Yabancı dil çeviri işlemleri için Google Translate uygulamasını kullanmayanımız yoktur sanırım. Oldukça pratik bir uygulama olan Google Translate bazı zamanlarda hızır gibi yardımımıza yetişerek hayatımızı kolaylaştırıyor. Birçok yabancı dil desteği sunan Google Translate ile kendi dilimizden yabancı dillere veya tam tersi çevirileri hızlı bir şekilde yapabiliyoruz.

Bunlarla yetinmeyen teknoloji devi Google, bu yıl içerisinde Word Lens uygulamasını yapan geliştiriciyi bünyesine katmıştı. Word Lens uygulamasını kısaca tanıtmak gerekirse, kamera ile çekilen İngilizce metinleri desteklenen diğer altı dile veya desteklenen altı dilin İngilizce’ye çevirisini yapıyor.

Google bu özellikleri Translate uygulamasına entegre ederek kamera ile çekilen görüntüleri desteklediği diller arasında çevirisini gerçekleştirecek. İlk güncellemede İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Portekizce, İtalyanca ve Rusça dillerini destekleyecek olan Google Translate gene ilk güncellemede sadece İngilizceden diğer desteklenen altı dile çeviri yapabilecek.

google_translate

google_translate

Gelecek olan güncelleme ile birlikte özellikle tatillerde oldukça fayda sağlayabileceğimiz uygulamada Türkçe yer almıyor fakat ilerleyen zamanlarda dilimizin de destekleneceğini umuyorum.

Google Translate uygulamasına gelecek tüm özellikler elbette bununla sınırlı değil. Konuşulan dili algılayıp çeviri yapma özelliği de geliyor. Bu özellik sayesinde örneğin İngilizce konuşan birisinin anında çevirisini dinleyebileceğiz. Böylece yabancı dil bilmesek dahi karşımızdaki kişi ile anlaşabileceğiz ama ne kadar işlevselliği olur bekleyip görmek gerek. Son olarak bu özelliğinde Türkçe destekleyip desteklemeyeceği hakkında bir bilgiye sahip değiliz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap