Son yıllarda günümüz oyun severleri oyun oynarken aldığı zevkten daha fazlasını başkalarının yaptığı yayınları izlerken alıyor.Yapılan bu yayınları anlık olarak bizlere sunan Twitch TV elde ettiği gelirlerle tüm internet dünyasının dikkatini çekmiş ve Amazon firması tarafından satın alınmıştı.

Valve de bu pastadan payını almak için kolları sıvamış vaziyette.Steam platformu ile birlikte tüm oyunculara kendi canlı yayınlarını yapmalarına olanak sağlayan Valve, Steam Broadcasting servisi ile beta sürecini başlatmış durumda.

Eğer sizde Steam oyunlarınızı canlı yayınlamak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek bunu çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İlk olarak Steam Broadcasting servisinden yararlanabilmek için Steam’in Beta sürecine kayıt olmanız gerekiyor.Steam =>Ayarlar => Hesap adımlarından sonra Beta Katılımını değiştir butonuna tıklayıp Steam Beta Update‘yi seçmeli ve tamam butonuna basmalısınız.Bu işlemlerin ardından Steam yeniden başlatılacak ve 58MB boyutunda bir güncelleme yapacak.Steam tekrar açıldığında artık canlı yayınlarınıza başlayabilirsiniz fakat unutmayın ki canlı yayınları sadece beta sürümüne katılanlar izleyebilir.

steam_adim1

steam_adim2

Yayınlamak istediğiniz oyununuzu Steam üzerinden Oyna diyerek başlatıyoruz ve profilimize “Watch Game” butonu otomatik olarak geliyor.Arkadaş listemizdeki kişiler bu butona tıklayarak bizim verdiğimiz izinler doğrultusunda oyunlarımızı canlı olarak takip edebiliyorlar.Şimdi bu izinlere bir göz atalım.

dota2_watch

Anyone can watch my games seçeneği seçildiği takdirde yaptığınız canlı yayınlar herkese açık bir şekilde yayınlanıyor.Bu benim kişisel tercihim çünkü madem yayın yapacağım herkese açık olması daha mantıklı geliyor fakat hangisini seçeceğiniz yine de size kalmış.

Only Friends that I invite seçeneği seçildiğinde yayın sadece bizim tarafımızdan davet gönderilen kişilere açık oluyor.

Friends can reques to watch my games seçeneği aktif edildiğinde canlı yayını izlemek isteyenler bize bir istek gönderiyor bizde eğer kabul edersek yayını o kişi izleyebiliyor.

Friends can watch my games seçeneği seçildiğinde ise arkadaş listemizde olan herkes yayını takip edebiliyor.

steam_adim4

Diğer ayarları incelediğimizde ise yayını yapacağınız çözünürlük seçeneklerini belirleyeceğimiz bir alan görüyoruz.Bu alanda seçiminizi upload oranınızla doğru orantılı olarak seçmelisiniz ki yayını izleyenler için sıkıntı olmasın.Ayrıca Bitrate ayarlarını ve oyun içinde iletileri ekranın hangi tarafından almak istediğinizi seçebiliyorsunuz.

Son olarak sistem henüz beta sürecinde olduğu için oyunu kaydetme seçeneği yer almıyor .Yayını sonlandırmak için ise ekstradan bir şey yapmanıza gerek yok.Oyundan çıktığınız takdirde canlı yayın sona eriyor.

Yorum Yap

  • Mirhan Ozan Keceli

    olmadı

  • crazxb

    Güzelmiş

  • crazxb

    Güzelmiş