Gün geçtikçe içine dosyalar attığımız, program ve oyun yüklediğimiz, gün içinde saatlerce kullandığımız bilgisayarımız kendi kendine yavaşlıyor. bunun pek çok sebebi ve az da olsa çözümü mevcut. Bu yazıda neler yapabileceğimize bir kaç maddeyle değineceğiz.

Temiz iş, format atıp sorunu kökten çözmek

Herşeyden önce bundan bahsetmeliyiz. Format atmak bilgisayarı eski haline dödürmenin en kolay ve hızlı yoludur. İçindeki önemli dosyalarınızı yedekledikten sonra bütün diski komple formatlamak en iyisidir. Ancak format sonrası yüklenmesi gerekenler çok can sıkıcı bir hal alabiliyor. Tarayıcıları yüklemek ve yer imlerini tekrar kaydetmek (ki yedeğiniz olsa bile yinede zahmetli bir işmiş gibi hissettiriyor) gibi ufak tefek pek çok iş insanı gereksiz yoruyor. Buna katlanırım diyorsanız en iyisi formatlamak.

Başlangıç, gereksiz uygulamalar boş yere çalışmasın

Genellikle umursamadığımız, boş yere çalışan pek çok program bulunabiliyor. Bunları kapatmak için eğer Windows 8 kullanıyorsanız ctrl+alt+delete tuşları ile görev yöneticisini açıp tepedeki başlıklardan başlangıç sekmesini açıyoruz. Orada açılışta çalışan programlar gözükecektir. Burdan bildiğiniz ama kullanmadığınız herşeyi üzerine sağ tıklayıp devredışı bırak demek suretiyle etkisizleştirin. Windows 7 kullanıyorsanız başlat>çalıştır’a tıklayın yada kılavyeden başlat düğmesi+R’ye basın. Açılan satıra msconfig yazın. Yine tepedeki başlıklardan başlangıç sekmesine gelip kullanmadığınız programların işaretini kaldırın. İş bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Küçük bir not ekleyelim, office,adobe flash, adoba reader,adobe updater gibi yazılımların yada yazıcı programlarının başta çalışmasına hiç gerek yok. Onları direk kaldırın zaten. İşiniz düşerse kendi kendilerine çalışacaklardır. Yine msconfig yazarak girdiğimiz yerde hizmetler sekmesinden ne işe yaradıklarını bilmesek bile üretici firmanın ismine bakarak gereksiz şeyleri devre dışı bırakın. Örneğin Apple inc.,itunes gibi bildiğimiz apple yazılımlarını temsil ediyor. Başlangıçta çalıştırmak sistemi zorladığından kapatmak en mantıklısı.

defrag

Defrag, Dağılmış dosyaları Birleştirmek

Bu sorun sadece mekanik-manyetik disklerde oluşmaktadır. SSD olarak tabir edilen, flash bellek gibi elektrikle çalışan disklerde defrag yapmaya gerek yoktur. Defrag ne mi? Gün geçtikçe yüklediğiniz-sildiğiniz tüm veriler diskin belirli kısımlarına dağılır. O veriye erişmek istediğinizde diskin kafası her seferinde başka noktaya gitmek zorunda kaldığından, dosyaya erişim süreniz yavaşlar. Defrag yapmak ise bu dosyaları birbirinin yakınına atamaktır. Böylece disk daha az farklı noktaya haraket edeceğinden hızda gözle görülür bir artış olacaktır.  Bu iş için kullanabileceğiniz tonla yazılım var. Ben IObit Disk Defrag adlı programı kullanıyorum. Kullanımı basit, önce üzerinde işlem yapacağınız diskleri işaretliyorsunuz. Sonra aşağıdan analiz et butonuna basıyorsunuz. Ardından da birleştir diyorsunuz. Bu işlem dosyalarınızın boyutuna göre değişmekle birlikte genelde 2 saatten fazla sürüyor. Bu işlem yapılırken bilgisayarı kullanmakta pek sağlıklı olmadığından, işiniz olmadığı bir zamanda yapmanız en iyisi olacaktır.

Temizlik, önbelleği boş tutmak

CCleaner gibi çöp dosyaları temizleyen, tarayıcı önbelleklerini boşaltan, gereksiz registry kayıtlarını silen programlar kullanın. Bu tarayıcı kullanma hızınızı arttırdığı gibi, diskteki gereksiz dosyaları silerek yer açılmasınıda sağlar. Gereksiz registry yanı kayıt girdilerinin silinmesi miktara bağlı olarak açılış hızını etkileyebilir.

Masraflı çözümler, birden fazla disk kullanmak

Başlıkta bahsettiğim, C ve D olmak üzere iki bölüm değil. Tamamen ayrı iki diskten bahsediyorum. Birine windows’u yükleyeceksin ondan kaçış yok. Oyunlarını yada yoğun kullandığın yazılımları ikinci bir diskten açmak hızda gözle görülür bir artış sağlayacaktır. Hatta SSD’lerin gücü burada ortaya çıkıyor. SSD denen katı hal diskleri, alıştığımız manyetik disklerin aksine daha düşük hafızaya sahip olsalarda, hızlarının 3-4 katına varması bunu telafi ediyor. SSD’ye sadece windowsu kuruyorsun, birde çok kullandığın yazılım ve oyunları. Sonra arkana yaslan keyfine bak o zaten seni uçuruyor. İkincil olarakta klasik manyetik diske sunduğu bol hafıza sayesinde depolamanı yapıyorsun. İşte bu kadar… Yanlız bu işe uygun bir SSD en az 128GB boyutunda olmalı ki fiyatları 190 liradan başlıyor. Karar sizin.

Ramler, çift kanal gücünü kullanın

Ram dediğimiz geçici bellekler bilgisayarın o anki çalışan programların kullandığı veriyi hızlıca işlemeye yarıyorlar. Çift Kanal ise aynı anda birden fazla ram kullanmak anlamına geliyor. Örneğin 8GB boyutunda tek bir modül almak yerine iki adet 4 GB almak ramların daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

Yapılan yanlışlar

 1. Birden fazla antivirüs programı kullanmak: İki birden iyidir sözü burda geçerli değil. Her antivirüs programı anlık koruma için diskin okuma hızının bir miktarını alarak anlık tarama yapar. Fazladan her antivirüs programı kendi taramasını yapacağından, diskin bütün gücü emilecektir.
 2. Açmak istenen şeye fazladan tıklamak: Bazen windows bizi sinir edebiliyor ve sabırsızlıktan fazladan birkaç defa daha tıklıyoruz. Bu safi zarar, zira sıraya fazladan işlem sokmuş olduğumuzdan açılması çok daha uzun sürüyor.
 3. Masaüstünü haddinden fazla doldurmak: Masaüstü dediğimiz bilgisayarın ana ekranını ne kadar doldurursanız o kadar çok ram kullanıyor. Yeni sistemlerde sıkıntı olmaz tamam ama ortalama olarak beş yıldan eski bilgisayarlarda büyük etki yapacaktır.

Evet arkadaşlar, yukarıda yazanlar genel hatlarıyla bir bilgisayarı nasıl hızlandıracağımızı bizlere anlatıyor.Hepinize bilgisayarınızı canlandırmada başarılar diliyorum.

İlgili Yazılar

Hüseyin Ekrem Yazıcı
Hüseyin Ekrem Yazıcı

Aşırı gereksiz betimlemelerden uzak, saf, temiz bilgi. Ben böyle yazıyorum. Bazen ayarı kaçırıp biraz fazla samimi olabiliyorum. Hep sizi düşündüğüm için. Valla :)

Diğer yazılarıma göz at

Yorum Yap

 • gurkantezel

  Hay yaşa delikanlı

 • berk

  bakalım bir bilgisayarı yeniden başlattım
  olursa çok iyi olur