Mobil platformların güçlenmesi, mini bilgisayar sektörünü alevlendirdi.

Raspberry Pi gibi,ODRIOD-C1, sadece kredi kartı büyüklüğünde.  Küçücük boyutuna rağmen, 1.5 Ghz hızında çalışan 4 çekirdekli işlemciye, iki adet 512mb’lık modülden oluşan 1GB DDR3 belleğe sahip bir bilgisayar. Bunların yanında dört tane USB2.0 girişine, bir adet Micro-HDMI girişine,RJ45 Ethernet portuna, genel amaçlı giriş çıkış pinlerine ve IR alıcısına sahip. Depolama kısmına gelirsek, doğrudan microSD kart takabilir, yada modülüyle birlikte eMMC kart alabilirsiniz. Micro-Usb girişinide unutmamak gerek.

Üzerinde Android 4.4.x(kitkat) yada Linux Ubuntu 14.04 çalışabilen minik devimiz kendi sitesinde 35$+kargo(9$) ile toplam 44$‘dan satışa sunulmuş durumda. Alacağınız klavye,fare ve monitörle oturma odasına güçlü bir medya sistemi kurabilirsiniz.1080p Film desteği tabiki de var. Bunu ister android yükler, oyun konsoluna çevirirsiniz. İsterseniz de linux yükler, genel amaçlı bir bilgisayara dönüştürmüş olursunuz. Unutmadan, içinden adaptör çıkmıyor. Gücünü 5v2A DC girişinden sağlıyor. İçinden her hangi bir kablo çıkmaması, size ekstra masraf getireceği anlamına geliyor. Ancak marifetleri yüzünden bunları görmezden gelebilirsiniz.

Daha çok detay bilmek istiyorsanız kendi sitesinden gerekli bilgiyi edinebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Hüseyin Ekrem Yazıcı
Hüseyin Ekrem Yazıcı

Aşırı gereksiz betimlemelerden uzak, saf, temiz bilgi. Ben böyle yazıyorum. Bazen ayarı kaçırıp biraz fazla samimi olabiliyorum. Hep sizi düşündüğüm için. Valla :)

Diğer yazılarıma göz at

Yorum Yap