Çin’in son dönemde yükselen değerlerinden olan akıllı telefon üreticisi Oppo bildiğiniz üzere akıllı telefon modeli R5 ile tüm dünyaya adını duyurmayı başarmıştı. Hatta geçtiğimiz günlerde haberini yaptığımız Vivo X5 Max modeli duyurulmadan önce dünyanın en ince akıllı telefonu unvanına da sahipti.

Oppo başarılı olduğu R serisini devam ettirerek iki yeni model akıllı telefonunu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Tenaa’nın sızdırdığı bilgilere göre bu iki modelin isimleri R8200 ve R8205 kod adlarına sahip. Bu iki telefon arasındaki en önemli fark, R8205 modelinin CDMA ağı destekleyecek olması olarak belirtilmiş.

CDMA ağının ne olduğu hakkında bir bilgisi olmayanlar için açıklamak gerekirse ; ev ve iş yerindeki sabit telefonların sim kartsız ve kablosuz kullanılabilmesini sağlayan teknoloji CDMA olarak adlandırılıyor.

İki telefonunda ortak özellikleri olarak açıklanan detaylara baktığımızda, 5 inç TFT ekrana sahip 1280 x 720 piksel çözünürlüğünde ekran görüyoruz. İşlemci tarafında oldukça güçlü olan cihazlarda 8 çekirdek 1.5Ghz saat hızında çalışan Cortex A7 işlemci bulunuyor. 2GB RAM kullanılan modellerde 16GB dahili depolama kapasitesine yer verilmiş.

130 gram ağırlığa sahip olan cihazlarda LED flaşlı 1080p video kaydı yapabilen 13MP arka kamera ve 5MP ön kamera yer alıyor. 4G ve Bluetooth v4.0 gibi son sürüm bağlantı özelliklerinin yanı sıra yerçekimi sensörü, yakınlık sensörü ve ışık sensörü de cihazlarda yer alıyor.

Oppo tarafından da yakın zamanda resmi duyurusu beklenen cihazların çıkış tarihi ve fiyatı henüz bilinmiyor.

 

Yorum Yap