Google her ay olduğu gibi bu ay da Android sürümlerinin kullanım oranlarını açıkladı. Yeni sürüm Lollipop’un duyurulmasının üzerinden bir aydan fazla bir süre geçmiş olsa da kullanım oranı halen % 0,1’in altında. Bu da Android’in en büyük günahını, yani güncellemelerdeki tutarsızlığını ortaya koyuyor.

informe-android-julho

Android işletim sistemi kullanan cihazları üreten onlarca marka olması güncelleme konusundaki tutarsızlığın en belirgin sebebi. Her ne kadar Google yeni sürümünü duyurup, yeni özelliklerini gösterse de güncellemenin kullanıcıya ulaşması markaya kalmış oluyor. Buraya kadar her şey tamam. Ama o güncellemeler aylarca gelmeyince, çoğu zaman da hiç gelmeyince sinirler bozuluyor.

Markalar güncelleme konusunda belirgin bir şımarıklık içindeler. Bazı markaları bu konuda iyi görenler olabilir aranızda. Ama bana göre hepsinin suçu var. Sadece amiral gemisi modeline güncelleme vermekle bu iş tamamlanmıyor. Artık orta sınıf cihazlar da performans olarak her işleme yeterli. Zaten mantıksal olarak güncellemelerin cihazların performanslarını arttırması gerekir. Bu nedenle de “Bu cihaz güçsüz, güncellemeyi hak etmiyor.” lafı en saçma bahane oluyor.

Bu noktada eleştirim markalardan Google’a kayıyor çünkü tutarsızlığın baş kahramanı Google. Hemen geçen yıla dönüp Kitkat sürümünün duyurusunu hatırlayalım. Kitkat’ın 512 Mb Ram’e sahip cihazlarda bile çalışabileceğini söyleyen Google’dı. Peki Kitkat güncellemesi alan 512 Mb Ram’li model sayısı kaç tane? “Google kendi adına konuşmuş, güncellemeyi cihaz üreticileri vermiyor.” diyebilirsiniz. Ancak Google’ın kendi adına ürettiği 512 Mb Ram’li bir cihaz yok ortada. Yani Google pek tabi üretici firmalar adına da konuşmuş oluyor. Zaten kendi üretimi olmayan telefonlara bile 10-20 tane Google uygulamasını yüklü vermeyi zorunlu kılan bir firma nasıl güncelleme konusunda üreticileri sıkıştıramıyor?

Burada Google’a sormamız gereken bir soru daha var. Güncellemeler Android gelişsin diye mi yapılıyor, yoksa insanları alışverişe zorlamak için mi? Çünkü yeni sürümü görmek için yeni cihaz almak gerek gibi bir durum var ortada. Nexus al o zaman diyen olabilir. Ama Android’i sevmemizin sebebi açık kaynaklı olup herkesin özelleştirmesine açık olması değil miydi en başta? Bu durumda güncelleme sadece Google’ın kendi cihazlarını ilgilendirine bir duruma dönüşmüş oluyor ve Google Apple gibi tek üreticili bir sisteme doğru yol alıyor.

Yazıdan yola çıkarak güncelleme takıntısı olan biri olduğum sanılmasın. Jelly Bean yüklü bir Samsung kullanıyorum ve “güncellenmezse yaşayamam” gibi bir düşüncem yok. Ama ortada bir güncelleme olduğunu ve bu güncellemeyle cihazımın daha rahat çalışacağını bilmek de rahatsız ediyor. Sonuç olarak Google da cihaz üreten firmalar da bu konuyla ilgilenmeleri gerektiğinin farkına varmalı.

İlgili Yazılar

Yorum Yap