Teknoloji oldukça hızlı gelişiyor ve her yıl 10’larca bilgisayar tanıtılıyor. Markalar birbirleri ile sıkı rekabete giriyor. Aynı telefonlar gibi bilgisayarlar da yenisi tanıtıldıkça eskiyor ve kullanıcılarda bir algı oluşuyor. Bu eskidi yenisini alalım gibisinden. Bu durum kullanıcıların bilgisayar alırken kararsız kalmasına acaba bunu aldım ama yenisi çıkarsa benim bilgisayarım eskir mi düşüncesine yol açıyor. Bu düşünceleri kafanızdan atmanız aslında çok basit. İhtiyacınıza göre bilgisayar alın fazlası çöpten başka bir işinize yaramayacaktır. Şimdi sizlere bu doğrultuda en iyi bilgisayar markalarını ve neden en iyi olduklarını açıklayacağız. Amacımız size göre doğru markayı seçtirmek.

Exper

indir (1)

Çıkardığı bilgisayarlar daha çok düşük bütçeli kişilere hitap ediyor. 1000 TL altı bilgisayar üretmesiyle tanınan marka, ürettikleri bilgisayarlardaki yavaşlık ve performansındaki düşüklükle dikkatleri üzerine çekiyor. Ayrıca marka tüketiciler tarafından şikayet yağmuruna tutulduğu için ürünleri artık satılamaz hale geldi denebilir.Her ne kadar bir Türk markası olsa da bu satış rakamlarına yansımadı.

Casper

indir (8)

Ürettiği bilgisayarlarla her ne kadar gösterişe ve şıklığa önem verse de işlemci tarafında bunu gerçekleştirebilecek yeterli donanıma sahip olamıyor. Olsa da ürettikleri kasa bu işlemcileri ve özellikleri kaldıramadığı için bilgisayarda yavaşlamalar ve ısınmalar baş gösteriyor. Eğer Casper marka bilgisayar kullanıyor ve memnunsanız sizin ihtiyaçlarınızı karşılayabildiği için mutlusunuzdur. Yoksa oyun oynayan ve uzun saatler bilgisayar başında zamanını harcayarak geçirecekler için tavsiye edemeyeceğimiz bir marka olduğunu belirtelim.

Grundig

indir (9)

 

 

 

 

 

 

Piyasada satılan diğer bilgisayarların aksine daha çok Vestel, Bosh gibi beyaz eşya satan mağazalarda satıldığından dolayı düşük bütçeli kesim tarafından satın alınan Grundig bilgisayarlar kalitesizliği ve yaşattığı performans düşüklüğü ile kullanıcıların şikayetlerini üzerine çekiyor.

Fujitsu

indir (10)

Fujitsu markası kameralarıyla ön plana çıkmıştı hatırlarsanız. Bilgisayar olarak ise fiyat performans ürünleri üretse de beklenen ilgi oluşmamış oluşsa da alan kullanıcıların çoğunluğu aldığına pişman olmuştur.

Aidata

images (5)

Ürettikleri bilgisayarları fiyat performans olarak çok uzak kalan marka, ürünlerini Türkiye’de eskiden sattığı gibi şuan satmıyor. Ancak satışa çıksa da diğer markalarla rekabet edeceği zor görünüyor. Çünkü yüksek fiyat politikası izliyor. Kasa ve işlemci tarafında ise bekleneni verse de o fiyatlara daha iyi bilgisayarlar alınabileceğini söylemek gerekir. İlk yerli bilgisayar markası olduğunu da belirtelim. 2010 yılında tekrar üretime başladı.

Packard Bell

indir (11)

Packard Bell markası oyun ve performans ortalamasında üst düzey bir puan alsa da kasa olarak kötü bir sonuç çıkarıyor diyebiliriz. Uzun süreli kullanımlarda bilgisayarlarda ısınma doğrultusunda kasmalar meydana gelebiliyor.

Samsung

indir (1)

Samsung bilgisayarlar kaliteli olsa da diğer markaların gölgesinde kalıyor diyebiliriz. İhtiyaçları yeteri kadar karşılayan marka, satış politikasından kaybediyor. Fiyat performans olarak bir ürünü bulunuyor mu hala düşünceler içerisindeyim.

Dell

indir (12)

Sağlam kasasıyla kullanıcıların ilgi odağı haline gelmiş bir marka olan Dell ürettikleri ürünleri ile Samsung’un bir tık ilerisinde kendine yer buluyor.

HP

indir (13)

Ürettikleri ürünler genelde ofis tarzı iş alanına sahip tüketiciler tarafından kullanılıyor. Ürünlerinde genel sorun ısınma sorunu olarak ön plana çıkan marka son çıkarmış olduğu ürünlerle bu açığı kapatıyor diyebiliriz. Çok üst düzey ürünleri bulunmayan marka bu yönüyle diğer markaların gerisinde kalıyor.

Toshiba

images (3)

Günlük kullanım için oldukça uygun olan marka. Eğer ihtiyacınız günlük ihtiyaçlar ve biraz oyunsa bu markanın ürünlerini tercih edebilirsiniz. Özellikle son çıkardığı bilgisayar serisiyle de klavye ve touchpad sorunlarını çözmüş duruma gelmiş görünüyor. C serisi de hala gözde serilerden biri olarak satışları ciddi derecede yüksek görünüyor. Kısacası bir bilgisayarda olabilecekleri ihtiyaçlar doğrultusunda tüketiciye ulaştıran bir marka.

Acer

indir (19)

Ofislere uygun olarak bilgisayar üreten, genellikle çalışan kesimin ilgi odağı haline gelen bir marka oldu. Acer markası her ne kadar ofislere uygun bilgisayarlara üretse de kasa olarak pek sağlam olduğunu söyleyemeyiz. Fiyat performans bilgisayarlarıyla ön plana çıkan marka diğer üreticilerin üstünde kendine yer buluyor.

Sony

indir

Sony üretiği ürünlerle kullanıcının hastası olduğu markalar arasında oluğunu söylemek gerekir. Kalitenin ve performansın üst düzeyde olduğu bilgisayarlar üreterek kullanıcıların ilgisini çekmeyi başardı. Özellikle yüksek pil performansıyla da her kesimin ilgi odağı oldu. Ancak satış rakamlarıyla bunu kanıtlayamayan marka sıralamada kendine 6. sıradan yer buluyor.

Lenovo

indir (14)

Oldukça şık bilgisayarlar üreten marka 2’si bir arada olarak tabir edilen tablet laptop birleşimi ürünleriyle kullanıcıların ilgi odağında diyebiliriz. Ürettikleri ürünlerdeki satış başarısı markayı diğer üreticilerin ilerisine taşıyor.  En çok satan bilgisayar markasından birisi olduğunu da belirtelim.

Asus

indir (15)

Asus bilgisayarlar üretiminde lider firmalardan birisi. Sıralamalarda hep üstlere oynayan marka oyun odaklı bilgisayar ürünleriyle tanınıyor. Özellikle ürettiği çevre birimleri ile kullanıcıların sevgisi kazanmış olsa da diğer üst düzey bilgisayar üreten markaların gerisinde kalıyor. Bunun en büyük nedeninin pil sorunu olduğunu söylemekte fayda var.

Alienware

indir (16)

Üst düzey performanslı bilgisayar üretimiyle tanınan marka çok satılmasa da ürettikleri bilgisayarlarla kendine hayran bırakıyor. Dell’in özel olarak üretmiş olduğu yan ürün markası olduğunu da söyleyelim.

Monster

indir (17)

Grafik, ekran, ses, işlemci, fiyat yönüyle yükseklerde gezen marka oldukça gösterişli ve sağlam kasasıyla da ön plana çıkıyor. En ucuz bilgisayarı 2000 liradan aşağı olmayan markanın satış rakamları da bir hayli yüksek diyebiliriz. Tabi ki yurt dışında ülkemize oranla kat ve kat daha fazla satıyor. Ülkemizde bu bilgisayar markasından ürün alabilecek  çok az insan olduğunu hatırlatalım.

Apple

indir (18)

İncelik, sadelik, pil ve performansıyla her zevkten insanın sadece bilgisayarlarına değil tüm ürünlerine ilgi duyduğu marka ilk sırada olmayı hak ediyor. Ürettikleri ürünlerde daha çok kaliteyi ve sağlamlığı ön plana çıkartıyor. Tüketiciyi memnun etme ilkesiyle de kolay taşınabilmesi, inceliği, güçlü pili, İOS işletim sistemindeki stabilitesiyle neredeyse herkesin hayalini süsleyen, 80’li yıllardan beri dizüstü bilgisayar üreten marka şuan hali hazırda birçok kullanıcı tarafından oldukça beğeniliyor.


 

Peki sizlerin sıralamaları ne yönde olurdu ?

Yorum Yap