Bugün yeni bir monitör teknolojisine sahip olan Asus PG278Q Rog Swift‘i inceledik. Oyuncular ve tasarımcılar için gerçekten harika bir monitör. Detaylar yazımızın devamında.


 

Monitörün isminde gördüğünüz Rog takısı ‘Republic of Gamers‘ kısaltmasından geliyor. Republic of Gamers, serisi ise Asus‘un özellikle oyuncular için yarattığı bir seri. Dolayısıyla Asus PG278Q bir oyuncu monitörü. Bu monitörü, benzerlerinden ve rakiplerinden ayıran en önemli özelliği, Nvidia‘nın G-SYNC özelliği. G-SYNC’te Nvidia tarafından oyuncular için geliştirilmiş bir teknoloji.

G-SYNC Özelliği

G-SYNC Özelliği

İdeal bir görüntüyü alabilmek için ekran kartınızın ve monitörünüzün sekmeler halinde çalışması gerekir. Ekran kartınızdan gelen fps değerleri değişkenlik gösterir. Özellikle oyunlarda bu değişkenlik çok daha yüksek oranlara çıkar. Fakat diğer monitörler, 60 hertz ile çalışmaya devam ettiği için arada yırtılma problemleri çıkabilir.

Tazeleme Oranı

Tazeleme Oranı

Nvidia’nın G-SYNC teknolojisi, aradaki bu yırtılma veya gölgeleme gibi problemleri ortadan kaldırır. Bu G-SYNC teknolojisi, sizin ekran kartınızdan değişken olarak gelen FPS değerlerini, sizin monitörünüze eşitler. Böylelikle, görüntüde herhangi bir problem yaşamamanızı sağlar. Diyelim ki, bombaların bolca patladığı, kurşunların etrafta uçuştuğu bir savaş oyunu oynuyorsunuz. Oyunun en yoğun, en keyifli yerindesiniz ve FPS değeriniz 40’lara kadar inmiş durumda. G-SYNC teknolojisi sayesinde sizin FPS değeriniz, monitörünüz ile eşitlenecektir. Böylelikle herhangi bir problem yaşamayacaksınızdır. G-SYNC monitörünüzde, çalışma prensibine göre kendi değerine göre 40 Hertz’e indirecektir. Yani 40 FPS’ye düşecektir. Bu sayede, senkron bozulmayacak ve ideal görüntü almaya devam edeceksiniz.

Asus’un monitörü, doğal olarak tüm ekran kartları ile birlikte çalışıyor fakat G-SYNC Nvidia’nın geliştirmiş olduğu bir teknoloji olduğu için, bu teknoloji sadece Nvidia’nın ekran kartlarında çalışmakta.

Asus PG278Q Rog Swift Fiziksel Özellikleri

27 inçlik monitör, bir çok farklı özelliğe sahip. Bir çok farklı fiziksel özelliklere sahip. Bunları sıralayacak olursak;

 • Monitörün çerçevesi ince, buda ekrana daha iyi odaklanabilmemizi sağlayan bir etmen.
 • Monitör, yukarı ve aşağı doğru hareket edebiliyor. Bu sayede ideal görüş açısını yakalayabiliyorsunuz. İdeal görüş açısı demişken, monitörün eğilebildiğini de söylemekte yarar var. Buda eğilip, boynunuzun ağrımaması için harika bir özellik.
 • Monitörü dikey olarak kullanabilme şansınız var. Bu özellikle tasarımcıların işine çok yarayacaktır. Monitörü dikey hale getirmenizin başka bir faydası ise, arka taraftaki portlara rahatlıkla ulaşmamızı sağlıyor.
 • Monitörün arkasındaki portlar ise, 2 adet USB 3.0 ve 1 adet DisplayPort 1.2 girişi var. (DisplayPort ‘u kullanabilmeniz için ekran kartınızın DisplayPort çıkışının olması gerekiyor.)
 • Monitör ile birlikte, hem USB hem de DisplayPort kablosu geliyor.
 • Monitörü çevirmeden, ekranı döndürebiliyorsunuz.
 • Monitörün altında kırmızı ledler mevcut.
 • Eğer monitörün ayağını kullanmak istemezseniz, monitörü duvara sabitleme şansınızda var.
ROG SWIFT PG278Q

ROG SWIFT PG278Q

Asus PG278Q Rog Swift Teknik Özellikleri

Teknik özelliklere bakacak olursak;

 • Monitörün çözünürlüğü, 2560x1440px
 • Asus Rog Swift, yüksek kaliteli paneli sayesinde 16.7 milyon renk gösterebilmekte.
 • 144 Hertz tazeleme hızına ve 1 mili saniye tepki süresine sahip. Bu rakamların oyuncular için önemi büyük. Çünkü bu yüksek rakamlar sayesinde oyuncular çok daha akıcı bir oyun tecrübesine sahip olabiliyor.

Uzun zamandır beklenen bir monitör teknolojisi Asus ile geldi. Bu teknoloji ile birlikte artık görüntü parçalanmaları yada yırtılmaları olmadan rahatlıkla oyun oynayabileceksiniz. Fiyatı birazcık pahalı olsa da, gerçekten almaya değer bir ürün.

 

İlgili Yazılar

Yorum Yap