Bugün sizlerle birlikte bilgisayar üzerinden Android platformlu telefonumuzu yönetmemizi sağlayan AirDroid programını inceleyeceğiz.Peki nedir bu AirDroid ? Neler yapılabilir ve nasıl kullanılır? sorularının cevaplarını elimden geldiğince yanıtlamaya çalışacağım.

AirDroid,web üzerinden Android telefonumuzla bağlantı yaparak cihazımızı yönetmemizi sağlayan işlevselliği yüksek bir uygulamadır.Bu uygulama ile birlikte dosya aktarımı,rehber düzenlemesi,mesaj işlemlerinizi,uygulama yükleme ve silme,fotoğraf çekme,video oynatma,müzik dinleme ve arama yapma gibi işlevleri yerine getirebilir,telefonumuza gelen bildirimleri bilgisayarınız üzerinden görebilirsiniz.

Bağlantı için bilgisayar ve telefonunuzun aynı kablosuz ağa bağlanmaları yeterli.Uygulamayı çalıştırdıktan sonra bize iki seçenek ve bir şifre sunuluyor.İster http://web.airdroid.com  sitesinden isterseniz http://192.168 ile başlayan adresten verilen şifreyi doğru yazarak veya QR kodunuz ile girişinizi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

airdroidGiriş başarılı bir şekilde yapıldıktan sonra karşımıza yukarıdaki ekran geliyor.Ekranın sağ üst kısmında giriş yaptığım Motorola Moto G cihazımın bilgileri yer alıyor.Depolama alanı hakkında verilere yer verilen bu bölümde ayrıca detaylar butonuna basarak kullanılan alan daha detaylı bir şekilde gösteriliyor.Aygıt ekle butonuna basıldığında ise yeni bir cihaz ekleme işlemi gerçekleştirilebiliyor.Hemen altında ise dosya yükleme işleminizi ve url kısmına bir web sitesi adresi girerek telefonunuzda o siteyi açabilirsiniz.Ayrıca pano işlemleri ve uygulama sekmesinden apk sürükle bırak yöntemiyle işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ekranın sol tarafına baktığımızda ise mesajlar,programlar,zil sesleri,kamera,hesap,fotoğraflar gibi bölümler yer alıyor.Ayrıca telefon bulucu menüsü de yer alıyor.Bu işlevi kullanmak için telefondan gerekli izinleri sağmanız gerektiğini belirtelim.Uygulamanın bana göre en güzel özelliği ise dosya aktarımı.Bu işlemi her ne kadar usb kablo veya bluetooth ile yapabiliyor olsakta bu uygulamanın işlevselliği cazip geliyor.

airdroid_dosya

Uygulama ile mesaj göndermek için yapmanız gereken ise çok basit.Ekranın sol üst köşesinde yer alan mesajlar düğmesine tıkladıktan sonra yeni mesaj sekmesine tıklıyoruz.Daha sonra mesajı göndereceğimiz kişinin telefon numarasını veya ismini yazıyoruz.Ya da sağ tarafta bulunan + tuşuna basarak kişiyi seçiyoruz.Daha sonra mesajımızı yazarak gönderiyoruz.Mesajlarda ayrıca dosya gönderme özelliği ve yüz ifadeleri de mevcut.Üst satırlarda belirttiğim üzere bilgisayarınız üzerinden telefonunuz vasıtasıyla resim çekebilir ve çektiğiniz resmi ister telefonunuza ister bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

airdroid_mesaj_cam

Son olarak AirDroid’in masaüstü uygulamasının da olduğunu belirtmek istiyorum.Hem Windows hem de MAC OS X platformunu destekleyen uygulama kullanıcılarına iyi bir deneyim sunuyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yap