Facebook Sayfamızı Beğen!

[Kapat]

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan anlık mesajlaşma hizmeti olan WhatsApp, dudak uçaklatan bir rakam karşılığında sosyal ağ sektörünün kurucusu ve en büyüğü konumundaki Facebook’a satıldıktan sonra nasıl gelişmeler yaşanacağı merak konusuydu. Firmanın sesli görüşme projesini 2015 yılına ertelediğini de duyurması ile beraber, kullanıcıların WhatsApp’a bakış açısında gözle görülür bir değişim yaşanmaya başladı. Halbuki sunucu ağında ve görsele yansımayan birçok başlıkta WhatsApp, değişimler göstermeyi başardı.

En son olarak mavi tik kullanıcıların hizmetine sunuldu. Bu işaretin aslında birçok insanın nefret ettiği Facebook’ta yer alan “Görüldü” ifadesinin WhatsApp’a taşınan hali olarak belirtsek ne anlamına geldiğini sizler de tahmin edebilirsiniz. Her tik aslında bir anlamı bünyesinde barındırmayı başarıyor. Bu bağlamda tiklerin anlamı birçok kişi tarafından bilinmemekte veya yanlış bir şekilde yorumlanmaktadır. Şimdi WhatsApp ile özdeşleşen bu tiklerin ne anlama geldiğine biraz daha yakından bakalım.

WhatsApp’da bir mesajı kullanıcıya gönderdiğiniz takdirde, tek tikin oluşması durumu internet bağlantınızın aktif olduğunu yani doğru tabir ile mesajınızın karşı kullanıcıya gönderildiği anlamına gelmektedir. Akabinde beliren ikinci tik ise kullanıcıya ulaşan bu mesajın, bildirim olarak kendisine iletildiğini anlatmaktadır. İşte yeni güncelleme nazarında gözlemlenen üçüncü bir koşul olan mavi tik uyarısı, mesajınızın karşıdaki kullanıcı tarafından okunduğunu dile getirmektedir.

Güncelleme Android ve Windows Phone tabanlı akıllı telefonlara iletilirken, iOS için yapılan henüz bir açıklama yok.

Yorum Yap