Dünyanın en çok kullanılan sosyal ağı Facebook üzerinde 1 milyarı aşkın kullanıcı hesabı yer alıyor.Eğer sizde bu kullanıcılardan biriyseniz,zamanında arkadaşlarınız tarafından gönderilen oyun davetleri için sitemde bulunup artık istek yollamamasını söylediğiniz olmuştur.Şimdiki anlatacaklarımın sadece oyun değil diğer tüm engellemeleri nasıl yöneteceğiniz hakkında sizin için  yararlı olabileceğini düşünerek kısaca özetlemeye geçiyorum.

facebook_engelleme

 

İlk olarak Facebook web sayfasına bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra sağ en üst köşedeki oka basarak ayarlar menüsüne geliyoruz.Daha sonra Engelleme menüsüne tıklıyoruz ve karşımıza tüm engellemeleri yöneteceğimiz sayfa geliyor.
Kısıtlılar Listesi olarak adlandırılan bölümde,Listeyi Düzenle’ye tıklayarak arkadaşlarınızı ekleyebilirsiniz.Bu listeye eklediğiniz arkadaşlarınız sizin sadece herkese açık olarak yaptığınız paylaşımları ve bilgilerinizi görecekler.Ayrıca listeye eklenildiklerine dair kendilerine bir bildirim gönderilmeyecek.

Hemen alt tarafta ise Kullanıcıları engelle bölümü yer alıyor.Bu bölüme engelleyeceğiniz kullanıcının adını veya biliyorsanız e-posta adresini girerek Engelle butonuna tıklamalısınız.Sonrasında ise karşınıza çıkacak listeden engellemek istediğiniz kişiyi seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz.Engellediğiniz kullanıcı bu işlemden sonra sizinle irtibata geçemeyecek fakat buna ikinizin de bulunduğu ortak gruplar veya uygulamalar dahil değil.

facebook_kullanici

Diğer bir bölüm ise Uygulama davetlerini engelle seçeneği.Bu  seçeneğe bir arkadaşınızın adını yazarak o kişiden gelen tüm davetleri otomatik olarak yok sayacaksınız.

facebook_uygulama

Ekinlik davetlerini engelle seçeneği de aynı mantıkla çalışıyor.Gelen etkinlik davetlerini otomatik olarak yok sayıyorsunuz.

facebook_uygulama

Diğer bir engelleme seçeneği ise Uygulamaları engelle.Bu bölüme bir uygulamanın adını yazarak sizinle iletişime geçmesini engelleyebilirsiniz.

facebook_uygulama2

Bize sunulan son engelleme seçeneği ise Sayfaları engelle menüsü.Buraya engellemek istediğiniz sayfanın adını yazarak o sayfa ile olan irtibatınıza son verebilirsiniz.

facebook_sayfa

Not : Tüm bu engellemeleri istediğiniz zaman kaldırabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap