Bu sorundan muzdarip olan kardeşlerim korkmayın. Sizin için aradım sordum ve çözümü buldum. Anasayfanıza yerleşen reklamlar, anasayfanızı netmahal gibi saçma şeylere çeviren zararlı yazılımlar yada pat diye karşınıza çıkan devasa reklamlardan kurtulmak mümkün. Çözümse akla hayale sığmayacak kadar basitmiş meğer. Bunun için bize iki tane kullanışlı ve basit yazılım eşlik edecek. Biri AdwCleaner, diğeri ise Malwarebytes Anti Malware. Her iki yazılımıda indirmemiz gerekiyor.
Buradan AdwCleaner’i, buradan ise Anti Malware yazılımını indirebilirsiniz. AdwCleaner zaten ücretsiz bir yazılım ve Anti Malware’ninde ücretsiz versiyonu işimizi görecek. Dilerseniz işleme başlayalım.

adw-reg

-İlk önce AdwCleaner yazılımını açın. Herhangi bir yükleme gerektirmiyor zaten.
-Üzerine sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırı seçin.
Scan yazan butona basın. Küçük bir tarama yapacak.
-Tarama bitince aşağıda services, folders gibi başlıkların altında zararlıları göreceksiniz.
-Her başlığın altına bakın ve eğer bildiğiniz zararsız birşey varsa onun işaretini kaldırın.
-Özellikle Registry başlığının altına dikkat edin. En çok orada zararlıya orada rastlanır.
-Daha sonra temizleme işlemine başlamak için Clean butonuna basın.
-Program size bir uyarı verecek. Çalışan her şeyin kapanacağını, bu yüzden kaydetmeniz gerekenleri kaydedin diyecek.
-Diğer programları kapatın. Ok deyip devam edin. Temizlik bitince yeniden başlatmanı isteyecek. Evet deyip yeniden başlatın.
-Yeniden başladıktan sonra karşınıza sildiği şeyleri gösteren bir metin belgesi açılacaktır. Onu kapatabilirsiniz.

anti-malware

-Sıra geldi Anti Malware yazılımına. Klasik yükleme işlemini yapıp programı çalıştırın.
-Otomatik güncelleme kontrolü yapacak ve varsa yükleyecek. O mavi çubuğun dolmasını bekleyin.
-Ardından kedisi otomatik tarama başlatacak. Scan Now deyip oradan taramayı iptal etmek için Cancel Scan‘a tıklayın.
-Bunu yapmamızın sebebi daha derinlemesine tarama yapmak istememizdir. Main Menu butonuna tıklayın.
-Karşımıza üç tane seçenek çıkacak. Hyper Scan şıkkını seçip devam edin.
-Bu tarama diskin doluluğuna göre bir saat kadar sürebilir. ancak genelde 15-20 dakikada bitmektedir.
-O sırada başka işle meşgul olmamanız önerilir. Zira o anda kullanmakta olduğunuz tarayıcıyı tarayamazsa o işlemi atlar. Bir şeye benzemez.
-Tarama bittikten sonra zararsız olduğunu düşündüğünüz bir öğe varsa onun yanındaki kutucuğu açıp add exclusion şıkkını seçin. Bu sayede program onu zararsız olarak algılar.
Apply Actions butonuna basın. Yeşil tik işaretini gördüğünüzde işlem tamamlanmıştır. Yeniden başlatmanız önerilir.

Yapmanız gereken küçük bir kaç işlem daha var. Tarayıcınızın kısayoluna sağ tıklayıp özellikler>hedef bul yolunu izleyin. Ordan tarayıcınızın açma dosyasından yeni bir kısayol oluşturun. Bunu yapmak için sağ tıklayıp gönder kısmından masaüstüne yollamanız yeterlidir. Eski kısayolu silmelisiniz o büyük ihtimalle bozuktur ve sizi sürekli o istenmeyen ana sayfaya yönlendirir.
Tarayıcınızda kullanmadığınız bütün eklentileri kaldırmanız gerek. Firefox kullananlar Ctrl+shift+A tuşlarına aynı anda basıp eklentilerin olduğu panele ulaşabilir. Chrome kullanıcıları ise sağ üstteki menüden araçlar>Uzantılar yolunu izleyebilirler. Burada bulunan kullanmadığınız herşeyi silin.

Tüm bu işlemlerin sonunda büyük ihtimalle sorununuz çözülecektir. Eğer hala devam ediyorsa geriye bir tek format atmak kalıyor. Daha sonra bu sorunun oluşmasını engellemek için Anti Malware programını bilgisayarınıza formattan hemen sonra yüklemenizi öneririm. Antivirüs programları adı üstünde sadece virüsleri engelliyor. Çağımızda ise zararlıların en tehlikelileri Malware denen bilgilerinizi çalmaya yönelik olanlarıdır. Dikkat etmenizi öneririm. Aynı zamanda Adblock gibi reklam engelleyici yazılımlar ekrana fırlayan rahatsız edici reklamları engelleyici niteliktedir. Kullanmaktan çekinmeyin.
Chrome kullananlar Adblock’a bu adresten,
Firefox Kullananlar ise bu adresten, ulaşabilirler.

Hüseyin Ekrem Yazıcı
Hüseyin Ekrem Yazıcı

Aşırı gereksiz betimlemelerden uzak, saf, temiz bilgi. Ben böyle yazıyorum. Bazen ayarı kaçırıp biraz fazla samimi olabiliyorum. Hep sizi düşündüğüm için. Valla :)

Diğer yazılarıma göz at

Yorum Yap