Eskiden beri süregelen Masaüstü PC alışkanlığımız teknolojinin gelişmesiyle elbette değişiyor. Gelişen teknoloji ile bilgisayar parçalarındaki artan hızlar ve azalan yer ihtiyacı bizleri notebooklar gibi mobil platformlara itiyor. Oyun sektöründede işler bu şekilde ilerliyor. Kocaman masaüstü PC’lerimizle yarışan, onlara kıyasla minicik olan notebooklar hiçte geri kalır gibi değiller. Tabi ki Taşınabilirlik ve az yer olayı masaüstü PC’lerle karşılaştırıldığında daha az performans ve daha cok masraf anlamına geliyor. Bu noktada eğer ki taşınabilir bir oyun canavarı istiyorsanız, ülkemiz şartlarında Monster Notebook’lar cazip fiyatlarıyla bizleri kendine çekiyor. Gelin şimdi beraber Monster Abra serisinin A5 V2.1 kod adlı ürününü inceleyelim.
monster-01

Monster Abra A5 V2.1 Özellikleri

Teknik özellikler ile konuya girmek istiyorum. Herşeyden önce, bir oyun bilgisayarında diğerlerine göre daha önemli olan parçalar vardır. Bunların en önemlileri ise ekran kartları. Monster Abra A5’te Nvidia‘nın mobil platformlar için ürettiği ilk “Maxwell” mimarisine sahip DirectX 11.2 destekli GTX 860M var. Yani bir önceki nesil olan kepler’e göre iki kat daha az elektrik harcayıp pratikte %20 kadar daha fazla performans gösteriyor. 128bit veriyolu hızı günümüz için yeterli ancak ileriki senelerde sorun çıkarabilir. Çıkarabilir diyorum çünkü,  Maxwell sağolsun, yeni gelecek olan Directx 12’yi destekleyen ekran kartımız rahat bir nefes alabilecek zira DirectX12 aynı donanımla %30 daha çok performans sağlıyor. Ayrıca daha çok Cuda çekirdeği içermesi, özellikle video işleme yazılımlarında performansı katlarken, yoğun iş yükünü daha kolay taşımasını sağlıyor. 2GB ekran kartı belleği sayesinde yeni nesil oyunlarda sıkıntı yaşamıyoruz. Unutmadan buraya da bir not düşelim. Ekran kartının belleğinden ziyade, diğer teknik özellikleri daha önemlidir. Ancak mobil pilatformda bunlar çok fazla oynamaz. O yüzden yazmaya gerek duymuyoruz. Çok bellek olmasının avantajı, birden fazla monitör kullanımında ortaya çıkar. Konumuza dönersek, ikinci en önemli parça, ağır yük altında ekran kartından geri kalmaması gereken işlemcidir. Burada İntel’in dördüncü nesil Haswell mimarisini taşıyan ve 2.5 ghz hızında çalışan, i7 4710MQ dört çekirdekli işlemciyi görüyoruz. 22NM üretim teknolojisine sahip işlemci yük altında sadece 47w enerji harcıyor. Hyper Threading teknolojisi sayesindeyse, zorda kaldığında otomatik olarak hızını 3.5 ghz‘ye çıkarıyor ki bu sayede donmalar ve takılmalar en aza iniyor. Bür not da burada düşelim. Demin dedik ki i7 4710MQ. Peki nedir buradaki M ve Q harfleri? M harfi, “mobile” kelimesinden gelmektedir. O işlemcinin notebooklarda kullanıldığını gösterir. Q ise “quad” kelimesinden gelip, dört çekirdek anlamına gelir. Bunların belirtilmesinin sebebi, birde U harfini içeren işlemciler olması. U’nun anlamı ultra-low yani ne kadar zorlanırsa zorlansın 15w’dan daha fazla güç harcamaz demek. Bu sayede pil ömrü uzar ancak performansta çok farkedilmesede düşüş yaşanır. Kısaca Monster Abra A5’te olan MQ işlemci serisi mobil pilatformda en çok performans veren türdür. Diğer özelliklere gelecek olursak,

 • 8 GB 1600 MHz Hızında çalışan DDR3 Ram
 • Full HD (1920×1080) Çözünürlük Desteğine Sahip 15.6″ Mat Ekran
 • Hitachi Travelstar 7K1000 SaTa 3.0 1 TB boyutunda, 7200rpm hızında ve 32mb önbellekli harddisk
 • 256GB SSD
 • Wifi 802.11n, Ac yok
 • 2 Adet USB 2.0 ve 2 Adet USB 3.0 portu
 • 8x DVD-RW cd okuyucu
 • FreeDos ve diğer ıvır zıvırlar (Kamera, Bluetooth 4.0, ethernet portu vs.)

Burada değinmemiz gereken noktalar var. Birincisi, sene olacak 2015 hala 2 tane USB 3.0 portu koyuyorlar. En az 4 tane lazım artık. Ekranın mat olması renkleri olduğu gibi görmemizi sağlayacak ve dışarıdaki ışıktan daha az etkilenecek. Free Dos olayına gelirsek, bilgisayarı aldığınızda size Windows kurulu olmadan gelecek. Windows’u kurma işi size kalıyor. Böyle olmasının sebebi fiyatı daha da indirebilmek. Bence gayet doğru bir hamle. Bu bilgisayarı alacak adamın zaten format atmak gibi basit bir şeyi biliyor olması gerekir. Diğer yandan uğraşmak istemeyenlerde olacaktır. O konuda bir şey diyemeyeceğim. Görüntü çıkışı olarak standart VGA ve HDMI mevcut. Aradaki gereksiz fiyat farkından dolayı hala VGA kullanıyoruz. Artan çözünürlüklerde görüntüde tozlanma oluyor ki bunlar 22″ ve üzeri monitörde büyük sıkıntı veriyor. Bu yüzden geleceğe yatırım adına, yeni bir monitör alırken HDMI olmasına dikkat edin. Bu da küçük bir notumuz olsun fazladan.
monster-3

Monster Abra A5 V2.1 Tasarımı

Tasarımına bakmadan geçmek olmaz. Genelde oyuncu ekipmanı dediğimizde, daha şekilli, ilgi çeken, değişik tasarımlar görüyoruz. Ancak Monster bu modelinde standart notebook tasarımı kullanmış. Tamam gösterişi sevmeyen insanlar yada umursamayanlar çoktur belki. Ama kardeşim oyuncu dediğin adam yada kadın, 100 metreden farkedilmeli. Tamam biraz kaba ve ağır, ona birşey diyemeyiz. Sonuçta oyun için yapılmış bir araç. Soğutması için biraz hacim olmalı. Ama en azından bi rengini değiştir bir süsleme falan yap. Olduğu gibi vermiş. Tasarım konusunda kelimenin tam anlamıyla sınıfta kalıyor. Tuşlarıda standart notebooklar kadar kötü ölsa heralde at çöpe gitsin derdim yani. He bir de ışıklı klavye var. Morumsu tatlı bir rengi var. Geceleri oyun oynarken, daha önce hiç ışıklı klavye kullanmadıysanız alışıncaya kadar göze biraz batıyor ancak sonrasında çok rahat bir deneyim sunuyor. Malzeme kalitesi biraz daha iyi olabilirdi ama buraya yine fiyat/performans faktörü giriyor. Düşük fiyata kaliteli malzeme ve tasarım vermek yerine donanıma yükleniyorlar. Bence olması gerekende o.

Ürünün kişisel olarak gözlemlediğim sıkıntıları hariç eksi yanları çok az. Bu eksilerden biri de fan sesi. Her şeyin bir karşılığı var. Çok iyi bir soğutmaya sahip ancak bu da beraberinde o fan sesini getiriyor. Eh, 2599 TL‘lik fiyat etiketine bakıldığında görmezden gelinebilir. Çünkü sessiz diye satılan bütün performans parçaları şimdiye kadar hep pahalı olmuştur.

monster-02

Oyun Performansı

Ürünün oyun performansı şu an için son seviyelerde geziyor. Bazı oyunların test sonuçlarını aşağıda verdim. Tabi ki en yüksek ayarlarda Battlefield 4 ve Crysis 3 bize biraz sorun çıkarıyor ancak çokta sıkıntı değil. Buyrun inceleyelim:

 • Bioshock: İnfinite  > 45 FPS
 • Call of Duty: Ghost  > 30 FPS
 • Metro 2033 Benchmark  > 20 FPS
 • Thieft  > 24 FPS
 • Crysis 3  > 22 FPS
 • Battlefield 4  > 25 FPS

Düşük FPS alınan oyunlarda keskinliği yumuşatma kapatılabilir. Zaten Full HD Çözünürlükte oynuyorsun. 15.6″ ekranda açsan ne olur açmasan ne olur. Örneğin Crysis 3’te bunu yaparak 30 FPS+ alabilirsiniz ki bu oyunu bambaşka bir düzeye çıkarır. Battlefield 4’te de kaplama detayını düşürmek çok iyi bir FPS artışı sağlıyor. Tabi Bu ayarlar Full HD çözünürlüğe göre. Ben olsam HD çözünürlüğe alır, geri kalan herşeyi en yükseğe çekerdim. Keskinlik yumuşatmada dahil. Zaten o çözünürlükte hiç zorlanma olacağını sanmıyorum.

Sonuç Olarak;

Özetle, orta-üst düzeyler arası performansa sahip bu bilgisayarı, rakiplerine nazaran kısmen daha uygun fiyatıyla sizleri bekliyor. i7 işlemcisi ve yeni gelecek olan directx 12 desteği ile daha uzuuuuun yıllar yüksek ayarlarda oyun keyfi yaşayabilirsiniz. Tabiki masaüstü bilgisayarlar daha düşük fiyata daha yüksek performans sunuyorlar ancak, burda taşınabilme faktörü devreye giriyor. Bu notebook bu fiyatı hak ediyor arkadaşlar.

İlgili Yazılar

Hüseyin Ekrem Yazıcı
Hüseyin Ekrem Yazıcı

Aşırı gereksiz betimlemelerden uzak, saf, temiz bilgi. Ben böyle yazıyorum. Bazen ayarı kaçırıp biraz fazla samimi olabiliyorum. Hep sizi düşündüğüm için. Valla :)

Diğer yazılarıma göz at

Yorum Yap