapmanız gerekenler sırasıyla aşağıdaki gibidir.

  1. İlk önce sistem ayarlarına erişmeniz gerekiyor. Sistem ayarlarına erişebilmek içinde bilgisayarınızın masa üstüne gelin ve farenizi sağ üst köşeye doğru sürükleyin. Sağ üst köşeye sürükledikten sonra sağ tarafta ince ve uzun bir bölüm çıkacak. Bu bölüm de bir çok seçenek mevcut. Siz buradan ayarlar seçeneğine tıklayacaksınız.

    Windows 8 Bilgisayar Ayarları

    Windows 8 Bilgisayar Ayarları

  2. Bilgisayar ayarlarına geldiğinizde, burada yine sizi bir menü karşılıyor. Bu menü, yapacağınız ayarlamalara göre değişiyor. Siz, bilgisayarı fabrika ayarlarına döndüreceğiniz için, ‘Güncelleştirme ve kurtarma’ seçeneğine tıklamanız gerekiyor. (Bu bölümde Windows güncelleştirmelerini yapabilir ve bilgisayarınızı kurtarabilirsiniz.) Güncelleştirme kurtarma bölümüne geldikten sonra, bu bölümünde kendi içerisinde ayrıldığını göreceksiniz. Buradan ‘Kurtarma’ seçeneğine tıklayın. Ardından sağ bölümde sizi 3 seçenek karşılayacak. Bilgisayarınızdaki, resim ve videolar silinmeden format atmak istiyorsanız, ilk seçeneğin butonuna tıklayın. Eğer Bilgisayarınızı her şeyiyle birlikte format atmak istiyorsanız, yani bilgisayarınızdaki her şeyi silmek istiyorsanız da, 2 seçeneğin butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

    Windows 8 Format Atma

    Windows 8 Format Atma


Editörün tavsiyeleri

Eğer 2 seçeneği işaretleyerek format atacaksanız, bunu yapmadan önce bilgisayarınızdaki önemli dosyaları ve silinmemesini istediğiniz dosyaların yedeğini alın. Aksi hâlde, tüm bilgileriniz yok olacaktır.


Bu işlemi daha iyi anlayabilmek için aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

Yorum Yap