Uzun yıllardır hep hayalini kurmakta olduğumuz uçan araçları çok yakında İstanbul’da ve daha birçok ilimizde görebileceğiz.

Birçok ülkede yaygın olarak kullanılan Gyroplane tipi hava araçları Türkiye’de de artık satışta.

Sportif Hava Araçları sınıfına giren bu türdeki araçları kullanmak için ise birçok eğitimden geçmek gerekli. Bu eğitimleri tamamladıktan sonra bu araçları artık Türkiye semalarında sürmek mümkün olacak. Eğitimlerde ise gerekenler;25 saatlik pratik ve 25 saatlik bir teorik eğitim. Sınavı başarı ile geçenler bu araçları uçurabilecek hale gelecek.

Firmalar ürünlerini alacaklara şehir trafiğinden kurtulma gibi birçok vaatlerde bulunarak araçlarının tanıtımını yapsa da bu pekte kolay olmuyor. Sivil Havacılık Müdürlüğü (SHGM) tarafından 1987 yılında yürürlüğe giren Çok Hafif Araçları İşletme Yönetmeliği’ne göre bu tür araçları uçuracak kişilerin en az motorlu hava aracı pilotluk lisansının bulunmasının gerektiğini de bildirelim. Her şey tamam vs. fakat aracı kullanmak için yeterli alan da kısıtlı.

Yerleşim yerlerinde sürmek isteyen kişilerin ise özel izinler alması gerekiyor. Çünkü uçmak istediği alanlarda özel ve askeri uçuşa yasak bölgelerin bulunabilme ihtimali var.

Yani bu araçları kullananlar istediği yerlerde uçamayabiliyor. Trafik sorununu ortadan kaldırmak için üretilen Gyroplane serisi uçakların inişi için 10 metrekarelik bir alanın ve kalkış için de en küçük 100 metrekarelik bir alanın bulunması gerekiyor.

Bu türdeki hava araçları oldukça az bir ağırlığa sahip olması nedeniyle ( yaklaşık olarak 500 kg ) özel uçaklara oranla vergi avantajı da mevcut. 4 kişilik özel uçakların ödediği vergi miktarı senelik 5 bin Euro iken Gyroplane tipi hava araçlar için hiçbir vergi sorunu ve vergi ücreti bulunmuyor.

Ancak zorunlu olan şey bu araçların senelik bakımları ve ücreti 500 Euro. Bu ürünün Türkiye’de satışa sunulan model ise Calidüs. Bu modeldeki aracın fiyatı ise 60 bin Euro. Aracın saatte ulaşabildiği hız ise 145 KM/h.

200 Km’lik bir mesafede yaklaşık olarak 15 litre kurşunsuz benzin tüketmesinin yanında 5 saatte hacada kalabiliyor. Bu tür araçları uçurabilmek için gidilen kursların fiyatı da oldukça yüksek. 10 bin ile 30 bin lira arasında.

Boşa masraf olduğunu düşündüğüm aracın maliyeti ile aracı alacak insanlar araçtan vazgeçip yeni bir iş bile kurabilir. Fiyatları duyanlar için trafik kıymete binecektir diye umuyorum. Bu tür haca araçlarının hem trafik sorununu ortadan kaldırmak için üretilmesi hem de bu kadar yüksek bir maliyete sahip olmasının trafik amacının dışına çıktığı da gözler önünde görülmekte. Sizlere tavsiyem boşuna bu araçlara para vermeyin zaten Türk insanı da böylesine pahalı bir aracı alabilecek düzeyde geliri olan insanlar olmadıkları için almayacakları ve alacak olanların da zengin kesimden olan insanlar olacağını tahmin ediyorum.

Sizler bu araç hakkında neler düşünüyorsunuz ?

İlgili Yazılar

Yorum Yap