Günümüzde mobil platformlarda en çok kullanılan anlık mesajlaşma programlarından biri olan WhatsApp kısa süre önce “Mavi Tik” olarak adlandırdığımız bir özelliğini kullanıcılarının hizmetine sundu. Bu özellik kullanıcılara bir simge yardımıyla gönderdikleri mesajların alıcı tarafından okunduğunda bilgi vermesine imkân tanıyor.
Mesajınızı gönderdiğinizde çıkan tek tik mesajınızın WhatsApp sunucusuna iletildiğini, iki tik ise alıcıya mesajınızın gittiği bilgisini vermekte idi. Tiklere gelen çift mavi tik ise alıcının mesajı okuduğu bilgisini vermeye imkan tanıyor.Bu yeni özellik kullanıcıların birçoğu tarafından bazı soruların sorulmasına sebebiyet verdi. Özelliğin kapatılıp açılabilen bir sistemi olmaması bazı kullanıcıların sevmediği bir özellik olmasına neden oldu. Bu özelliğin önüne geçilecek herhangi bir yazılımsal yöntem olmasa da WhatsApp’ın çalışma mantığında ufak bir açıklığı kullanarak sizlere rahatsızlık veren bu özelliğin önüne geçebilirsiniz.

Mevzu bahis olan bu yöntemde mevcut internet bağlantınızı açarak ve kapatarak mavi tik sistemini atlatabiliyorsunuz.

  • İlk adımda WhatsApp üzerinden aldığınız mesajı bildirim ekranında veya WhatsApp içinden direk açmayınız.
  • İnternet bağlantınızı (Mobil Veri veya Kablosuz Ağı) kapatın.
  • Bağlantınızı kapattıktan sonra gelen mesajı okuyun ve daha sonra mesajı silin.

Artık internet bağlantınızı açtığınız karşı taraf size gönderdiği mesajı okuyup okumadığını Mavi Tik özelliğini kullanarak tespit edemeyecektir. Mesajı gönderen kişide, mesaj karşı tarafa ulaştı anlamına gelen iki tik işareti çıkacaktır.

Bu yöntemin WhatsApp üzerinde olmayan bir özelliğin yerine geçmesi kullanıcılara oldukça kolaylık sağlayan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. En azından bu özellikten rahatsız olan kullanıcılara bir nebze rahatsızlıklarını giderme imkanı tanımaktadır.

İlgili Yazılar

Yorum Yap

  • Kadir Efe Kaygısız

    Teknolojiden uzak biri olarak sevgilimle aramın bozulmasını sağlayan bu özelliği kapatmayı öğrendim. Teşekkürler