Bu yazıya bir genellemeyle başlamamın sakıncası yok diye düşünüyorum. Büyük çoğunluğumuz bilgisayarında işletim sistemi olarak Windows‘u kullanıyor. Eğer yeni bir ürün alırken ilk tercihiniz Apple değilse işletim sistemi seçeneğiniz de çok az. FreeDOS seçenekler de her yerde karşımıza çıkmadığı için Windows’un baskın işletim sistemi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Peki işletim sistemi olarak Windows’a alternatif neler var? Mac’i yasal yollardan kullanamayacağınızı hesaba katınca tek seçenek Linux dağıtımları oluyor. Açık kaynak kodlu Linux üzerinden sistem geliştiren bir çok ekip, vakıf var. Linux dağıtımları Windows’un yerini tutar mı? sorusunun cevabı biraz kullanıcıya kalmış. Ama bir Linux dağıtımını denemek isterseniz uygulamanız gereken adımlar var.

Linux açık kaynak kodlu olduğu için dağıtımları da ücretsiz. Öncelikle kullanmak istediğiniz dağıtımın internet sitesine girerek sisteminize uygun (32 veya 64 bit) ISO dosyasını indirmeniz gerekiyor. İndirdiğiniz bu ISO dosyasını direk sağ tıklamayla açılan seçeneklerden DVD’ye yaz seçeneğiyle boş bir DVD’ye yazabilirsiniz. Belirtmekte fayda var, DVD üzerinden sistem kurulumu uzun süren bir işlem. Bunun yerine daha hızlı olan yöntem olarak USB üzerinden kurmayı tercih edebilirsiniz.

USB üzerinden sistem kurmak için öncelikle UNetbootin isimli uygulamayı kendi adresinden indiriyoruz. Aynı işlem için alternatif uygulamalar da mevcut. UNetbootin ile DVD’ye yazma işlemini de yapabiliyoruz. Adreste bir anlatım ekranı da mevcut.

UNetbootin’i yükledikten sonra açıyoruz ve üst kısımdaki seçeneklerden USB’ye yazdırmak istediğimiz Linux dağıtımını ve sürümünü seçiyoruz. Daha sonra alt kısımda Diskimage seçeneğini işaretleyip ISO’yu seçiyoruz ve gözat kısmından indirdiğimiz dağıtımın ISO dosyasını buluyoruz. Alt kısımdan da USB Drive’ı seçip bulunduğu sürücüyü işaretliyoruz ve yazdırma işlemini başlatıyoruz. Uygulama biçimlendirme işlemini kendisi yapıyor ve bunu soruyor. Evet dediğinizde de yazma işlemine başlıyor.

Yazma işlemi bittikten sonra işletim sistemini kurmak istediğiniz bilgisayarı açıp BIOS ayarlarına girmeniz ve tabi ki işletim sistemini kurmanızı sağlayacak USB belleği veya DVD’yi bilgisayarınıza takmanız gerekiyor. BIOS ayarlarına girmek için basacağınız tuşlar anakartlara göre farklılık gösterse de genellikle dizüstü bilgisayarlarda F2, masaüstünde de DEL tuşu bu işi görüyor. Zaten çoğu açılış ekranında da alt kısımda hangi tuşa basmanız gerektiği yazıyor. BIOS ayarlarına girdikten sonra genelde Advanced Settings kısmında bulunan açılış ayarlarına giriyoruz ve açılışı Hard Disk yerine CD ROM veya USB ile yapmayı seçiyoruz.

Bu işlemlerden sonra bilgisayarınız Hard Disk’inize kurulu olan işletim sistemi yerine USB veya DVD’de yazılı olan işletim sistemiyle açılışa geçecek. Çoğu Linux dağıtımı masaüstünü denemeniz için açıyor ve kullanılabiliyor. Eğer Hard Diskinize kalıcı olarak yüklemek isterseniz de masaüstünde Install seçeneği bulunuyor. Yüklemek isterseniz eski işletim sisteminizin yanına ikinci sistem olarak kurma seçeneğiniz var. Ya da eskiyi tamamen silip boş bir diske yeni Linux dağıtımını kurabiliyorsunuz.

Kabaca kurulum aşamaları böyle. Esas işletim sistemi olarak bir Linux dağıtımına alışmak zor olsa da denemenizi tavsiye ederim. Farklı alternatifler ve sonsuz kişiselleştirme seçenekleri mevcut. Eğer kullanım tarzınıza uygun bir dağıtımı seçerseniz Windows’u aratmayacağını söyleyebilirim.

Ayrıca aşağıdaki videolarda size yardımcı olacaktır.

İlgili Yazılar

Yorum Yap