Uzun bir süredir  takip ettiğimiz Apple-Samsung patent davalarının  yerini bambaşka bir çekişme alıyor. Yeni davalar silsilesinde, taraflardan biri ufak rötuşlardan  sonra kaldığı yerden devam ediyor. Bu yeni sezondaki kahramanlarımız  ise Samsung ve NVIDIA.

Geçtiğimiz günlerde  ipliği pazara çıkarılan  test hilesinden sonra Samsung, bu sefer grafik işlemci devini bu kez patent ihlali ile vurmaya hazırlanıyor. ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’na (USITC) başvuru yapan Güney Koreli dev şirket, sahip olduğu patentlerin ihlali sebebiyle, NVIDIA grafik işlemci satışlarının iptalini istedi. Fakat bu sefer Apple davasındakinin tersineilk taşı Samsung değil, NVIDIA attı.

NVIDIA geçtiğimiz eylül ayında patent ihlali  yaptığını söyleyerek Galaxy Note 4, Galaxy S5 ve Galaxy Tab S satışlarının iptalini istemişti.  USITC* olayı henüz herhangi bir karara bağlamasa da ekim ayında soruşturmayı başlattığını kamuya duyurmuştu. Tüm bu olaylardan  sonra Samsung’un yanıtı ise oldukça  sert oldu. Güney Koreli dev şirket, benzer bir durumla bu kez NVIDIA grafik işlemcilerin ABD  sınırları içerisinde satışlarının durdurulması yönünde dilekçesini USITC’ye gönderdi.

Patent davalarında Apple ile yaptığı savaşlar ile oldukça fazla tecrübe kazanan Samsung ile NVIDIA arasındaki  bu davalar silsilesinde kazanan taraf kim olacak, merakla bekliyoruz.

 

İlgili Yazılar

Yorum Yap