Daha önce sizlere Blogger’dan WordPress’e geçişte yaşayabileceğiniz bazı sorunlardan bahsetmiştim. Bu sorunları ve çözümünü “Blogger’dan WordPress’e Geçişte Yaşanabilecek Sorunlar” adlı yazımızda sizlere paylaşmıştık. Yazdığım yazı üzerine bir kaç e-posta aldım ve zaman buldukça yanıtlamaya çalıştım. En son sevgili Orhan’dan bir e-posta alınca “Neden bunun üzerine bir yazı yazmıyorum?” dedim ve kendimi bir anda yazı editöründe buldum.

Blogger’dan WordPress’e geçişte dikkat edilmesi gereken bazı sorunlar var. Bu sorunları aştıktan sonra herhangi bir ziyaretçi kaybına uğramazsınız. Bu sorunlar daha önceki yazımda da belirttiğim gibi, linklerin değişmesi, import (içe aktarma) ederken her şeyin siteye tam yüklenmemesi, iyi bir host sağlayıcının seçilmemesi, WordPress’e geçtikten sonra çok fazla linkli ve ana sayfa, kategori, etiket sayfalarında daha az içerik barındıran temaların seçilmesi gibi nedenler yüzünden arama motorlarından ziyaretçi kaybetmeniz mümkün. Her şeyi düzenli bir şekilde yaparsanız hiç bir sorun yaşamayacaksınızdır.

WordPress’e Geçmeden Önce Neler Yapılmalı?

WordPress’e geçmeden önce, iyice düşünmenizi tavsiye ederim. “Neden WordPress’e geçmeliyim?” sorusuna mantıklı bir cevap veriyorsanız, o zaman hemen geçmelisiniz.

İyice bir düşündükten sonra kendinize göre bir hosting firması araştırmaya başlayabilirsiniz. İyi bir hosting firması seçmeye özen gösterin. Büyük hosting firmaları ile çalışmanızı tavsiye ederim çünkü destek konusunda büyük firmalar ilgili davranıyorlar. Ayrıca büyük firmaların ücretleri çokta pahalı değil. Bazı firmaların WordPress’e özel hostingleri de var. WordPress hosting seçmeniz, bu konulardan pek anlamayanlar için geçişte daha kolay olacaktır. Ben yabancı bir firmanın WordPress hostingini kullanıyorum.

İyi bir host sağlayıcısı seçtikten sonra, internet siteniz için bir WordPress tema bakmalısınız. Tema konusunda ThemeForest ve TemplateMonster firmalarını önerebilirim. Gayet kaliteli temalar mevcut. 40-50 dolar gibi fiyatlara satın alabilirsiniz. Tema olarak ilk başta çok fazla linkli bir tema seçmemenizi öneririm. Warez temalardan da uzak durun.

Blogger’dan WordPress’e Geçerken Neler Yapılmalı?

İyi bir host sağlayıcısı seçtiniz, şık bir tema satın aldınız ve iyice bir düşündünüz. Blogger’dan WordPress’e sağlıklı bir geçiş yapabilmek için düzenli çalışın. Sitenizin Blogger’da ki yedeğini iyi alın. Geçiş için ziyaretçilerinizin sitenize en az uğradığı vakti seçin ve o vakitte geçiş yapın. Buna -eğer, Analytics kullanıyorsanız- kolayca bakabilmeniz ve gözlemleyebilmeniz çok kolay. Daha önce Blogger’dan WordPress’e geçiş yapmamışsanız ve hosting konularına uzaksanız alıştırma yapmak için başka bir domain’e (alan adı) internet sitenizi kurun. Başarılı bir şekilde bu testi yaptıysanız, kendi sitenizi de aynı şekilde kurun.

Blogger’dan WordPress’e Geçtikten Sonra Neler Yapılmalı?

Sitenizi başarılı bir şekilde WordPress’e taşıdınız. Şimdi gerekli WordPress ayarlamalarınıza geldi. Link yapınızı Blogger’daki gibi yapın. Nasıl yapıldığını “Blogger’dan WordPress’e Geçişte Yaşanabilecek Sorunlar” adlı yazımda anlatmıştım. Silinen birkaç bağlantınız yani kırık linkiniz varsa bunları Google Webmaster Tools’tan linklerinizi silebilirsiniz. Daha sonra bir WordPress sitemap eklentisi ile sitenize bir site haritası oluşturun. WordPress sitemap eklentisi için “WordPress Sitemap Oluşturun” adlı yazıma göz atabilirsiniz. Sitemap kavramını yeni duyduysanız ve ne olduğunu bilmiyorsanız “Sitemap Nedir? Nasıl Oluşturulur? Ne İşe Yarar?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bunun dışında yazı içerisinde blogger etiketleri kullandıysanız, kırık linkleriniz mutlaka olacaktır. Çünkü Blogger’ın etiket yapısı “search/label” şeklinde. Bu kırık linklerinizin oluşmasını istemiyorsanız, bunun 2 yolu var. Ayarlar >> kalıcı bağlantılar yolunu izleyin ve burada etiketinizin kalıcı bağlantısını “search/label” yapın. İkinci yolu ise, kırık linklerinizin tespiti için bir WordPress eklentisi yükleyin. Broken link checker eklentisi işinizi görecektir.


Bu önerilerimi yaparsanız herhangi bir ziyaretçi kaybı yada dalgalanma yaşamayacaksınızdır. Benim blogumda ilk kurulduğunda Blogger tabanlı bir siteydi. WordPress’e taşırken bu tecrübeleri edindim. Benim aklıma gelenler bunlar. Konu hakkında bilgili olanlar yoruma, diğer blogcular için tavsiyelerini yazarlarsa sevinirim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

 

Yorum Yap