Yandex yeni bir tarayıcı sürümü çıkardı. Bu sürümün adı Yandex.Browser Alfa. Bu sürüm ile birlikte Yandex’in tarayıcısında pek çok şey değişmiş. Diğer tarayıcılardan bağımsız bir tasarıma kavuşmuş. Alfa sürümünün özellikleri ve detayları yazımızın devamında.

Yandex.Browser, Chromium alt yapısını kullanan bir tarayıcı. Bildiğiniz üzere Yande.Browser, Chrome tarayıcısına çok fazla benziyordu. Hem tasarım hem de özellik bakımından. Yandex bu yeni tarayıcı sürümü ile kendine ait bir tasarım yapmış ve diğer tarayıcılardan çok farklı bir kullanıcı deneyimini sunmuş.

Yandex.Browser Alfa ile Tasarımda Neler Değişti?

Yandex.Browser Alfa ile tasarımda çok fazla şeyin değiştiğini söylemek mümkün. İlk önce başlangıç sayfasından başlarsak, sadeliğin geldiğini söyleyebiliriz. Bir arama kutusu var ve altında da Yandex’in önceki sürümünden de bilinen tablo var. Yandex.Browser Alfa‘yı ilk kurduğunuzda ilk önce hareketli bir arka plan sizi karşılıyor. Bu arka planı değiştirmek ve hareketlilik özelliğini durdurmak mümkün.

yandex browser alfa

Yandex.Browser Alfa Başlangıç sayfası

Yandex.Browser Alfa ile birlikte sekme bölümü aşağıya alınmış. Diğer tarayıcılardan farklı bir sekme tasarımı yapılmış. Windows kullananlar uygulamalara aşağıdan ulaşıyor ve Yandex de bu şekilde kullanıcıların sekmelere daha kolay erişebileceğini düşünerek sekmeleri aşağıya taşımış. Tarayıcıyı 1 saat kullandıktan sonra sekmelere daha kolay erişebildiğimi gördüm.

yandex browser alfa

Yandex Browser Alfa

Sade bir arayüzü bulunan Yandex.Browser Alfa‘da bir internet sitesi görüntülendiğinde yukarıdaki gibi görünmekte. Üst çubukta ileri/geri butonları, yenileme butonu ve ayarlar butonu bulunmakta. Alt bölümde de sekmeler var. Sekmeler de en çok hoşuma giden bölüm gruplamanın olması. Sekme altında 2 nokta bulunan sekmeler gruplanmış sekme oluyor. Gruplanmış sekme denilen şey, aynı internet sitesinde birden fazla sekme açmışsanız orası gruplanıyor. Gruplanmış sekmeyi tıkladığınızda ise sekmeler açılıyor. Bu gruplanmış sekme benim gibi tarayıcıda 10’dan fazla sekme açanlar için gerçekten ideal.

Bunun dışında scroll çubuğuda biraz daha ince yapılmış. Kullanıcıların %85’i artık farenin scroll tuşu ile aşağıya yada yukarıya çıktıkları için pek fazla kalın tutulmamış.

Yandex Browser Alfa’yı indirmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

indir

Yandex Browser Alfa’nın tanıtım videosunu ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yandex Browser’ı indirmeden daha detaylı incelemek için ise aşağıdaki video işinizi görecektir.

İlgili Yazılar

Yorum Yap