“Oyun için bilgisayar alıyorsan paranı ekran kartına yatıracaksın!” sözü çok yerindedir aslında. Ancak ekran kartının gönderdiği veriyi işlemekte işlemciye düşmekte. Bu sebeple ekran kartınız ne kadar iyi olursa olsun, işlemcinizin limitlerinde kalabilir, yani “darboğaz” olarak adlandırdığımız sinir bozucu duruma yol açabilir. Bu sorunun üstesinden gelebilmek adına, bu yazımızda “oyun için işlemci seçme” konusu üzerinde duracağız. Üç ana maddemiz olacak. Bunlar:
1-Fiyat/performans oranı en yüksek
2-Paranın alabileceği en üst seviye
3-Bütçeye en uygun seçenek
Şeklindedir.

Peki, en iyi işlemci hangisi? Şöyle bir baktığımızda, bazıları bolca çekirdek sunarken, bazıları hyper-threading gibi teknolojiler kullanıyor. Bunlar oyun oynarken çokta fazla fark oluşturmuyorlar. Daha çok video render yaparken yada yüksek çözünürlüklerde fotoğraflar işlerken farklarını ortaya koyuyorlar.

Size işlemci önerisini neye göre yapacağımızı anlatayım. Öyle hemen en pahalı olanı, en son çıkanı alın demeyeceğiz. Tabiki en güçlüsü onlar olacak ama, gereğindan fazla işlem gücü ve haliyle daha fazla masraf da çıkarmış olacak. Zaten en son çıkanlardan olan Intel i7 5960X bile alsanız, ki fiyatı ülkemizde 3200’lerden başlıyor, ondan alacağınız performans ile 1000 liralık işlemciden alacağınız performans tamamen aynı olacak. Bütcenin kısıtlı olduğu durumlarda bu işlemci yerine çok daha ucuzları alınıp kalanı da ekran kartına yatırabilirsiniz. Bu örnek çok uç oldu ama mantık aynı. Yanlış seçimler size fazladan masraf yaptıracak.

Bu etmenler göz önüne alındığında size sunabileceğimiz en iyi seçenek hiç şüphesiz İntel Core i5-4690K olacaktır. Özellikle fiyat/performans oranı en yüksek olan işlemci kendisi. Dolar’ın rahat durmaması sebebiyle fiyatı 700 TL olmuş olması bile,  bunu değiştiremez. Dört çekirdekli, 3.5Ghz hızında çalışan ve her ekran kartının yükünü rahatça omuzlayabilecek bir işlemciden bahsediyoruz. Hatta O.C ile rahatlıkla 4Ghz hızına çıkabiliyor. Ama şu an için buna gerek yok. Çünkü en son çıkan oyunlar bile önerilen işlemci modeli olarak hala 3Ghz gibi hızlar istiyor. Hatta 2014’ü sallayan oyunların işlemci ihtiyaçlarına şöyle bir göz atalım.

Far Cry 4: 2.5GHz i5-2400S işlemci
Civilization: Beyond Earth: 1.8GHz 4 Çekirdekli işlemci
Dragon Age: Inquisition: 3.0 GHz 4 çekirdekli işlemci

Sonuç olarak seçtiğimiz işlemci, her yükün altından kalkacak kapasiteye sahip. Gel gelelim bazılarımızın buna yetecek bütcesi olmayabilir, yada daha güçlü işlemcilere ihtiyacı olabilir. Gelin biraz daha detaylara inelim.

CIF87Ohz_cVl.878x0.Z-Z96KYq

İntel Core i5-4690K

Fiyat/Performans Canavarı: İntel Core i5-4690K

Özellikleri:
Çekirdek Sayısı: 4
Hyper-threading: Yok
Temel Saat hızı: 3.5 GHz
Turbo Saat hızı: 3.9 GHz
L3 Belleği: 6MB
Maksimum Güç Tüketimi: 88W

Biliyorsunuz, intel Broadwell kod adlı yeni bir seri çıkaracağını duyurmuştu. Ancak bunun 2015’in ortalarına ertelenmesi, bizleri Devils Canyon kod adlı yenilenmiş Haswell işlemcilere tekrar yönlendirdi. Bu yenilenmiş Haswell’ler normalden farklı olarak çok daha yüksek temel saat hızları ile geliyorlar. Bu sebeple oyun konusunda kayda değer performans artışı sergiliyorlar.

Bu Devils Canyon i5’lerin en iyisi hiç şüphesiz bizim de favorimiz olan core i5-4690K. Üst modeli olan i7-4790K ile neredeyse tamamen aynı oyun performansına sahip ve 300TL kadar daha ucuz.
Hyper-threading özelliğinin olmaması sizi yanıltmasın. Burada oyun performansı üzerine konuştuğumuzu hatırlatalım. Hyper-threading çoklu işlemci desteği olan ağır uygulamalarda kendini gösteriyor. Oyunlarda değil.

Adındaki “K” ekindende anlaşılacağı gibi, kendisi O.C yapmaya müsait bir işlemci. Eğer anakart desteği varsa, birazcık voltaj artışı ile 4.4Ghz hızında stabil olarak çalışabiliyor. Bunun için iyi bir soğutmaya ve birazda cesarete ihtiyaç var. Pek önerdiğimizi söyleyemeyeceğim çünkü zaten stok hızda performansı hala çok yüksek. İleriki zamanlarda düşünülebilir. Eğerki hiç O.C yapmam ben diyorsanız çarpan kilidi kapalı olan i5-4690 modelini tercih edebilirsiniz. Bu model 80₺ kadar daha ucuza satılıyor. Az para değil doğrusu.

Y_QvgSYgmOZt.878x0.Z-Z96KYq

En Üst Seviye Oyun işlemcisi: i7-4790K

Özellikleri:
Çekirdek Sayısı: 4
Hyper-threading: Var
Temel Saat Hızı: 4.0 GHz
Turbo Saat Hızı: 4.4 GHz
L3 Belleği: 8MB
Maksimum Güç Tüketimi : 88W

Söz konusu oyun performansı olduğunda 1000TL fiyatıyla paranızın alabileceği en iyi ve pahalı işlemci. Kutudan çıktığı haliyle 4Ghz hızında ve zorlandığı zaman kendi kendine 4.4Ghz hızına çıkabiliyor. “Kardeşim 3000 liralık i7 var o bundan daha iyi” demek isteyenler vardır. Sizden önce ben davranayım, bahsi geçen Intel i7 5960X, tam 3 katı fiyatı olmasına rağmen, performans olarak hiç bir fark oluşturmuyor. Tekrar hatırlatalım. Burada oyun performansını konuşuyoruz.

İşlemcinin çekirdek hızı ekran kartının gönderdiği verileri işlemede çok önemli bir yere sahip. En yüksek detaylarda en yüksek kare sayılarına ulaşmak için işlemci, ekran kartının ayağına dolanmamalıdır. Söz konusu i7-4790K olunca, bu sorun ortadan kalkıyor. Bu işlemciyi istediğiniz ekran kartıyla birlikte sorunsuz olarak kullanabilirsiniz.

Karşılaşmışken değinmemek olmaz. Hyper-threading teknolojisi, destekleyen programlarda ve oyunlarda var olan çekirdek sayısını 2 katı olarak gösteren ve bundan verimli bir şekilde faydalanmamızı sağlayan, İntel’e ait bir özelliktir. Oyunlarda bunun sayesinde daha iyi performans sağlama durumuyla henüz karşılaşmış bulunmuyoruz. Programa gelince, 3D modelleme, render, fotoğraf işleme yazılımlarında büyük bir performans artışı sağlayacaksınız.

Untitled-1

Bütçeye En Uygun Oyun İşlemcisi: Fx-6300

Özellikleri:
Çekirdek Sayısı: 6
Temel Saat Hızı: 3.5 GHz
Turbo Saat Hızı: 4.1 GHz
L3 Belleği: 8MB (+6 L2 belleğiyle 14MB olarak geçiyor)
Maksimum Güç Tüketimi : 95W

Geldik en can alıcı noktaya. En ucuza, alınabilecek en yüksek performans. Eskilerden gelme, doğruluğu defalarca kanıtlanmış bir değiş vardır. “Ucuz sistem toplayacaksan AMD al, intele bulaşma” diye.
300₺‘lik fiyat etiketine sahip Fx-6300, yüksek saat hızı, büyük önbelleğiyle öne çıkan bir işlemci. Her oyunun altından kalkacak kapasiteye sahip. Zaten bütçenin kısıtlı olması ekran kartınında kısıtlı olması demek. Bununla birlikte bir gtx760 yada r9280x iyi gider. Doların uçtuğu şu günlerde toplam bütçenin 2000₺ sınırında olduğu durumlarda zaten daha iyi ekran kartları alamazsınız.

Bir Kaç test sonucu ile devam edelim:

Benchmark FX-6300 Core i5 4690k Core i7 4790k
Tomb Raider (ort. fps) 72 84.2 85
Metro: Last Light (1080p V. High) 23 45 45
Civ: Beyond Earth (ort. fps) 111 170 172
Unigine Heaven 4.0 (fps) 41.3 53.6 53.5

*Metro last night normal oynarken Fx-6300’de ortalama 45 FPS veriyor. Bu değer i5 ve i7’de 70’i buluyor tabiki.

Bazı kaynaklarda Fx-6300’ün Pentium G3258 ile kıyaslandığını görebilirsiniz. Ancak bunların çoğu cahilce yazılan mesajlardan ibaret. profesyonel yazılarda ise altta belirtilir. “Pentium G3258 ile BF4 gibi kalabalık çok oyunculu oyunlarda sıkıntı yaşayabilirsiniz” şeklinde bir ibare vardır. Ayrıca çıkmasına sayılı günler kalan GTA5 Pentium G3258 ile yeterince performans veremeyecektir. Dahası yeni çıkan oyunlardaki çoklu işlemci çekirdeği desteği daha gelişmiş olacak. bu sebeple 2 çekirdekli Pentium G3258 sürünmeye başlayacak. Uzak durmanızı tavsiye ederim.

İlgili Yazılar

Hüseyin Ekrem Yazıcı
Hüseyin Ekrem Yazıcı

Aşırı gereksiz betimlemelerden uzak, saf, temiz bilgi. Ben böyle yazıyorum. Bazen ayarı kaçırıp biraz fazla samimi olabiliyorum. Hep sizi düşündüğüm için. Valla :)

Diğer yazılarıma göz at

Yorum Yap