Geçtiğimiz günlerde Microsoft’un Redmond’daki merkezinde düzenlediği etkinlikte herkes Windows 10’un tanıtılmasını bekliyordu ama beklenmedik çok daha güzel gelişmelerde oldu. Şüphesizki bunlardan en iyisi Hololens sanal gerçeklik gözlüğüydü.
Bu duruma şaşırmamak gerek. Çünkü Hololens projesi bize geleceği vaadediyor gibiydi. Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz teknolojinin gerçeküstülüğünü anlatıyordu. İlk test etme şansını bulanlar elbetteki ileri gelen teknoloji uzmanlarıydı. Elbetteki hololens projesi geliştirilmeye devam ediyor.

https://i1.wp.com/media.hotnews.ro/media_server1/image-2015-01-22-19166527-0-prognoza-meteo-plutitoare-hololens.jpg

Hololens daha çok yeni bir proje olduğu için demo videolarına uzmanlar tarafından yapılan yorumlar ve az sayıda kişinin deneyimleri dışında fazla bir bilgi yok. Kısaca özetlemek gerekirse hololens bir hologram uygulamalar projesinden ibaret. Ama uçsuz bucaksız bağımlısı olabileceğimiz büyük bir dünya vaadediyor bize.

 

https://i1.wp.com/cdn.webtekno.com/custom/images/0feb7a56-f8c1-45e1-a412-a7edf8141f4e.jpg?resize=835%2C438

Microsoft’un Nisan sonunda düzenleyeceği build konferansında geliştiricilere hololens hakkında detaylı bilgi vermesi bekleniyor. Hem geliştiriciler hemde teknoloji meraklıları 29 Nisan – 1 Mayıs tarihleri arasındaki bu etkinliği iple çekiyor. Hololens projesi Xbox RoomAlive projesinin geliştirilmiş hali gibi görünüyor. Oculus rift’ten izler taşıdığını söylemekte mümkün.

http://i1.wp.com/blazepress.com/wp-content/uploads/2015/01/microsoft-holo-lens-2.jpg?resize=620%2C465

Söylediğimiz gibi hololens hakkında detaylı bir bilgi olmadığı için fazla ayrıntı veremiyoruz ve dolayısıyla ürün fiyatı, çıkış tarihi gibi herhangi bir bilgiye sahip değiliz. Ürünün yıl sonunda Windows 10 yayınlandıktan sonra piyasaya çıkması bekleniyor. Hololens hakkında en detaylı bilgiyi aşağıdaki tanıtım videosundan edinebilirsiniz.

 

Yorum Yap