Çinli teknoloji devi Huawei her geçen gün hızla büyüyor. Zira firma tarafından paylaşılan rakamlarda da bu büyümeyi doğrular nitelikte. 2014 yılında dünya pazar payını genişletmeyi başaran Huawei, bir önceki yıla oranla satışlarını %33 arttırarak 2014 yılında 11.8 milyar dolar gelir elde etmeyi başardı. Bu rakamın yüksekliğini ülkemize göre örnekleyecek olursak; birinci sırada gelir elde eden Tüpraş, 2013 yılında 17 milyar dolara yakın gelir elde etmişti. Huawei  ülkemizin bir şirketi olsaydı ikinci sıraya yerleşecekti.

Huawei’ nin Avrupa bölgesinden sorumlu pazarlama başkanı tarafından yapılan açıklamaya göre şirket bir önceki yıla oranla başarı çıtasını %40 yükselterek 75 milyon adede yakın akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Yılın başında belirlenen 80 milyon adet akıllı telefon satışının ise biraz gerisinde kalındı. Çinli firmaların bana göre başarıyı yakalamalarındaki en önemli kriter, önceden belirlenen hedefler ve o hedeflere ulaşmak için var güçleri ile çabalamalarını gösterebilirim.

Aynı şekilde bir başka Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi de büyük bir sıçrama gerçekleştirerek dünyanın en büyük 3. akıllı telefon üreticisi olmayı başarmıştı. İki şirket arasında kıyasıya rekabet artarken bir yandan da Lenovo ve Meizu gibi diğer Çinli akıllı telefon üreticileri büyük bir hızla satışlarını arttırmaya devam ediyor. Bu denli rekabetin yoğun olduğu ve herkesin pazar payı elde etmek istediği bu dönemde karşımıza oldukça kaliteli ve fiyatı uygun ürünler çıkacağını tahmin ediyoruz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap

  • ONUR BEY

    vay beeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee