Microsoft başarılarının yanı sıra oldukça yaptığı hatalar ile de gündeme gelen ve bir şekilde gündemi işgal edebilen bir firma olma özelliğine sahip. Geçtiğimiz bunca yılda Windows işletim sisteminde bir çok hata ortaya çıktı ve bu hatalar kısa sürelerde giderildi. Fakat öyle bir hata var ki yıllardır bilinmesine rağmen bir türlü giderilmemişti.

İlk olarak IBM’de çalışan araştırmacılar tarafından fark edilen  bu açık, Windows işletim sistemine uzaktan bağlanarak kod çalıştırmayı sağlıyor. Bahsi geçen açığın Windows 95  sürümünden günümüze kadar geçen sürede bilindiği, ancak şu ana kadar kapatılmadığı söyleniyor. Bu ve benzeri açıkların tehlike derecesini ölçen Common Vulnerability Scoring System, 19 senelik bu açığı 10 üzerinden 9,3  oldukça yüksek dereceden bir açık olduğunu açıkladı.

Yıllardır bu açıkla çalışan Windows işletim sistemli bilgisayarlarda ve bilgisayarların oluşturduğu bu ağlarda henüz bilinen büyük çaplı bir sorun yaşanmadı. Fakat Microsoft’un konumuna baktığımızda, oldukça önemli firmalara sunduğu hizmetlerinde kullandığı işletim sisteminde bu hatanın bilinmesine rağmen  neden düzeltimediği sorusu ise oldukça merak uyandırıcı.

Windows üzerindeki  bu hatayı komple teorisi olarak yorumlayan bazı çevrelerde yok değil. Söz konusu açığın bilerek kapatılmadığını bu sayede dışarıdan müdahaleler ile bilgi toplandığı ve olası bir  siber savaş durumunda insanlara ve devletlere karşı bu bilgilerin kullanılacağı gibi bir takım komplo teorileri üretilmekte.

Umalım da bu kadar büyük bir firmanın bu kadar basit bir arka kapı ile bu kadar büyük sorunlar doğuracak bir şeyi planlamış olmasın.

İlgili Yazılar

Yorum Yap