Dünya’da en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows işletim sisteminin açılış hızları kullanılan donanımlara göre değişiklik göstermektedir. Açılış hızının büyük oranda donanımlar belirlese de, açılış esnasında çalışan bir takım programlar bu süreyi uzatmaktadır. Öyleki  açılış sırasında çalışan programlar, arka planda çalışmaya devam etmekte ve işimize yaramasa dahi sistem gücünü tüketmektedir. Hem donanımdan hemde pilli bir cihaz kullanıyorsak pilden  güç sarfiyatına neden olan bu programları açıp kapatarak hem sistemi hızlandırabilir hemde pil tasarrufu yapabiliriz.

Eğer Windows 7 ve önceki sürümlere ait bir Windows kullanıyorsanız başlangıç programlarına erişebilmek  için Başlat menüsüne msconfig yazarak  Enter tuşuna basın. Ekranda açılan pencerede Başlangıç sekmesine tıklayın. Bu kısımdan, başlangıçta otomatik olarak çalışan hizmetler ve programlardan oluşan bir liste göreceksiniz. Şimdi bu listeden başlangıç esnasında çalışan ve bizim işimize yaramayan tüm programların yanındaki tikleri kaldırıyoruz. Bu sayede bu programlar açılış esnasında sistem gücü tüketmeyecek ve Windows daha hızlı bir şekilde açılacaktır.

görev-yöneticisi

 

Eğer Windows 8 veya 8.1 işletim sistemlerinden birini kullanıyorsanız  başlangıç programlarının listesine ulaşmak çok daha kolay. Ctrl + Alt + Delete üçlü tuş kombinasyonuna bastıktan sonra Görev Yöneticisi’ne tıklayarak karşınıza çıkan penceredeki Başlangıç sekmesine girin.Bu ekranda bizi yine başlangıçta çalışan programlar ve hizmetlerin bir listesine görebilirsiniz. Bu  ekrandan yine işimize yaramayan programlara sağ tıklayarak Devre Dışı Bırak seçeneğine tıklayarak  devre dışı bırakıyoruz.

Bu yöntemi uygulayarak Windows’un açılmasını bir miktar hızlandırabiliriz. Yinede Windows’unuz oldukça yavaş çalışıyorsa,virüs taraması yapabilir  veya format atabilirsiniz. Bu çözüm yolları  yine kullandığınız donanıma bağlı olarak  size geri dönüş sağlayacaktır.

İlgili Yazılar

Yorum Yap