Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her şeyin bir akıllısı çıkıyor. Çıkmaya da devam ediyor. Adını bir kaç sene önce duyduğumuz ‘akıllı ev’ teknolojisi de sürekli gelişiyor ve her sene düzenlenen teknoloji fuarı CES standlarında yerlerini aldılar.

Artık her şey robotlaşıyor. Bulaşık makineleri, yıkama, kurutma makineleri, kapı, kilit ve kahve makineleri bunlardan sadece birkaçı. Bu yazımızda CES 2015 fuarında tanıtılan akıllı ev teknolojilerini listeledik. Bunlar “Gerçekten bunlar var mı?” dedirtecek türden ürünler.

Akıllı Yıkayıcı ve Kurutucu

Whirlpool Akıllı Çamaşır Makinesi

Whirlpool Akıllı Çamaşır Makinesi

Bu ürünü çıkaran markanın adı Whirlpool. Adını ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Zira Türkiye’ye hiç gelmeyen bir firma ama beyaz eşya konusunda başarılı bir firma. Aynı zamanda AR-GE çalışmalarını da çok başarılı yapan ve akıllı ev teknolojisi ile ilgili ilk ürünleri üreten firmalardan birisi. Whirlpool firması, çamaşır makinesi ve kurutma makinelerini akıllı cihazlara bağlayan bir ürün geliştirdiler. Dışarıdayken telefonunuzdan çamaşır makinenizin durumunu öğrenebileceğinizi düşünebiliyor musunuz? İstediğiniz zaman kapatabilir, ayarlarını telefonunuzdan değiştirebilmeniz mümkün olacak. Tek yapmanız gereken, çamaşır makinenizi internete bağlamak.

iKettle Wi-fi Kahve Makinesi

Akıllı Kahve Makinesi

Akıllı Kahve Makinesi

CES 2015’te çok fazla kahve yapımcıları ve onların akıllı ürünleri var. Bunlardan biri iKettle’ın Wi-fi kahve makinesi. Bu akıllı kahve makinesinin, normallerinden farkı size kahveniz hazır olduğunda telefonunuza uyarılar vermesi.

Parrot H20 Bitki Sensörü

Akıllı Bitki

Akıllı Bitki

Parrot H20, çiçek seven insanlar için muhteşem bir sensör. Bitki beslemeyi seviyorsanız, bir kaç sene sonra buna ihtiyaç duyabilir ve satın alabilirsiniz. Bu bitki sensörünün özelliği, size bitkiniz ile ilgili bilgiler veriyor olması. Bitkinin nemi, sıcaklığı, gübresi ve güneş ışığı bilgilerini size bildiriyor. Yani artık çiçeğinizi bile internete bağlayacaksınız. Çok enteresan değil mi?

Netatmo Welcome

Akıllı Kamera

Akıllı Kamera

Misafirler evinize geldiğinde bu cihaz sizin yerinize “hoşgeldiniz” diyebilir. Çok komik ama bu gerçek. Tabii Netatmo Welcome’ın tek özelliği bu değil. Aslında bu bir kamera ve evinizi bu kamera ile izleyebiliyorsunuz. En önemli özelliği evde yaşayanları tanıyabiliyor. Artık eşiniz, anneniz yada ev arkadaşınız “Eve geldin mi?” diye sizi aramayacak. Siz eve geldiğinizde sizin yüzünüzü tarayacak ve onların akıllı cihazlarına bildirim gidecek. Birde bu cihazın aparatları var ve bu aparat kapılar için. Örneğin, odanıza birileri girdiğinde sizin telefonunuza bildirim gidiyor.

Kwikset Kevo Plus

Kwikset Akıllı Kilit

Kwikset Akıllı Kilit

Kapınızı telefonunuzdan kilitleyebileceğinizi hiç düşündünüz mü? Kwikset düşünmüş ve bu ürünü çıkarmış. Kapınızı kilitlemeyi unuttunuz derdine bu ürün son verecek. Bu ürün çilingirlerin ve ev hırsızlarının sonunu getirecek denilebilir.

Schlage Sense

Schlage Sense Akıllı Kilit

Schlage Sense Akıllı Kilit

Schlage Sense’de başka bir uzaktan kilit cihazı. Akıllı kilit rakiplerinden çok fazla bir farkı yok aslında. Ek olarak şifre ile giriş yapabiliyor olmanız.

Edyn Bahçe Sensörü

Akıllı Bahçe Sensörü

Akıllı Bahçe Sensörü

Yukarıda tanıttığımız, Parrot H20’den aslında pek farkı yok. Bu cihazda çiçeğiniz ile ilgili rapor veriyor. Bu donanımın ek bir özelliği, çiçeğinizin susuz olduğunu anlıyor ve ona su veriyor.

Dacor IQ dual-fuel range

Akıllı Ocak

Akıllı Ocak

Bir ocak düşünün, bu ocak yemek tariflerini indirip. O yemek için ayarlamaları yapıyor. Sadece ocağa yemeğinizi koyun ve gerisini dert etmeyin. Ev hanımlarının ve aşçıları ilgilendiren bir ürün.

D-Link Connected Home Hub

D link Hub

D-Link Hub

Eviniz büyük ve akıllı ev ürünleri aldıysanız yada ev ürünlerini birbirine bağlamak için bu ürünü de almak zorundasınız. Bu ürün tüm akıllı cihazları birbirine bağlayan bir ürün. Fiyatı ise 80 dolar.

İlgili Yazılar

Yorum Yap